Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

καλησπέρα σας,

ο αρχικός έλεγχος μιας άδειας γίνεται μετά το καλούπωμα-σιδέρωμα του ξυλοτύπου της θεμελίωσης και πριν τα μπετά ή αφού πέσουν τα μπετά? Γιατί έχω ακούσει και τις 2 απόψεις

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο αρχικός έλεγχος (βάσει της σχετικής ΚΥΑ) διενεργείται μετά την ολοκλήρωση των ξυλοτύπων, του οπλισμού θεμελίωσης και των τοιχίων του υπογείου.
Συνεπώς, πριν την σκυροδέτηση.

Edited by Honor_Code
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Ελπίζω να είμαι στο σωστό νήμα.

Κληρώθηκα ελεγκτής δόμησης για τα Η/Μ σε βιοτεχνικό κτίριο (κατ.Β - τελικός έλεγχος). Κατά τον έλεγχο διαπίστωσα ότι δεν έχουν υλοποιηθεί όλες οι μελέτες (π.χ. αντικεραυνική προστασία ενώ προβλεπόταν από τις μελέτες). Προφανώς αυτό αποτελεί παράβαση. Σε ποια από τις κατηγορίες Β, Γ, Δ πρέπει να το εντάξω;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Ελέγχουμε αν υπάρχουν αντικεραυνικά στον πίνακα , το πλήθος και το είδος. Δεν ελέγχουμε αν είναι σωστή ή αν υπάρχει μελέτη ή αν έπρεπε να εκπονηθεί μελέτη. Το αν έπρεπε να εκπονηθεί μελέτη αντικεραυνικών είναι πολεοδομικό θέμα κατά την πλήρωση του φακέλου και όχι του ελεγκτή δόμησης. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Elec Sakis said:

Καλημέρα jimevi13,

Μελέτη υπάρχει. Απλά δεν έχει υλοποιηθεί. Δεν κατασκευάστηκε ενώ επιβαλλόταν από τη μελέτη.

Υπάρχουν όμως τα αντικεραυνικά στον πίνακα ή δεν τα έχει βάλει καθόλου ενώ τα δείχνει στα μονογραμμικά?

 

Edited by jimevi13
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει υλοποιηθεί τίποτα. Ούτε εξωτερική αντικεραυνική προστασία, ούτε αντικεραυνικά στον πίνακα. 

Η ερώτηση μου είναι βέβαια γενική. Σε ποια κατηγορία πρέπει να εντάξω την παράβαση εφόσον δεν έχει υλοποιηθεί κάποια από τις Η/Μ μελέτες;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σε όλους,

η περίπτωση προσθήκης στέγης πάνω σε πλάκα δώματος σε υφιστάμενη οικοδομή δε θα έπρεπε να θεωρείται "προσθήκη καθ' ύψος";  δηλ. Κατηγορία Α περ. iii ; 

Μου έχουν αναθέσει έλεγχο δομήσης ο οποίς πρόκειται για 1)αλλαγή χρήσης χώρου στο ισόγειο και 2)προσθήκη στέγης πάνω στο δώμα. Στα στοιχεία αίτησης για τον έλεγχο το έχουν ως εξής

Κατηγορία Έργου ΚΑΤΗΓΟΡΊΑ Α/ΑΝΑΘΕΏΡΗΣΗ/ΕΠΑΝΈΛΕΓΧΟΣ
Είδος Έργου ΚΑΤΗΓ. Α (περ.ii) : Εργασίες αλλαγής χρήσης κτιρίου, ανεξαρτήτως επιφάνειας και χρήσης
Στάδιο Ελέγχου Τελικός έλεγχος

   

Και έστω ότι η προσθήκη στέγης είναι κατηγορία Α περ.ii  τότε ποιό έντυπο πορίσματος πρέπει να επιλέξουμε;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μετά από επικοινωνία με τεδκ , μου επιβεβαίωσαν ότι η προσθήκη στέγης θεωρείται προσθήκη καθ' ύψος και ανήκει στην Κατ.Α περ.iii

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.