Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

Δεν είναι υποχρεωμένος να ελέγξει την ορθότητα των σχεδίων, παρά μόνο την εφαρμογή τους.  Την ευθύνη για την ορθότητα τους έχει ο μηχανικός που τα συνέταξε.

Εντούτοις, αν πέσει στη αντίληψη του ελεγκτή ένα πολύ έντονο σφάλμα, πρέπει να το γράψει στις παρατηρήσεις του πορίσματος. Αν μάλιστα είναι σοβαρό μπορεί να επηρεάσει και την κατάταξη του πορίσματος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο ελεγκτής δόμησης ελέγχει την εφαρμογή των μελετών βάσει των οποίων εκδόθηκε η άδεια δόμησης.
Ο έλεγχος των σχεδίων και εγγράφων του φακέλου της άδειας δεν είναι δική του αρμοδιότητα.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι και ποιανού αρμοδιότητα είναι; Δηλ σχέδια χωρίς προέγκριση είναι δυνατόν να είναι αλάνθαστα;

Η όπως είπε ο trellovoskos μόνο τα "χοντρά" λάθη επισημαίνονται;

Αν είναι έτσι τότε δεν έχει νόημα να κάνω τόσο υπεραναλυτικά διαγράμματα...

Link to comment
Share on other sites

Οι ελεγκτές δεν έχουν καμιά δουλειά με μελέτες, ενδεχομένως να μην έχουν καν δικαίωμα σύνταξης κάποιων από αυτές.

Η ελληνική γλώσσα είναι πλούσια, σίγουρα έχει λέξεις που εκφράζουν τη διαφορά και στην περίπτωσή μας είναι "σύνταξη μελέτης" και "εφαρμογή μελέτης".

Οπότε ξαναγυρίζουμε στα βασικά :

Άρθρο 45

- Διαδικασία ελέγχου εφαρμογής οικοδομικών αδειών
Άρθρο 49

- Μητρώο μελετητών και επιβλεπόντων μηχανικών και καθήκοντα

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ kan62 τα διάβασα. Απλα ως πλέον καταρτισμένος συμφωνείς με όλο αυτό;

Τι ελεγκτές είναι τότε;

Δηλ αν ένα κτίριο έχει μελετηθεί με λάθος θέση και έχει πάρει αυτόματα έγκριση κατ3 μόνο με όρους δόμησης θα κτιστεί έτσι;

Συνεπώς αν συμβαίνει αυτό, μιλάμε για δημιουργία καινούργιας γενιάς αυθαιρέτων...

Edited by theone
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, theone said:

....

Συνεπώς αν συμβαίνει αυτό, μιλάμε για δημιουργία καινούργιας γενιάς αυθαιρέτων...

ενδεχομένως, ναι

αλλά, ποιόν συμφέρει σήμερα να κανει αυθαίρετο?

εκτός κι αν γνωρίζει κάτι που, εμείς οι υπόλοιποι, αγνοούμε...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, theone said:

Οκ kan62 τα διάβασα. Απλα ως πλέον καταρτισμένος συμφωνείς με όλο αυτό;

Τι ελεγκτές είναι τότε;

Δηλ αν ένα κτίριο έχει μελετηθεί με λάθος θέση και έχει πάρει αυτόματα έγκριση κατ3 μόνο με όρους δόμησης θα κτιστεί έτσι;

Συνεπώς αν συμβαίνει αυτό, μιλάμε για δημιουργία καινούργιας γενιάς αυθαιρέτων...

«Τι ελεγκτές είναι» θα μπορούσε να είναι και η ερώτηση για τους δημόσιους υπαλλήλους και για όλες τις γενιές των αυθαιρέτων που έχει η Ελλάδα τα τελευταία 40 χρόνια!

Σου έφταιξαν τώρα οι ελεγκτές δόμησης που τρέχουν για 200€?

Οι άλλοι οι υπαλληλίσκοι που αρμέγουν το κράτος και σφυρίζουν ανέμελα, δεν σε πείραξαν??

