Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

Στο στάδιο κατασκευής των ξυλοτύπων, διαπίστωσα  υπέρβαση ύψους 20 εκατ..εντός επιτρεπομένων στην περιοχή ορίων:

1)Πρέπει να προχωρήσω σε "Αναθεώρηση" ή "Γνωστοποίηση πρόσθετων εργασιών"; (στην αναθεώρηση πρέπει

να σταματήσουν οι οικοδομικές εργασίες ενώ στην γνωστοποίηση  νομίζω όχι)

2)Αν πριν την πρόσκληση ΕΔ για τον τελικό έλεγχο, υποβάλλω ό,τι διαφορές προκύψουν από τα εγκεκριμένα,

και απαιτηθεί αναθεώρηση, θα πληρώσει ο ιδιοκτήτης πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης για την ΥΥ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εφόσον έχεις τροποποίηση στοιχείων του ΔΔ πάνω απο 10εκ ή 2%της διάστασης και δεν παραβιάζονται τα επιτρεπόμενα της περιοχής θα πρέπει να γίνει αναθεώρηση (Ν 4030/2011 Αρθρο 6 Παράγραφος 9). 

προτείνω να κάνεις την αναθεώρηση άμεσα πριν τη σκυροδέτηση 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, athanasanas said:

Στο στάδιο κατασκευής των ξυλοτύπων, διαπίστωσα  υπέρβαση ύψους 20 εκατ..εντός επιτρεπομένων στην περιοχή ορίων:

1)Πρέπει να προχωρήσω σε "Αναθεώρηση" ή "Γνωστοποίηση πρόσθετων εργασιών"; (στην αναθεώρηση πρέπει

να σταματήσουν οι οικοδομικές εργασίες ενώ στην γνωστοποίηση  νομίζω όχι)

2)Αν πριν την πρόσκληση ΕΔ για τον τελικό έλεγχο, υποβάλλω ό,τι διαφορές προκύψουν από τα εγκεκριμένα,

και απαιτηθεί αναθεώρηση, θα πληρώσει ο ιδιοκτήτης πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης για την ΥΥ;

Έχεις δίκιο να απορείς τι από τα δύο είναι αφού μπορείς να θεωρήσεις ότι το πρόσθετο ύψος είναι πρόσθετη εργασία......

Ότι είναι να κάνεις πάντως, να το κάνεις τώρα....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα, σε νέα οικοδομή έχει μεταφερθεί ένα διακοσμητικό κολωνάκι απο τον πρόβολο του 4ου οροφου στον 3ο. Πόρτες, παράθυρα όπως και οι πρόβολοι έγιναν όπως στην άδεια.

Χρειάζεται κατά την γνώμη σας ενημέρωση;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

κάλεσα ελεγκτή δόμησης σε μια άδεια κατεδάφισης που δεν έγινε κι έχω αιτηθεί παράταση ισχύος (το πόρισμα ΕΔ ότι η κατεδάφιση ΔΕΝ έγινε, απαιτείται από το σύστημα των αδειών για την παράταση ισχύος). Ο ΕΔ ήρθε, πιστοποίησε ότι η κατεδάφιση δεν έγινε, αλλά... Ενώ έχει κατατεθεί η αμοιβή από την Δευτέρα (ο έλεγχος έγινε Παρασκευή μεσημέρι), δεν έχει ανεβάσει ακόμα το πόρισμα στο σύστημα. Ο νόμος λέει ότι: 

Άρθρο 46: Πόρισμα Ελέγχου των Ελεγκτών Δόμησης

1. Μετά τη διενέργεια του επιτόπιου ελέγχου οι Ελεγκτές Δόμησης συντάσσουν το σχετικό πόρισμα ελέγχου.

Το πόρισμα ελέγχου επέχει θέση έκθεσης αυτοψίας και απαιτείται σαφής διατύπωση του αποτελέσματος του ελέγχου, δηλαδή να αποτυπώνονται τόσο οι παραβάσεις όσο και η έλλειψη οποιασδήποτε παράβασης.

α) Αν δεν διαπιστωθούν παραβάσεις, το πόρισμα συντάσσεται από τους Ελεγκτές Δόμησης εντός 24 ωρών και αποστέλλεται ηλεκτρονικά στην οικεία υπηρεσία δόμησης, η οποία ενημερώνει εντός 24 ωρών τον κύριο του έργου και τον επιβλέποντα μηχανικό. Στην περίπτωση τελικού ελέγχου, η υπηρεσία δόμησης εκδίδει εντός 24 ωρών το Πιστοποιητικό Ελέγχου Κατασκευής (ΠΕΚ), σύμφωνα με το άρθρο 54 του παρόντος νόμου, που αποστέλλεται στον κύριο του έργου και στον γενικό επιβλέποντα μηχανικό.

