Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όχι, η κατασκευή υπάρχει στο γήπεδο δίχως να είναι προς κατεδάφιση και δίχως να απεικονίζεται στα εγκεκριμένα σχέδια, είναι δηλαδή αυθαίρετη. Την σημειώνουμε στο πόρισμα ή όχι από την στιγμή που έλεγχος αφορά ένα συγκεκριμένο κτίσμα ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω τους συναδέλφους (στην συγκεκριμένη περίπτωση τον επιβλέποντα) πως σκέφτονται.

Προσωπικά θα το σημείωνα αλλά σε τι πόρισμα (α,β,γ,δ) θα κατέληγα ?..... μάλλον επικοινωνία με ΤΕΔΚ...

Link to comment
Share on other sites

On 29/7/2019 at 7:20 ΜΜ, yian said:

Σε Β' τελικό, εάν στο οικόπεδο υπάρχει ανεξάρτητη κατασκευή (εκτός του κτιρίου το οποίο καλούμαστε να ελέγξουμε) η οποία δεν απεικονίζεται στα εγκεκριμένα σχέδια οφείλουμε να το σημειώσουμε στο πόρισμα?

Εννοείται, με αναφορά των διαστάσεων, της θέσης της στο οικόπεδο και με μια φωτογραφία.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι θα ήθελα να ρωτήσω το εξής

Έχω περίπτωση άδειας που εκδόθηκε το 2017 με άλλο επιβλέποντα μηχανικό ο οποίος συνταξιοδοτήθηκε (τυχαίνει να είναι ο πατέρας μου).Θέλουν να καλέσουν ελεγκτή δόμησης διότι έχουν ξεκινήσει θεμελίωση.Σε αυτή την περίπτωση ποιά είναι η διαδικασία έτσι ώστε να μπορέσω να καλέσω ελεγκτή εγώ.Πρέπει να γίνει πρώτα αναθεωρηση για αλλαγή επιβλέποντος?Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Στην επιφάνεια για την επιλογή κατηγορίας ελε΄γχου βάζετε την επιφάνεια συντελ. δόμησης ή ολική (υπόγειο + πιλοτις+ Η/Υ +λοιπά). Αν ναι άλλο το εμβαδόν στην άδεια και άλλο του ελεγκτή δόμησης?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα παρακαλώ θα ήθελα μια διευκρίνηση σχετικά με έναν έλεγχο δόμησης.

Διαπιστώθηκε κατά τον έλεγχο ότι το κτίριο βρίσκεται σε θεση διαφορετική από την προβλεπόμενη συνεπώς ο ελεγκτής θα εκδώσει αρνητικό πόρισμα.Τώρα πρέπει να γίνει ενημέρωση φακέλου για την αλλαγή της θέσης και μετά να καλέσουμε εκ νέου τον ελεγκτη? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, fotinoula said:

.....Τώρα πρέπει να γίνει ενημέρωση φακέλου για την αλλαγή της θέσης και μετά να καλέσουμε εκ νέου τον ελεγκτη? ....

Ναι

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, fotinoula said:

Διαπιστώθηκε κατά τον έλεγχο ότι το κτίριο βρίσκεται σε θεση διαφορετική από την προβλεπόμενη 

θέλω να κάνω μια ερώτηση off topic αν επιτρέπεται. 

Πως γίνεται ο επιβλέπων μηχανικός να επιτρέπει τη διαφορετική θέση; Δεν το γνώριζε;  Αν το γνώριζε γιατί κάλεσε ΕΔ; για να ξαναπληρώνει τον δεύτερο; Μου φαίνεται αδιανόητο να γίνονται τέτοιες σοβαρές αλλαγές και να περιμένετε το ΕΔ να τις ανακαλύψει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.