Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

υπάρχει ημερομηνία ολοκλήρωσης σταδίου. Μπορεί να μην ταυτίζεται όμως με την ημερομηνία αυτοψίας, την οποία αναγράφεις στο πόρισμα και το οποίο πρέπει να ανέβει όποτε είπε παραπάνω ο killertomato

Link to comment
Share on other sites

συνεννόηση με νέο επιβλέποντα μηχανικό και καταληκτικά δύο (2) ημέρες πριν από την 03.12.18 δηλαδή έως και την 01.12.18 (για να μπορείς να ανεβάσεις το πόρισμα εντός 24 ωρών στην περίπτωση μη παραβάσεων ή 48 ωρών με παραβάσεις)

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ....

Καταληκτική ημερομηνία ελέγχου είναι η 3.12 και το πόρισμα πρέπει να ανέβει μέχρι 24:00 της επόμενης (ή της μεθεπόμενης) του ελέγχου ημέρας....

 

 

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. 

Στον 4495/17 λέει:

"Άρθρο 44
Στάδια ελέγχου οικοδομικής άδειας
1. Ο έλεγχος ορθής εφαρμογής είναι υποχρεωτικός για κάθε έργο που εκτελείται με οικοδομική άδεια ή άδεια
δόμησης
, με έναρξη εργασιών μετά την 1.3.2012."

3. Αριθμός των ελέγχων ανά κατηγορία και είδος έργου:
α) Κατηγορία Α: ένας (1) έλεγχος (τελικός) που πραγματοποιείται από έναν ελεγκτή δόμησης από το μητρώο
των ελεγκτών δόμησης της Κατηγορίας I και της Κατηγορίας II του άρθρου 156 του Ν. 4389/2016, σε:

ηη) εργασίες κατασκευής στεγάστρων, ανεξαρτήτως του είδους και του μεγέθους τους.
 

Επίσης: 

"Άρθρο 29

2. Έγκριση εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας απαιτείται για τις εξής εργασίες:

«λα) στέγαστρα και προστεγάσματα των παραγράφων 72 και 79 του άρθρου 2 του Ν. 4067/2012, υπό την
προϋπόθεση της παρ. 6 ιστ του άρθρου 11 του Ν. 4067/ 2012,
»

Επειδή έχω μπερδευτεί λίγο, αφού για άδειες μικρής κλίμακας δεν απαιτείται ελεγκτής, σε ποια στέγαστρα αναφέρεται;

Link to comment
Share on other sites

τα στέγαστρα  για τα οποία εκδίδεται  Ο.Α και η Ο.Α περιλαμβάνει ή αναφέρεται  μόνο σ' αυτά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 27/7/2018 at 6:07 ΜΜ, csimeon said:

Χαίρετε,

Έχω να κατασκευάσω μια ισόγεια μονόροφη μονοκατοικία, με υπόγεια δεξαμενή και πισίνα, εκτός σχεδίου.

Με τον τρόπο που είναι διατεταγμένα στο χώρο, επειδή η κατοικία συμπίπτει με το ένα όριο της δεξαμενής, έχουμε αποφασίσει πως θα ολοκηρωθεί η αγκυροδέτηση σε πρώτη φάση δεξαμενή και πισίνας και σε 2η ακόλουθη, θα γίνει η θεμελίωση της κατοικίας (δεν έχει υπόγειο).  Ως αποτέλεσμα αν καλέσω τον ελεγκτή δόμησης στα καλούπια της 1ης σκυροδέτησης (δεξαμενή, πισίνα) δεν θα υπάρχουν θα είναι οριοθετημένη και ελέγξιμη η θέση (κλπ) της κατοικίας.

Μπορώ να καλέσω τον ελεγκτή αφού ρίξω τα μπετά υπογείου (δεξαμενής πισίνας), με τα καλούπια της 2ης σκυροδέτησης.  Μήπως έχω πρόβλημα που θα έχω ολοκληρώσει αγκυροδέτηση έστω σε μέρος;

Αν και είμαι πιστοποιημένος ελεγκτής δόμησης ομολογώ πως δυσκολεύομαι να αποφασίσω σε ποια στιγμή θα καλέσω.  (Φυσικά θέλω να αποφύγω να καλέσω δυό φορές για τον Α' έλεγχο)

Το παραπάνω ενδιαφέρον ερώτημα δεν απαντήθηκε ποτέ .......ποιά είναι η άποψη σας

Link to comment
Share on other sites

Η δεξαμενή και η πισίνα απαιτούν έναν τελικό έλεγχο κατηγορίας Α

Το κτίριο απαιτεί αρχικό και τελικό έλεγχο κατηγορίας Β

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.