Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

Ευχαριστώ για την απάντηση, αυτή την ενημερωση εχω κανει και εγω στον ιδιοκτητη

Για την ακρίβεια έχει πρόθεση να το τελειοποιήσει όταν θα υπάρχει κεφάλαιο (δεν γνωρίζω πότε θα γίνει αυτό) αλλά στο μεταξύ θα πρέπει να ηλεκτροδοτηθεί και να πάρει άδεια λειτουργίας διότι είναι μέσω ΕΣΠΑ επομένως δεν νομίζω ότι μπορεί να λάβει ΠΕΚ ή πόρισμα τελικού ελέγχου για ισόγειο αντί 2όροφο με σοφίτα......

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Σε τελικό έλεγχο δόμησης που έκανα διαπίστωσα διαστάσεις περιγράμματος με διαφορές έως 2% αλλά διαφορετικές διαστάσεις, άνω των 10εκατοστών στο κλιμακοστάσιο που έχει αφαιρεθεί από το συντελεστή δόμησης, αποτέλεσμα είναι να έχουν αφαιρεθεί περισσότερα τετραγωνικά από αυτά που έπρεπε από την συνολική δόμηση. Σε ποια κατηγορία πρέπει να πάει γ) ή δ);

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν είμαι ελεγκτής να ρωτήσω, τα 10+ εκ τα ελέγχετε ως διαστάσεις κτίστη ή από την τελική επιφάνεια με σοβάδες/ίσως επένδυση κλπ?

On 21/6/2020 at 11:03 ΜΜ, civilpablo said:

άνω των 10εκατοστών στο κλιμακοστάσιο που έχει αφαιρεθεί από το συντελεστή δόμησης, αποτέλεσμα είναι να έχουν αφαιρεθεί περισσότερα τετραγωνικά από αυτά που έπρεπε από την συνολική δόμηση. 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα μιλήσω για μένα. Εξαρτάται το τι βρίσκω σε ένα κτίριο, αν βρω διαστάσεις που δικαιολογούνται από τα επιχρίσματα δεν  γράφω ως παρατήρηση τη μεταβολή. Όταν βρω όμως διαστάσεις που δεν δικαιολογούνται από τα επιχρίσματα, αναφέρω τα πάντα στο πόρισμα, όπως τα μέτρησα. Αναφέρω πως οι αναγραφόμενες διαστάσεις στο πόρισμα είναι με τα επιχρίσματα. Σχετικά με τον όρο επένδυση πρέπει να γίνεις πιο σαφής. Τι επένδυση είναι; Μετρά στη δόμηση ή στην κάλυψη;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 25/6/2020 at 12:31 ΜΜ, civilpablo said:

Σχετικά με τον όρο επένδυση πρέπει να γίνεις πιο σαφής. Τι επένδυση είναι; Μετρά στη δόμηση ή στην κάλυψη;

Αναφέρομαι στην επένδυση και τις διαστάσεις του κτιρίου κατά τους ορισμούς. (ΝΟΚ Α.2 παρ.42) Η επένδυση κατά Α.11-Α.12-Α.13 και ως αρχιτεκτονικά ή διακοσμητικά στοιχεία του Α.16 παρ.1 δεν προσμετρώνται σε κάλυψη-δόμηση-όγκο στις διαστάσεις που αναφέρονται

42.   Κτίριο είναι η κατασκευή που αποτελείται από χώρους και εγκαταστάσεις και προορίζεται για προσωρινή ή μόνιμη παραμονή του χρήστη.

Διευκρινίζεται ότι οι διαστάσεις του κτιρίου καθορίζονται από τον φέροντα οργανισμό αυτού και τους εξωτερικούς τοίχους πλήρωσής του. Στις ανωτέρω διαστάσεις δεν συμπεριλαμβάνονται τα υλικά επένδυσης του κτιρίου (σοβάδες, διακοσμητική λιθοδομή, μεταλλικές και ξύλινες επενδύσεις, μαρμαρόπλακες κλπ μεγίστου πάχους έως 15 εκ.) καθώς και η άνω των 6 εκ. επιφάνεια εξωτερικής θερμομόνωσης.