Edited by getsakna
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται συμφωνώ για τη κατάσταση των μηχανικών του δημοσίου και νομίζω οτι και λίγα λες. Απλά βαρέθηκα οτι γίνεται να έχει φοροεισπρακτικό χαρακτήρα τελικά.

Ειδικά στη περίπτωση μου που οι συμβολαιογράφοι βρήκαν λάθη στα σχέδια του προηγούμενου μηχανικού του οποίου έχει ήδη αδειοδοτηθεί η μελέτη, καλούμαι εγω και όχι για 200€ φίλε @getsakna αλλά εντελώς τσάμπα να ελέγχω τι μ@λ...ες έχουν γίνει.

Γι αυτό και η ερώτηση μου οτι τελικά ποιος ελέγχει και τι... 

Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν, theone said:

Εννοείται συμφωνώ για τη κατάσταση των μηχανικών του δημοσίου και νομίζω οτι και λίγα λες. Απλά βαρέθηκα οτι γίνεται να έχει φοροεισπρακτικό χαρακτήρα τελικά.

Ειδικά στη περίπτωση μου που οι συμβολαιογράφοι βρήκαν λάθη στα σχέδια του προηγούμενου μηχανικού του οποίου έχει ήδη αδειοδοτηθεί η μελέτη, καλούμαι εγω και όχι για 200€ φίλε @getsakna αλλά εντελώς τσάμπα να ελέγχω τι μ@λ...ες έχουν γίνει.

Γι αυτό και η ερώτηση μου οτι τελικά ποιος ελέγχει και τι... 

Αγαπητέ @theone αν υπάρχει λάθος στα αδειοδοτηθεντα αρχεία και μελέτες, εσύ πρέπει να τα ακολουθήσεις παραυτα.. Δεν πρέπει να διορθώσεις όσα έχουν αδειοδοτηθεί. Αν παρ όλα αυτά θες να τα διορθώσεις για να είναι συννομα με την πραγματικότητα, τότε καλύτερα να ενημερωθείς απ την αρμόδια Υδομ για την διαδικασία (ενημέρωσε και το φόρουμ αν θες). Όσο αφορά την πληρωμή σου, αυτό επαφίεται στην δική σου κρίση. Στη θέση σου θα ενημέρωνα τον ιδιοκτήτη και θα ζητούσα οπωσδήποτε άλλη αμοιβή για διόρθωση λαθών άλλων συναδέλφων.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο την μικρή μου εμπειρία ως ελεγκτής έχω συναντήσει περιπτώσεις όπως:

1) Διαφορετικές συντεταγμένες στο τοπογραφικό, διαφορετικές στο Δ.Κ.

2) Ιδιες συντεταγμένες στο τοπογραφικό και στο Δ.Κ. αλλά διαφορετικές επιτότου με το GPS.

2) Διαφορετικές διαστάσεις στις κατόψεις, διαφορετικές στο Δ.Κ.

3) Πεδιλοδοκούς που αντί για 1 μέτρο στο ύψος έχουν γίνει 2,5m

4) Διαγράμματα κάλυψης που δεν έχουν καμία απόσταση κτηρίου απο τα όρια.

5) Βonus δόμησης λόγω ενεργειακής κατηγορίας Α+ που δεν συμφωνεί με την μελέτη ΚΕΝΑΚ (αυτή ήταν πολύ τραβηγμένη περίπτωση).

6) Τοιχοποιίες απο δήθεν φυσικά υλικά (δεν προσμετρούνταν στη δόμηση) αλλά τελικά ήταν επικάλυψη πέτρας.

 

και άλλα ευτράπελα

Αυτά έχουμε να αντιμετωπίσουμε για 200€.

Τα πολύ μεγάλα "λάθη" τα επισημαίνω στο πόρισμα. Δεν υποτίθεται ότι κάνουμε έλεγχο για λογαριασμό της ΥΔΟΜ;

 

 

 

 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.