Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

ΕΛΕΓΚΤΗΣ ΔΟΜΗΣΗΣ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ Β ΤΕΛΙΚΟ
Συναδελφοι σε νεα διωροφη κατοικια με υπογεια αποθηκη, (ΑΔΕΙΑ 2017 ΚΑΙ ΘΕΡΜΟΠΡΟΣΟΨΗ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΚΤΙΡΙΟ) και θελω να καλεσω ελεγκτη .... μου λειπουν τα κατωθι:
1. η υπογεια αποθηκη, δεν εχει σοβαδες, δαπεδα και ενα κουφωμα που επικοινωνει με τον ακαλυπτο, μεσω ανοιχτης σκαλας. Εσωτερικα ομως κλεινει η επικοινωνια του υπογειου με την εσωτερικη σκαλα προς την μεζονετα (οικονομικα δεν τους βγαινει η ολοκληρωση)
2. δεν εχει υλοποιηθει στεγαστρο και περγολα υπαιθριου χωρου
3. διαστρωση ακαλυπτου 9ειναι σαφης η θεση σταθμευσης και ο χωρος φυτευσης
4. σε ενα μικρο τμημα της οψης εχει προβλεφθει διακοσμητικη επενδυση με τεχνητη πετρα. (εχω περασει Σ.Α)
νομιζετε οτι θα εχω καποιο προβλημα; Κατα τα λοιπα ειμαι ενταξει.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και μόνο που πέρασες από Σ.Α πρέπει να ολοκληρώσεις πλήρως τουλάχιστο εξωτερικά

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα ένσημα μάλλον θα έχουν ολοκληρωθεί και επειδή το υπόγειο, δεν ειναι λειτουργικα ανεξαρτητο και επειδή οι εργασίες του στεγάστρου και της πέργκολες δεν θέλουν άδεια δόμησης. Ερώτημα
Γιατί θα χρειαζομουν κι άλλο ελεγχο; Οσον αφορα τα εξωτερικα (4 την διακοσμητικη επενδυση) εφ οσον ειναι σαφως διαμορφωμενη η οψη και οι τελικοι χρωματισμοι της στην θερμοπροσοψη, λετε οτι θα ειχε προβλημα ο ελεγκτης; 
Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

δε ξέρω αν σας έχει τύχει αλλά αν πάει ο Ε.Δ και δε μπορέσει να κάνει τον έλεγχο για κάποιο λόγο με υπαιτιότητα του ιδιοκτήτη, ποια είναι η διαδικασία μετά?

Φεύγει ο Ε.Δ και γράφει ότι δε μπόρεσε να κάνει έλεγχο? πληρώνεται? Έχει προβλεφτεί από τη νομοθεσία τέτοια περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Έχει συμβεί αυτό ή είναι απλά σενάριο?

Αν έχει συμβεί για ανέλυσε το τι έγινε?

Ο επιβλέπων κάλεσε ΕΔ χωρίς να πάρει εντολή από τον ιδιοκτήτη? Δεν είχε δικαίωμα

Ο ιδιοκτήτης παρότι το ζήτησε και ενημερώθηκε για τον χρόνο του ΕΔ δεν βρίσκονταν εκεί?

Κάτι άλλο?

 

Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, Faethon11 said:

Έχει συμβεί αυτό ή είναι απλά σενάριο?

Αν έχει συμβεί για ανέλυσε το τι έγινε?

Ο επιβλέπων κάλεσε ΕΔ χωρίς να πάρει εντολή από τον ιδιοκτήτη? Δεν είχε δικαίωμα

Ο ιδιοκτήτης παρότι το ζήτησε και ενημερώθηκε για τον χρόνο του ΕΔ δεν βρίσκονταν εκεί?

Κάτι άλλο?