 

Επεξεργασία: Η αρχική ερώτησή μου προκύπτει από τον συνειρμό ότι για τον τελικό έλεγχο έχει προηγηθεί θετική γνωμοδότηση στον αρχικό έλεγχο θεμελίωσης, στον οποίο έχουν ελεγχθεί οι θέσεις υποστηλωμάτων και θέση/όρια/περίγραμμα κτιρίου. Γι αυτό υποθέτω ότι στον τελικό έλεγχο οι αποκλίσεις θα είναι από επιχρίσματα/ίσως επενδύσεις ή μικρές αποκλίσεις κατασκευής..?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ό,τι αναγράφεται στις μελέτες-σχέδια και υπάρχει υλοποιημένο δεν έχει πρόβλημα. Προφανώς και δεν είναι απόκλιση διαστάσεων μια επένδυση που φαίνεται στα σχέδια των μελετών.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα συνάδερφοι,  καλούμαι να διενεργήσω τον εξής  έλεγχο δόμησης ΚΑΤΗΓ. Β (περ.i) : Νέα κτίρια συνολικής επιφανείας έως 2000τμ, ανεξαρτήτως χρήσης. Στάδιο Ελέγχου:Αρχικός έλεγχος.

Η οικοδομή είναι στο στάδιο σιδερώματος της θεμελίωσης και περιμένουν το πόρισμα για τη σκυροδέτηση.

Σύμφωνα με το έντυπο του πορίσματος για την άνω κατηγορία ελέγχου, βλέπω ότι ελέγχω μόνο τα εξής :

Θέση του κτιρίου στο οικόπεδο ή γήπεδο , Διαστάσεις του κτιρίου (περίγραμμα) και Πλάγιες αποστάσεις του κτιρίου .

Δεν βλέπω πουθενά να ελέγχω ξυλότυπο ή στάθμη θεμελίωσης. Κάνω κάποιο λάθος ή διαβάζω λάθος έντυπο πορίσματος ??

Link to comment
Share on other sites

Σωστά διαβάζεις. Δεν υπάρχει. Ωστόσο έχει αναφορά ο νόμος 4495 στο άρθρο 44 και στον έλεγχο των σταδίων. Είχα κάνει τηλεφωνικό ερώτημα στην ΤΕΔΚ και μου χαν απαντήσει "μηχανικοί είμαστε συνάδελφε, κρίνε τι πρέπει να γράψεις αν δεις κάτι". Προσωπικά εγώ ζητάω να μου υποδείξουν ένα ρεπέρ για να δω την υψομετρική διαφορά της θεμελίωσης, το σημαντικό είναι να μην έχουν πάει σε τέτοιο βάθος ώστε βγάλουν αργότερα υπόγειο, όσο για τον ξυλότυπο αν δω κάτι που δεν έχει καλουπωθεί (τμήμα περιμετρικού τοιχίου μου έχει τύχει) ή κάποιο στοιχείο να έχει προστεθεί το αναφέρω σαν παρατήρηση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, civilpablo said:

Σωστά διαβάζεις. Δεν υπάρχει. Ωστόσο έχει αναφορά ο νόμος 4495 στο άρθρο 44 και στον έλεγχο των σταδίων. Είχα κάνει τηλεφωνικό ερώτημα στην ΤΕΔΚ και μου χαν απαντήσει "μηχανικοί είμαστε συνάδελφε, κρίνε τι πρέπει να γράψεις αν δεις κάτι". Προσωπικά εγώ ζητάω να μου υποδείξουν ένα ρεπέρ για να δω την υψομετρική διαφορά της θεμελίωσης, το σημαντικό είναι να μην έχουν πάει σε τέτοιο βάθος ώστε βγάλουν αργότερα υπόγειο, όσο για τον ξυλότυπο αν δω κάτι που δεν έχει καλουπωθεί (τμήμα περιμετρικού τοιχίου μου έχει τύχει) ή κάποιο στοιχείο να έχει προστεθεί το αναφέρω σαν παρατήρηση.

Και αν χρειάζεται να κατέβουν βαθύτερα για λόγους εδάφους? Με ενημέρωση του ξυλοτύπου στο σύστημα δεν έχουν κανένα θέμα.

Και αν μετά απομακρύνουν το καλούπι που εσύ μέτρησες?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.