Τι γίνεται στην περίπτωση που ο ΕΔ καθυστερήσει να ανεβάσει το πόρισμα; Σκέφτομαι να επικοινωνήσω με ΕΥΕΔ και να τους ενημερώσω, γιατί δεν μου απαντάει σε συνεχόμενα e-mail που στέλνω για να μάθω τι γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι ήρθε και ο δικός μου πρώτος έλεγχος δόμησης και θα ήθελα μια επιβεβαίωση για να κάνω λίγο ευκολότερες τις ζωές όλων των εμπλεκόμενων.

Ο έλεγχος δόμησης αφορά νέα οικοδομή και πρόκειται για έλεγχο κατηγορίας Α - επανέλεγχος έπειτα από διακοπή εργασιών.

1. Ελέγχω λοιπόν μόνον την άρση των παραβάσεων που αναφέρονται στο προηγούμενο αρνητικό πόρισμα και τίποτε άλλο ή υποχρεούμαι σε νέο γενικό έλεγχο της κατασκευής?  Ακόμη δηλαδή και εάν διαπιστώσω κάτι εξώφθαλμα παράτυπο στην κατασκευή ή το γήπεδο, ούτε ασχολούμαι ούτε το σημειώνω στο πόρισμά μου ?

2. Eάν τα σχέδια παρουσιάζουν ελλείψεις σε διαστάσεις και συντεταγμένες με αποτέλεσμα να μην μπορώ να εξάγω ασφαλή συμπεράσματα για κάποια κρίσιμα μεγέθη (πχ εγκεκριμένες πλάγιες αποστάσεις), πώς διαφυλάσσομαι στο πόρισμά μου? Επιδέχεται ελεύθερου λεκτικού με περιγραφή του προβλήματος ή όχι ?

 

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

 

22 ώρες πριν, yian said:

Συνάδερφοι ήρθε και ο δικός μου πρώτος έλεγχος δόμησης και θα ήθελα μια επιβεβαίωση για να κάνω λίγο ευκολότερες τις ζωές όλων των εμπλεκόμενων.

Ο έλεγχος δόμησης αφορά νέα οικοδομή και πρόκειται για έλεγχο κατηγορίας Α - επανέλεγχος έπειτα από διακοπή εργασιών.

1. Ελέγχω λοιπόν μόνον την άρση των παραβάσεων που αναφέρονται στο προηγούμενο αρνητικό πόρισμα και τίποτε άλλο ή υποχρεούμαι σε νέο γενικό έλεγχο της κατασκευής?  Ακόμη δηλαδή και εάν διαπιστώσω κάτι εξώφθαλμα παράτυπο στην κατασκευή ή το γήπεδο, ούτε ασχολούμαι ούτε το σημειώνω στο πόρισμά μου ? Κανονικά ελέγχεις μόνο την άρση των παραβάσεων, δεδομένου ότι όλα τα άλλα είναι ΟΚ σύμφωνα με το προηγούμενο πόρισμα. Τώρα, αν δεις κάτι όντως εξώφθαλμα παράτυπο, εννοείται ότι το σημειώνεις.

2. Eάν τα σχέδια παρουσιάζουν ελλείψεις σε διαστάσεις και συντεταγμένες με αποτέλεσμα να μην μπορώ να εξάγω ασφαλή συμπεράσματα για κάποια κρίσιμα μεγέθη (πχ εγκεκριμένες πλάγιες αποστάσεις), πώς διαφυλάσσομαι στο πόρισμά μου? Επιδέχεται ελεύθερου λεκτικού με περιγραφή του προβλήματος ή όχι ? Προσωπικά μου έχει τύχει περίπτωση όπου δεν μπορούσα να βγάλω συμπέρασμα για κρίσιμα μεγέθη (πλάγιες αποστάσεις και περίγραμμα κτιρίου) παρά το ότι έκανα ακόμα και χρήση GPS, οπότε έδωσα αρνητικό πόρισμα. Συνεννοήσου με τον επιβλέποντα μήπως μπορεί να σου στείλει τα σχέδια από πριν ώστε να ξέρεις τι θα αντιμετωπίσεις.

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σίγουρα έχει απαντηθεί....

Λέει ο Ν.4389/2016, αρθ.156 "Οι ελεγκτές δόμησης υποχρεούνται στην υποβολή δήλωσης περιουσιακής κατάστασης σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 3213/2003 (Α ́309), όπως τροποποιήθηκε Α ́160), σε περίπτωση που διενεργήσουν ελέγχους γιακτίρια και κατασκευές επιφάνειας άνω των 1000 τ.μ.»"

Άλλαξε κάτι μέχρι σήμερα;

Τελικά ποιος θα πρέπει να κάνει δήλωση πόθεν έσχες;

Link to comment
Share on other sites

Κατά τον τελικό έλεγχο Β' κατηγορίας, όταν ο νόμος αναφέρει "τον έλεγχο των προβλεπόμενων εγκαταστάσεων", ποιές είναι οι εγκαταστάσεις που πρέπει να ελεγχθούν;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.