Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βεβαίωση μηχανικού - Αμοιβή και εισφορές


Recommended Posts

Ρόδος, εντάξει ένας μηχανικός ήταν που ζήτησε 1250 για οικόπεδο 500 τ.μ. αν θυμάμαι καλά. Τελικά είναι 8000 τ.μ. το ξενοδοχείο. Πάντως εντάξει 1250 δεν ζητάνε όλοι οι μηχανικοί για αδόμητα αλλά 300 ευρώ τα παίρνουν (εγώ πάντως παίρνω 150). Δεν πρέπει να ζητήσεις κάτι πολύ παραπάνω? Ο δικηγόρος θα πάρει 200000 για μία υπογραφή χωρίς ευθύνη. Είναι παράλογες οι αμοιβές για τα αυθαίρετα.

Edited by sof2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 139
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Eσύ έχεις δίκαιο και καλά κάνεις και ζητάς, το θέμα είναι αν στα δίνουν και σε τι επίπεδο έχουν πέσει (δυστυχώς) οι αμοιβές. Φυσικά οι ευθύνες είναι μεγάλες και θα έπρεπε να είναι και η αμοιβή, αλλά δυστυχώς στις περισσότερες περιπτώσεις δεν είναι! Καλό βράδυ

 

 

Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μιλάμε για ξενοδοχείο πάνω από 1000 τ.μ. (6 όροφο) με πισίνες εξωτερικούς χώρους κλπ, δεν πρέπει να τα ελέγξω όλα αυτά? Δηλαδή θα κάνω αποτύπωση. Δεν είναι η δήλωση αλλά η δουλειά της αποτύπωσης. Πόσο είναι η αμοιβή για αυτό. Εδώ συναδελφοί μου ζητάνε 1000 για αδόμητα. Περίπτωση κτίσματος είχα μόνο ένα μονόοροφο και είχα πάρει 350 αλλά δεν είναι η ίδια δουλεια. Δηλαδή είναι πολλά. Ο ιδιοκτήτης πάντως το δέχτηκε, αλλά αφού είναι πολλά... το Χ0% τι είναι?

εξαρτάται και την τοποθεσία νομίζω. Αθήνα οι αμοιβές πρέπει να είναι σε σχετικά καλά επίπεδα σε σχέση με θεσσαλονίκη που είναι πείνας. σε κάθε περίπτωση τις μέρες που θα χρειαστείς και θα δουλέψεις μέχρι να σιγουρευτείς ότι ήλεγξες όλες τις παραμέτρους της νομιμότητάς του και είναι εντάξει. Το min που μπορείς να πάρεις για μια τέτοια περίπτωση μπορεί να είναι 500 μπορεί και 1000 ίσως και παραπάνω. Συνυπολόγισε την ευθύνη σου, δεν είναι μια απλή κατοικία. Ξενοδοχείο έξι πατώματα με πισίνες, υπαίθρια μπαρ κλπ? Πόσο θα πωληθεί? έχεις ψάξει πόση είναι περίπου η αξία του? Κανένα 2χίλιαρο σίγουρα και ίσως είναι λίγα! Οπωσδήποτε να πάρεις και προκαταβολή!

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Σε έναν συνάδελφο που θέλει να κάνει τακτοποίηση το δικό του τι αμοιβή μπορεί να βάλει; Δεν ξέρω αν είναι όπως στην περίπτωση με την άδεια πού ζητάς απαλλαγή του ποσοστού αμοιβής. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο; Επίσης του είπα αν είναι να το υπογράψω αλλά πάλι βλακεία δεν είναι να μην μπορεί μόνος του!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται να παρει απαλλαγη, οι αμοιβες ειναι ελευθερες. Εγω σε δικια μου περιπτωση εβαλα 20 ευρω, μπορει να βαλει οσο θελει. Ας κανει καλου κακου κ ενα ιδιωτικο συμφωνητικο με τον εαυτο του! Αλλα οι εισφορες τεε, τσμεδε υπερ της νομιμης

Link to comment
Share on other sites

για να μην μπλέκει με ΤΕΕ πέρα δώθε και βενζίνες, ας βάλει μια αμοιβή 20 ευρώ με 50€ το πολύ, και να πληρώσει τις κρατήσεις + τον προκαταβλητέο φόρο 10%( 2 €? στα 20€? - ίσως παρέλειψέ το και αυτό). Διαφορετικά τη διαδικασία της απαλλαγής, οπότε όχι απόδειξη όχι Φπα, όχι προκαταβλητέο, ναι τεε, για το τσμέδε δεν θυμάμαι νομίζω ούτε αυτό πληρώνεις.

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

ναι τεε, για το τσμέδε δεν θυμάμαι νομίζω ούτε αυτό πληρώνεις.

η απαλλαγη=εισφορα υπερ τεε δλδη 2%+χαρτοσημο, το τσμεδε χρειαζεται ουτως η αλλως.

η εισφορα υπερ τεε πληρωνεται κ στην τραπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Εξαιτίας λάθους συνεννόησης με συμβολαιογράφο πληρώθηκα για μία Βεβαίωση ποσό διαφορετικό από όσο είχα συμπληρώσει στο πεδίο συμφωνηθείσα αμοιβή. Αν το αλλάξω τώρα (μετά την οριστική υποβολή και έκδοση της βεβαίωσης) γνωρίζει κανείς αν υπάρξει πρόβλημα;

Edited by arius
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αγαπητοί συνάδελφοι καλησπέρα σας!

 

Ίσως να έχει απαντηθεί πρωτύτερα η ερώτηση που θα σας υποβάλλω, όμως παρακαλώ πολύ δείξτε κατανόηση λόγω του ότι έγινα πολύ πρόσφατα μανούλα και δεν προλαβαίνω να πάρω ανάσα.

 

Η βεβαίωση μη αυθαιρεσιών πρέπει να περάσει από αμοιβές ΤΕΕ, φεμ, τσμεδε κ.λ.π. και εάν ναι με ποιο τρόπο την υποβάλλουμε στις αμοιβές του ΤΕΕ? Υπάρχει συγκεκριμένη 'εργασία' ? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.