Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

1 ώρα πριν, luigiann66 said:

ΑΠΟΦΑΣΗ, Αριθμ. οικ.2/16519/0022,ΦΕΚ465/Α/24-2-2012

ωραία όλα αυτά αλλά αφου έβγαλαν το ΦΕΚ δεν υπήρξε καμία αναπροσαρμογή στα πορίσματα που έχουν συγκεκριμένες ενότητες ελέγχου. Εξάλλου πρέπει να κοιτάμε και το πρακτικό κομμάτι του ελέγχου, σκοπός πιστεύω δεν είναι να καταγράψουμε διαφορές 10-20εκ αλλά σοβαρά προβλήματα κάλυψης/δόμησης/ύψους. Επίσης να σημειώσω ότι ακόμα και στον έλεγχο όψεων το συγκεκριμένο ΦΕΚ δεν αναφέρει για κουφώματα 

1. Οι όψεις και συγκεκριμένα:
− το ύψος, το είδος, η μορφή και η επικάλυψη της
στέγης,
− η θέση και οι διαστάσεις των περγκολών, καμινάδων
κλπ,
− η θέση των αρχιτεκτονικών προεξοχών και των σκι−
άστρων,
− η θέση των φυτεμένων επιφανειών,
− η τήρηση εφαρμογής των ειδικών όρων και περιορι−
σμών που επιβάλλονται σε περιπτώσεις ειδικής προστα−
σίας, σύμφωνα με την έγκριση της οικείας Αρχιτεκτονι−
κής Επιτροπής (διατηρητέα κτίρια, εντός παραδοσιακών
οικισμών κλπ). 

Όποιος έχει ασχοληθεί με την κατασκευή αντιλαμβάνεται σε μεγάλο βαθμό που πρέπει να δώσει προσοχή κατα τον έλεγχο (τόσο ως ΕΔ όσο και ως επιβλέπων) και να μην αναλώνεται σε δημοσιονομικές ερμηνείες και ασάφειες του νόμου. Ακόμα και μια ενημέρωση της άδειας μπορεί να εμπεριέχει αρκετή γραφειοκρατία και καθυστέρηση (βλ. ΣΑ , ειδικές περιπτώσεις) για να αλλάζουμε ένα κούφωμα που έγινε 10-20εκ μεγαλύτερο/μικρότερο) . 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

12 ώρες πριν, luigiann66 said:

ΑΠΟΦΑΣΗ, Αριθμ. οικ.2/16519/0022,ΦΕΚ465/Α/24-2-2012

ΦΕΚ465/Α/24.02.2012 δεν βρήκα αλλά

 

ΦΕΚ 57Β/16.01.2014

Έναρξη Ισχύος
1. Η ισχύς της παρούσας αρχίζει από τη δημοσίευσήτης στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.
2. Με την έναρξη ισχύος της παρούσας απόφασης παύει να ισχύει η οικ. 9875/2012 απόφαση (Β΄ 465) «Έλεγχος έργων και εργασιών δόμησης» των Υπουργών Εσωτερικών, Οικονομικών και Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής.

Edited by Faethon11
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

On 11/7/2021 at 9:23 ΜΜ, luigiann66 said:

ΑΠΟΦΑΣΗ, Αριθμ. οικ.2/16519/0022,ΦΕΚ465/Α/24-2-2012

"Αρχικά επιβεβαιώνονται τα εμφανή σημεία του πρώτου ελέγχου και στη συνέχεια ελέγχονται: 1. Το τελικό διαμορφωμένο ύψος του κτιρίου (σημείο της τελικά διαμορφωμένης στάθμης του εδάφους έως το δάπεδο της τελικά διαμορφωμένης στάθμης του δώματος). 2. Το ύψος της στέγης και το ελεύθερο ύψος των ορόφων. 3. Οι θέσεις και οι διαστάσεις των φερόντων στοιχείων (υποστυλώματα, δοκοί, τοιχία). 4. Η θέση και το εύρος του αντισεισμικού αρμού. 5. Οι θέσεις και οι διαστάσεις των εξωστών και των ημιυπαίθριων χώρων. 6. Η θέση των ανοιγμάτων. 7. Το είδος της εξωτερικής τοιχοποιίας 8. Το πάχος του θερμομονωτικού υλικού. Αν προβλέπεται τοποθέτηση εξωτερικής θερμομόνωσης, τότε ο έλεγχος διενεργείται μετά την τοποθέτησή της. 9. Η ύπαρξη παθητικών ηλιακών συστημάτων (ηλιακό αίθριο, ηλιακή καμινάδα). 10. Οι χώροι των ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων και συγκεκριμένα: - τα λεβητοστάσια ως προς τη θέση, τις διαστάσεις, το άνοιγμα αερισμού προς το εξωτερικό περιβάλλον, - η θέση των μηχανοστασίων των ανελκυστήρων και οι απολήξεις του φρεατίου του ανελκυστήρα. "

