Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

5 λεπτά πριν, trellovoskos said:

Τα πολύ μεγάλα "λάθη" τα επισημαίνω στο πόρισμα. Δεν υποτίθεται ότι κάνουμε έλεγχο για λογαριασμό της ΥΔΟΜ;

ΟΧΙ.

Και καλό είναι ο ελεγκτής να είναι πολύ προσεκτικός στις ενέργειές του. Κάνει μόνο αυτά που λέει ο νόμος.

Υπάρχουν περιπτώσεις που μπορεί να γίνουν και αγωγές για υπέρβαση αρμοδιοτήτων ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@kan62 Το ότι οι ελεγκτές δόμησης κάνουν έλεγχο για λογαριασμό της ΥΔΟΜ και οφείλουν να καταγράφουν οτιδήποτε πέσει στην αντίληψη τους που δεν συμφωνεί με την μελέτη μου το έχουν επισημάνει απο την ΤΕΔΚ, δεν είναι δική μου επινόηση.

Link to comment
Share on other sites

trellovoskos,

Στα πλαίσια του νόμου πάντα. Ο ελεγκτής που θα μου γράψει παρατήρηση για λάθος τοποθέτηση κτηρίου (όπως πχ. παραπάνω αναφέρεται) και μου καθυστερήσει έργο, δεν θα έχει καλά ξεμπερδέματα ... ότι και να λέει η ΤΕΔΚ.

Link to comment
Share on other sites

@kan62 σίγουρα θα έχει κακά ξεμπερδέματα ΑΝ έχει κάνει λάθος!

 

Δεν θα ήθελα να βρεθώ στη θέση ελεγκτή που έγραψε κάτι που δεν ισχύει, αλλά ακόμα χειρότερο θα είναι να βρεθώ στη θέση του συναδέλφου που έχει κάνει λάθη στην άδεια, όχι τόσο απο απροσεξία όσο απο δόλο.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν πρόκειται να αναφέρω κανένα συνάδελφο σε ΥΔΟΜ, έστω και αν έχει φτιάξει ελέφαντα αντί για κτίριο. Απλά μαζί με την συμβολαιογράφο επιβεβαίωσαμε τα λάθη στον εργολάβο. (Φανταστείτε οτι στο σχέδιο καμμία διάσταση δεν ήταν ακέραια. Καταλάβετε και τα υπόλοιπα...) Οπότε οτι θέλει ας κάνει. Οταν δεν πάει κάποιος με προέγκριση που είναι και η πιο λογική διαδικασία, υπάρχουν συνέπειες τις οποίες όμως δεν θα φέρει ευθύνη κανένας άλλος παρά μονο ο μηχανικός της αδείας.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, theone said:

Ποτέ δεν πρόκειται να αναφέρω κανένα συνάδελφο σε ΥΔΟΜ, έστω και αν έχει φτιάξει ελέφαντα αντί για κτίριο....

κάτι δεν κατάλαβα καλά.... και οκ αν φτιάξει ελέφαντα δεν πειράζει διότι πάει ως έργο γλυπτικής...

αλλά

Αν στα σχέδια το κτήριο είναι πχ 10μ Χ 10μ περιμετρικές διαστάσεις και συ στην αυτοψία για παραλαβή το βρεις 15μΧ15μ δεν θα το αναφέρεις?

ή αν στα σχέδια είναι ισόγειο και βρεις 3όροφο πάλι δεν θα το αναφέρεις??

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπήρχαν τόσο σοβαρά λάθη σε μεγέθη. Σίγουρα αν ήταν έτσι θα πήγαινε για αναθεώρηση. Δεν υπήρχε επαρκή ανάλυση των πολεοδομικών μεγεθών με αποτέλεσμα να μην μπορούσε να στηθεί ενας σωστός πίνακας χιλιοστών, δηλ η συμβολαιογράφος είχε μπερδευτεί, δεν ήξερε τι ήταν κοινόχρηστο και τι κύριος χώρος, επίσης στο διάγραμμα ενω τα αποτελέσματα των υπολογισμών ήταν σωστά, κάποιοι υπολογισμοί βγάζανε άλλα. Απροσεξίες και γενικά μπέρδεμα. Ετσι γίνεται οταν κάποιος εφαρμόζει τον ΝΟΚ παπαγαλία. Το μόνο που με πείραξε περισσότερο ήταν το ύφος του μελετητή οτι "τα έκανα όλα σωστά" και οταν του τεκμηρίωνα κάτι η απάντηση ήταν "εντάξει διορθώθηκε"... Καταντάει αρρώστια απο ένα σημείο και μετά...

 

***Υπόψη ΔΕΝ είμαι ελεγκτής.

Edited by theone
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, theone said:

...

 

***Υπόψη ΔΕΝ είμαι ελεγκτής.

το κατάλαβα μετά.

Το βασικό είναι ότι δεν ισχύει το Ποτέ που είχες γράψει.

Εγώ σε αυτό έγραψα την θέση μου.

Όχι τίποτα άλλο αλλά αφού δεν θα δεχόσουν τόσο μεγάλες αποκλίσεις θα πρέπει να πας με τις αποδεκτές αποκλίσεις που ορίζει η νομοθεσία, Αν δεν το έκανες θα ήθελα να γνώριζα πως θα απέφευγες μετά την κατηγορία περί χρηματισμού σου αν δεν τα "είδες" καν αφού δεν τα κατέγραψες.

 

**** υπόψη ούτε εγώ είμαι ελεγκτής και δεν ήθελα να γίνω με την καμία ..

Link to comment
Share on other sites

Αν έβλεπα τόσο μεγάλες αποκλίσεις στη μελέτη θα παραιτούμουν αν

έπρεπε να βάλω την υπογραφή μου σε έλεγχο για την εφαρμογή τους.

Γιατί πιστεύω οτι κάνεις σε αυτή τη ζωή πάντα σου γυρίζει μπούμερανγκ.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, theone said:

... Το μόνο που με πείραξε περισσότερο ήταν το ύφος του μελετητή οτι "τα έκανα όλα σωστά" και οταν του τεκμηρίωνα κάτι η απάντηση ήταν "εντάξει διορθώθηκε"... Καταντάει αρρώστια απο ένα σημείο και μετά......

"Λογικές" απαντήσεις. Η κλασική συμπεριφορά όποιου πιαστεί "με τη γίδα στην πλάτη". Δυστυχώς, δεν είναι ο μόνος, ούτε ανήκει σε μια "κακή μειονότητα". Υπάρχει πολλή σαβούρα στη δουλειά μας, κι αν δεν είμαστε προσεκτικοί και απόλυτοι (καμία ανοχή σε παρεκτροπές), η πιάτσα δεν πρόκειται να καθαρίσει.

Ούτε κι εγώ είμαι ελεγκτής (ούτε και ήθελα να γίνω). Κι επειδή πλέον έχω "αποστρατευτεί", εναπόκειται στους νεότερους και τους εν ενεργεία να καθαρίσουν το τοπίο. 

9 ώρες πριν, theone said:

.Γιατί πιστεύω οτι κάνεις σε αυτή τη ζωή πάντα σου γυρίζει μπούμερανγκ. ΛΑΘΟΣ

Edited by tetris
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.