Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

Συνάδελφοι ερώτηση:

Εχω να κάνω αρχικό έλεγχο σε "προσθήκη κατ επέκταση και καθ ύψος με κατεδάφιση υπάρχοντων παλαιων κτισμάτων".

Η κατεδάφιση δεν πρέπει να αποτελεί ξεχωριστή άδεια ή μπορώ να την ελέγξω στην παρόντα αρχικό έλεγχο?

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

H αίτηση τι αναφέρει σαν αρχικό έλεγχο; Λογικά θα πρέπει να ελέγξεις αρχικά και την κατεδάφιση και την θεμελίωση της προσθήκης κατ' επέκταση. 

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, desptsouk said:

H αίτηση τι αναφέρει σαν αρχικό έλεγχο; Λογικά θα πρέπει να ελέγξεις αρχικά και την κατεδάφιση και την θεμελίωση της προσθήκης κατ' επέκταση. 

Η αίτηση αναφέρει μόνο την θεμελίωση της προσθήκης, αλλά και ο επιβλέποντας δεν γνώριζε. Εγω τον ρώτησα αν έκανε έλεγχο για την κατεδάφιση και μου ζητάει να τροποποιήσει την αίτηση για να συμπεριλάβει και τον έλεγχο της κατεδάφισης. 

Το θέμα είναι αν μπορεί σε μια άδεια δόμησης να έχει κατεδάφιση και ανέγερση. Διότι σύμφωνα με τον ΝΟΚ πρέπει να αποτελεί ξεχωριστή άδεια η κατεδάφιση: 

Ν. 4030/11 ΑΡΘΡΟΝ-6 όπως τροποποιήθηκε με την παρ 10 άρθρ. 10 ν. 4315/14
Ισχύς, αναθεώρηση και ενημέρωση 
 
Είναι δυνατή η παράλληλη έκδοση έγκρισης και άδειας κατεδάφισης με την έκδοση έγκρισης και άδειας δόμησης των παρ.1 και παρ.2 του Αρθ-3 του Ν-4030/11 στο ίδιο ακίνητο. Σε αυτή την περίπτωση η άδεια δόμησης της παρ.2 του Αρθ-3 του Ν-4030/11 εκδίδεται τουλάχιστον 20 ημέρες μετά την έκδοση της έγκρισης και άδειας κατεδάφισης. Κατά τα λοιπά, απαιτείται η ανάρτηση των πράξεων στο διαδίκτυο κατά τα προβλεπόμενα στην παρ.5 του Αρθ-5 του Ν-4030/11.

Σε κάθε περίπτωση εγω ως ΕΔ δεν υποχρεούμαι να ελεγξω τη διαδικασία, ελέγχω την θεμελίωση και ειμαι οκ. ή αν η αίτηση τροποποιηθεί και αναφέρει και κατεδάφιση, θα ελέγξω και αυτήν. 

Απλά μήπως κάποιος γνωρίζει περισσότερα... 
  

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, karanus said:

Έτσι όπως το γράφεις είναι.

Αλλά από την μία οι ΥΔΟΜ βρήκαν την ησυχία τους και δεν τους ενδιαφέρουν τέτοιες λεπτομέρειες και από την άλλη η ΤΕΔΚ "χάνει" αρκετά από όλα αυτά.

Προσωπικά  ελέγχω πάντα και χρεώνω όλους τους χώρους , ανεξάρτητα από το τι γράφει στο σύστημα.

Και έχω μαζί μου φωτοτυπία του κειμένου από τον νόμο που ανέβασα πριν, για όποιον έχει αντιρρήσεις.

Συμφωνώ απολύτως, τα συνολικά τετραγωνικά του κτιρίου και μόνον αυτά καθορίζουν τόσο την κατηγορία του έργου όσο και την αμοιβή ελεγκτή.

Ενώ τα τετραγωνικά προς έλεγχο είναι μόνο για πληροφοριακούς λόγους.

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, gamvro said:

Συμφωνώ απολύτως, τα συνολικά τετραγωνικά του κτιρίου και μόνον αυτά καθορίζουν τόσο την κατηγορία του έργου όσο και την αμοιβή ελεγκτή.

Είστε σίγουροι? Μάλλον δεν είναι ξεκαθαρισμένο. Εγω πάντως κάποτε που ρώτησα στην Ε.Υ.Ε.Δ., μου απάντησαν ότι η αμοιβή αφορά μόνο για τα τμ που ελέγχω (βέβαια η συγκεκριμένη Κυρία που απάντησε δεν νομίζω πως το κατέχει το αντικείμενο γενικά...).

Σε τελικό έλεγχο, όταν προκειτε για τμηματική παραλαβή, τι κάνετε, χρεώνετε όλο το έργο? 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι όλοι το ίδιο λέμε .

Άπλα το μπέρδεμα ξεκίνησε γιατί ό @gamvro

αναφέρθηκε αποκλειστικά στον αρχικό έλεγχο, όπως ήταν και το αρχικό του ερώτημα.

Ίσως θα ήταν προτιμότερο να μιλάμε επί συγκεκριμένου παραδείγματος προς αποφυγή παρερμηνειών.

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συν/φοι

σε μια ενίσχυση θεμελίωσης και Φ.Ο κτιρίου 600τ.μ, πότε θα καλέσω ελεγκτή δόμησης και πόσες φορές, με δεδομένο ότι οι εργασίες των ενισχύσεων της θεμελίωσης θα γίνουν σταδιακά???

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα 

κατ΄αρχάς σ' ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου

Όμως έχω επιφυλάξεις ως προς την απάντησή σου, καθώς θεωρώ ότι από την στιγμή που με την μελέτη ενίσχυσης, ενισχύω και τα πέδιλα (επομένως έχω και ξυλότυπο θεμελίωσης), μάλλον θα απαιτηθεί και ένας αρχικός έλεγχος της, κατά το στάδιο αποπεράτωσης της (της θεμελίωσης εννοώ-εκτός αν και εσύ με το " έναν τελικό" εννοείς τα ίδια με όσα προανέφερα)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θεωρώ πως θα χρειαστεί ένας τελικός...

Αλλά θα έκανα ένα τηλ. - email στην ΕΥΕΔ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.