Αν ερμηνεύετε το "θέση των ανοιγμάτων" ότι είναι ίδιο με το "διαστάσεις των κουφωμάτων" τότε συμφωνούμε. Αλλά κατά την άποψή μου δεν είναι το ίδιο. Κατά τη γνώμη μου πρέπει να ελέγχουμε ανοίγματα όταν υπάρχει Σ.Α. και πάλι δεν ξέρω αν μπορώ και αυτό να το αιτιολογήσω βάσει νόμου.

Link to comment
Share on other sites

ΌΧΙ φυσικά (απλά η ΥΔΟΜ βλέπει αν έκανες ενημέρωση Ο.Α σύμφωνα με το εν λόγω πόρισμα Ε.Δ)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως Βασίλη, σε δικό μου έργο που απλώς χρειάζονταν "Ενημέρωση φακέλλου" (για μια μικρή διαφορά που υπήρχε σε ένα τμήμα επιφάνειας 12 τ.μ. σε μια κάτοψη συνολικής επιφάνειας 160 τ.μ., που απλώς είχαμε αλλάξει λίγο τις εσωτερικές διαστάσεις κ.λπ.) ο "μάγκας " για να μου βγάλει μετά το ΠΕΑ κι αφού έκανα την "Ενημέρωση", ζήτησε κλήση ξανά ελεγκτή δόμησης για να επιβεβαιώσει ότι, ορθώς η κάτοψη της "Ενημέρωσης φακέλλου" που κάναμε ήταν ορθή!!! Για να τελειώσουμε τα κάναμε όλα "τηλεγραφικά" (αν καταλαβαίνεις) μέσα σε μια εβδομάδα.....

Ό,τι γουστάρει κάνει ο καθένας....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

φίλε ΙΑΣΟΝΑ καλησπέρα

Μόνο αν δεν κάνεις ενημέρωση εντός 30 ημερών, τότε προβλέπεται διακοπή εργασιών νέος Ε.Δ κλπ κλπ

υ.γ Δες εδώ ένα σχεδιάγραμμα  μου....δεν ξέρω αν ..ακόμη ισχύει

ΠΟΡΕΙΑ-ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΠΟΡΙΣΜΑΤΟΣ Ε-Δ-.pdf

Edited by ΚΑΝΑ
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν γνωρίζω αν έχει απαντηθεί η ερώτηση μου, πρέπει να ψάξω
τα μυνήματα και δεν έχω πολύ χρόνο.
Και επίσης απολογούμαι για την "αθωότητα" της ερώτησης,
αλλά πραγματικά με τους ελεγκτές δεν έχω καταλάβει
πολύ καλά τις υπευθυνότητες τους.
Αν έχει εκδοθεί άδεια κατηγορίας 3 μόνο με βεβαίωση όρων
δόμησης (Εχει εγκριση ΣΑ και αρχαιολογίας) και υπάρχουν
λάθη/περισσότερο απροσεξίες στο διάγραμμα και γενικά
στο σύνολο των σχεδίων, ο ελεγκτής δόμησης θα τα ελέγξει;
Δεν είμαι ελεγκτής απλά διορθώνω ένα διάγραμμα από
ενα άλλο μηχανικό και βλέπω αρκετά λάθη και απουσία 
αναλυτικών υπολογισμών και τεκμηριώσεων.
Αυτο προϋποθέτει κάποιος να ανοίξει το σχέδιο του Autocad ή το pdf
σε υπολογιστή και να κάτσει να επαληθεύει ένα-ένα τα πολεοδομικά μεγέθη.
Ο ελεγκτής θα μπει σε αυτή τη διαδικασία ή απλά θα ελέγξει
αν εφαρμόζονται τα σχέδια και μόνο;


Ευχαριστώ για όποια απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.