Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα συνάδελφοι,

Σε σταδιακή αποπεράτωση οικοδομής που αποτελείται από δύο διαμερίσματα και στην παρούσα φάση ο ιδιοκτήτης θέλει να ηλεκτροδοτήσει το ένα διαμέρισμα, πως υποβάλλεται το αίτημα για ελεγκτή στο σύστημα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε αλλαγή χρήσης καταστήματος σε ΚΥΕ βάσει νομοθεσίας ΦΕΚ του 2014 χρειάζεται έλεγχος δόμησης. Στην πράξη όμως τι νόημα έχει ? Ρεύμα έχω. Αν δεν φέρω ελεγκτή τι συνέπεια έχω ? Μιλάω για ηλεκτρονική άδεια αν παίζει ρόλο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αν αναφέρεσαι στο ΦΕΚ 59/2014 για κατηγορία ελέγχου Α έγραφε ότι

 α) Κατηγορία Α΄: ένας (1) έλεγχος (τελικός) 
(...)
ii) Εργασίες δόμησης που απαιτούνται σε περίπτωση αλλαγής χρήσης κτιρίου, ανεξαρτήτως της επιφάνειας και της χρήσης του. 

Η δική σου περίπτωση τι περιλαμβάνει;

Αν δεν περιλαμβάνει εργασίες δόμησης,  μήπως δεν χρειάζεται έλεγκτής δόμησης;

Link to comment
Share on other sites

On 6/5/2019 at 12:22 ΜΜ, Faethon11 said:

Δες άρθρο 44§3  Ν4495/17

συν/φοι (και κυρίως εσείς που είσαστε και Ε.Δ)

καταλάβατε ότι επικρατεί ένα μπάχαλο σχετικά

1.με τη νομοθεσία  

2. με τα έντυπα που συμπληρώνετε και

3. με το τι πρέπει να ελέγξετε  

 δηλαδή ενώ υπάρχει ΚΥΑ 299/ΦΕΚ 57β'/16-1-2014  με τα έντυπα που πρέπει να συμπληρώσετε και με λεπτομερή αναφορά στους ελέγχους που πρέπει να κάνετε -έρχεται  ξαφνικά ο Ν 4495/17 και με το άρθρο 44 -χωρίς να αλλάζει τα έντυπα -προσθέτοντας αντίστοιχα πεδία -και χωρίς να αναφέρει αν συνεχίζει να ισχύει ή αν καταργείται η ΚΥΑ  και (από όσα στα πεταχτά είδα) προσθέτει στην κατηγορία Α τον έλεγχο της στάθμης θεμελίωσης  και στην κατηγορία Β και Γ τον έλεγχο της στάθμης κάθε ορόφου (2 ανούσια και περιττά και πράγματα που μόνο γραφειοκρατία προσθέτουν σε μας και στην ΥΔΟΜ)   

 

Edited by ΚΑΝΑ
  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

να και μια άλλη ανωμαλία

Βάσει του άρθρου  51 του Ν 4495/17 Καταργούμενες διατάξεις Κεφαλαίου Πρώτου Τμήματος Β΄

Μετά την έναρξη λειτουργίας των ηλεκτρονικών υπηρεσιών του άρθρου 33 του παρόντος καταργούνται τα άρθρα 1 έως και 8 του ν. 4030/2011, εκτός από την παρ. 6 του άρθρου 2α του ν. 4030/2011.


βάσει της ΚΥΑ 299/14 το έντυπο κατηγορίας Α 1 ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ 1 ΕΝΤΥΠΟ κατηγορίας Α .docx

αφορά 2 περιπτώσεις (παράταση ισχύος και αλλαγή επιβλέποντα  βάσει του άρθρο 6 ν 4030/11 που ήδη καταργήθηκε

 έρχεται στις 7-3-19 και ο Ν 4060/19 φεΚ 70Α  που τροποποιεί το άρθρο 42 Ν 4495/17 ως εξής 

5.        Η οικοδομική άδεια αναθεωρείται, μετά τη λήξη της, για την παράταση της ισχύος της, ύστερα από αίτηση του δικαιούχου και αυτοψία «από την αρμόδια Υ.ΔΟΜ» «από ελεγκτή δόμησης».

χωρίς να συμπεριλαμβάνει και  την αλλαγή επιβλέποντος

Έτσι τώρα σε  μια περίπτωση αλλαγής επιβλέποντα

ούτε εγώ ούτε η ΥΔΟΜ δεν ξέρει πως πρέπει να κινηθούμε (πρέπει να καλέσω Ε.Δ ή όχι! και αν τον καλέσω ποιο έντυπο θα συμπληρώσει αυτό που αναφέρεται σε καταργημένο Ν 4030/11!) 

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια στην περίπτωση μου.