 

σενάριο είναι.. πες ότι πάει ο Ε.Δ και ο δεν εμφανίζεται ο μηχανικός του έργου με τα σχέδια και δε μπορεί να γίνει έλεγχος. Ο Ε.Δ δικαιούται αποζημίωσης? είναι υποχρεωμένος να ξαναπάει? γράφει στο πόρισμα ότι δεν έγινε ο έλεγχος? και όλα αυτά έχουν προβλεφτεί από καμιά εγκύκλιο η οδηγία?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι να έχει προβλεφθεί κάτι τέτοιο αλλά θεωρώ πως είναι πολύ δύσκολο να συμβεί...

Link to comment
Share on other sites

το μόνο που μπορεί αν γίνει στο υποθετικό σενάριο με απόλυτη ευθύνη του ΕΔ είναι να δηλώσει

α) οτι δεν κατέστη δυνατός ο έλεγχος λόγω απουσίας ιδιοκτήτη/μηχανικού σε προκαθορισμένο ραντεβού και εντός των προβλεπόμενων προθεσμιών

β) δεν έγινε κατάθεση αμοιβής εντός προθεσμιών 

αυτό θα σημαίνει αυτόματα διακοπή των εργασιών, δυστυχώς δεν βλέπω να παίρνει αποζημίωση ο ΕΔ...

Link to comment
Share on other sites

21.Σε περίπτωση που ο έλεγχος δεν διενεργηθεί από τον Ε.Δ. με υπαιτιότητα του Ε.Μ., ποιες ενέργειες απαιτούνται;

Εάν πραγματοποιηθεί ελλιπής έλεγχος, υεταφόρτωση πορίσματος με:

  • περιγραφή στοιχείων ελέγχου που πραγματοποιήθηκαν
  • περιγραφή των στοιχείων για το οποία ήταν αδύνατος ο έλεγχος
  • επιβεβαίωση καταβολής του συνόλου της νόμιμης αποζημίωσης

Εάν δεν πραγματοποιηθεί ο έλεγχος, μεταφόρτωση εγγράφου με:

  • αναφορά περί μη διενέργειας του ελέγχου
  • ενημέρωση της οικείας Υ.Δομ.

απο  εδω

https://www.polytexnikanea.gr/υπεν-διακοπή-εργασιών-για-παράλειψη-ε/

 

Ο νόμος δεν προβλεψε την περιπτωση που δεν γινει ελεγχος -  χωρις  υπαιτιοτητα του ελεγκτη-

αν πρεπει  να καταβληθει η αμοιβη.

Προφανως, επειδη, η προθεσμία  καταβολης ειναι 24 ωρες απο τον ελεγχο

αρα, μη γενομενου ελεγχου, δεν υπαρχει 24ωρη προθεσμια,αλλα παραμενει η παραβαση της μη   διενέργειας  ελεγχου, ωστε να επιβαλλονται σχετικες ποινες.

Θεωρω οτι σε αυτο το  καθ' υποθεση ερωτημα δεν υπαρχει  ευθεια απαντηση

και δεν υπαρχει αξιωση αμοιβης.

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ επιμένω πως αυτό μπορεί να συμβεί μόνο λόγω ανωτέρας βίας.

Η πρακτική που ακολουθώ είναι

1. Επικοινωνία με επιβλέποντα για ενημέρωση σταδίου εργασιών και επιλογή ημερομηνίας και ώρας ελέγχου

2. Τηλ. το πρωί της ημέρας ελέγχου για επιβεβαίωση του ραντεβού

3. Επίσκεψη και έλεγχο

Αν κάπου στραβώσει ενδιάμεσα κάνω τις απαραίτητες ενέργειες ώστε να μην έχω πρόβλημα...

Αν τώρα πάω και δεν έχει έρθει ο επιβλέπων, προφανώς θα έχει σπουδαίο λόγο που θα προέκυψε στο μεσοδιάστημα μεταξύ του τηλεφωνήματος και της άφιξής μου οπότε προφανώς και θα ενεργήσω ανάλογα. Ας πούμε μπορεί ο επιβλέπων να κάνει αίτηση, αν είναι η τελευταία μέρα ελέγχου, να διεξαχθεί ο έλεγχος σε άλλη ημερομηνία αναφέροντας τους λόγους που δεν μπόρεσε να γίνει κανονικά ο έλεγχος...

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.