εχω αρχικό έλεγχο, κατηγορία Γ (i & ii) εκτος σχεδιου

στο πόρισμα στις Διαπιστώσεις τι γράφω οταν

1)το κτίριο είναι λίγο μικρότερο από τα σχέδια; 

2)στο τοπογραφικό δεν έχει τις ακριβείς αποστάσεις από όρια, αλλά το κτίριο είναι μέσα στην νόμιμη απόσταση από όρια (<10μ)

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, gio said:

1)το κτίριο είναι λίγο μικρότερο από τα σχέδια; (αν είναι μέσα στα πλαίσια του 2% και μέχρι 10εκ αυτό θα  αναφέρεις και η Ο.Α απλά θα θέλει ενημέρωση-άλλως ότι έχεις υπερβάσεις -δηλ αρνητικό πόρισμα -λόγω εργασιών που απαιτούν αναθεώρηση Ο.Α)

2)στο τοπογραφικό δεν έχει τις ακριβείς αποστάσεις από όρια, αλλά το κτίριο είναι μέσα στην νόμιμη απόσταση από όρια (<10μ) (αυτό θα  αναφέρεις- αλλά αυτό από μόνο του δεν αποτελεί λόγο για αρνητικό πόρισμα)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζι σου.

Ο ελεγκτης δόμησης θα πρέπει να αναφέρει κάπου οτι το πόρισμα του είναι αρνητικό; ή θετικο; ή να γίνει διακοπή εργασιών;

Νομίζω πως οχι. Αυτό είναι δουλειά της υπηρεσίας που θα δεχτεί το πόρισμα.

Δεν θέλω να  σταματήσω το έργο, αλλά το πόρισμα μου είναι δ) Διαπιστώθηκαν παραβάσεις, που δεν περιλαμβάνονται στις παραπάνω περιπτώσεις, όπως αποτυπώνονται αναλυτικά στον παραπάνω πίνακα και σκαρίφημα.

Αυτό από μόνο του δεν δηλώνει να γίνει διακοπή εργασιων;;;;  (παρόλο που οι παραβάσεις είναι μέσα στα επιτρεπτά όρια του ΝΟΚ όσων άφορα τις αποστάσεις απο όρια )

το ότι είναι μικρότερο το κτίριο, δεν είμαι στην περίπτωση άρθρο 6 παργ 9 του ν.4030/11

Link to comment
Share on other sites

On 31/5/2019 at 8:59 ΠΜ, ΚΑΝΑ said:

συν/φοι (και κυρίως εσείς που είσαστε και Ε.Δ)

καταλάβατε ότι επικρατεί ένα μπάχαλο σχετικά

1.με τη νομοθεσία  

2. με τα έντυπα που συμπληρώνετε και

3. με το τι πρέπει να ελέγξετε  

 δηλαδή ενώ υπάρχει ΚΥΑ 299/ΦΕΚ 57β'/16-1-2014  με τα έντυπα που πρέπει να συμπληρώσετε και με λεπτομερή αναφορά στους ελέγχους που πρέπει να κάνετε -έρχεται  ξαφνικά ο Ν 4495/17 και με το άρθρο 44 -χωρίς να αλλάζει τα έντυπα -προσθέτοντας αντίστοιχα πεδία -και χωρίς να αναφέρει αν συνεχίζει να ισχύει ή αν καταργείται η ΚΥΑ  και (από όσα στα πεταχτά είδα) προσθέτει στην κατηγορία Α τον έλεγχο της στάθμης θεμελίωσης  και στην κατηγορία Β και Γ τον έλεγχο της στάθμης κάθε ορόφου (2 ανούσια και περιττά και πράγματα που μόνο γραφειοκρατία προσθέτουν σε μας και στην ΥΔΟΜ)   

 

Λέγοντας κατηγορία Α, Β και Γ εννοείς μάλλον τα στάδια, αρχικό, ενδιάμεσο και τελικό...

Αυτό που λέει ο Ν4495 το έλεγε και ο αρχικός νόμος και έλεγε πως

1 ώρα πριν, gio said:

Συμφωνώ μαζι σου.

Ο ελεγκτης δόμησης θα πρέπει να αναφέρει κάπου οτι το πόρισμα του είναι αρνητικό; ή θετικο; ή να γίνει διακοπή εργασιών;

Νομίζω πως οχι. Αυτό είναι δουλειά της υπηρεσίας που θα δεχτεί το πόρισμα.

Δεν θέλω να  σταματήσω το έργο, αλλά το πόρισμα μου είναι δ) Διαπιστώθηκαν παραβάσεις, που δεν περιλαμβάνονται στις παραπάνω περιπτώσεις, όπως αποτυπώνονται αναλυτικά στον παραπάνω πίνακα και σκαρίφημα.

Αυτό από μόνο του δεν δηλώνει να γίνει διακοπή εργασιων;;;;  (παρόλο που οι παραβάσεις είναι μέσα στα επιτρεπτά όρια του ΝΟΚ όσων άφορα τις αποστάσεις απο όρια )

το ότι είναι μικρότερο το κτίριο, δεν είμαι στην περίπτωση άρθρο 6 παργ 9 του ν.4030/11

Από την στιγμή που αναφέρει το αν διαπιστώθηκαν ή όχι παραβάσεις αυτό σημαίνει και αρνητικό ή θετικό πόρισμα....

Περίπτωση (γ) θα το έβαζα αφού δεν μπορεί να πάει (β). Όμως για τι διαφορές μιλάς?

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.