Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

Επειδή ελεγκτής δεν γίνεσαι για να πλουτίσεις (αν και θα μπορούσες μέχρι να σε πιάσουν), ούτε για να γίνεις το μαύρο πρόβατο ανάμεσα σε συναδέλφους ("karma is a bitch" κλπ), ούτε γιατί απο τα πορίσματα σου θα αλλάξει αυτή η χώρα όσο ζεις (όσο θα ήθελες να αλλάξει) αλλά για τον απλούστατο λόγο ότι με καμιά δεκαριά πορίσματα το χρόνο μπορείς να πληρώνεις το ΕΦΚΑ σου, ας κάνει ο καθένας μας όσο μπορεί καλύτερα τη δουλεία του απο το πόστο που είναι.

Είναι άλλος ο ρόλος του ελεγκτή και άλλος του μηχανικού της άδειας. Είναι και άλλα τα οικονομικά μεγέθη.

Λάθη και παραλείψεις θα γίνονται πάντα.

Οποιος δε θέλει να στεναχωρήσει κανένα να πάει να γίνει βοσκός που έχει και 0 ευθύνη και καλές επιδοτήσεις.

Υ.Γ. Δίνονται συμβουλές με pm.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, σε έντυπη άδεια δόμησης του 2014 θέλω να καλέσω ελεγκτή. Στο e-adeies με αφηνει να καλέσω μόνο αν έχω επιλεγμένη προγενέστερη ηλεκτρονική, γνωρίζει κανείς πως προχωράω. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, Aenor said:

Καλησπέρα, σε έντυπη άδεια δόμησης του 2014 θέλω να καλέσω ελεγκτή. Στο e-adeies με αφηνει να καλέσω μόνο αν έχω επιλεγμένη προγενέστερη ηλεκτρονική, γνωρίζει κανείς πως προχωράω. Ευχαριστώ!

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE/MyTEE/adeies/inspectors

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα συνάδελφοι. Έχω περίπτωση ενός μεταλλικού ανοιχτού στεγάστρου  50 τ.μ. που είχε βγει με άδεια μικρής κλίμακας πέρυσι και τώρα ο ιδιοκτήτης θέλει να το κλείσει περιμετρικά με πάνελ, όπου θα χρειαστεί οικοδομική άδεια. Σε αυτή την περίπτωση έρχεται ελεγκτής δόμησης μόνο για τελικό έλεγχο; Επίσης από μελέτες και ένσημα θα είναι σαν να βγάζω άδεια αποθήκης από την αρχή;

Link to comment
Share on other sites

σαφέστατο

πας για ένα τελικό

και ΙΚΑ αποθήκης (ή κατοικίας αν στο οικόπεδο έχεις ήδη και κτισμένη κατοικία)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Έχω κάνει αίτηση για ελεγκτής δόμησης από πέρυσι τον Σεπτέμβριο. Από τον Δεκέμβριο η αίτησή μου είναι στη κατάσταση ''πλήρης αίτηση''. Γνωρίζει κάποιος πόσο διάστημα χρειάζεται για να εγκριθεί η αίτηση;

Link to comment
Share on other sites

On 21/4/2021 at 11:55 ΠΜ, gamvro said:

Προφανώς. Προστίθεται τόσο το ανοικτό (Πυλωτή) όσο και το κλειστό (κλιμακοστάσιο εισόδου)

ασχέτως αν μετράνε ή όχι στην δόμηση.

Είναι σίγουρο ότι για επιφάνεια τελικού ελέγχου υπολογίζουμε εμείς το σύνολο της από τα δεδομένα της αίτησης ο.άδειας; Συν την επιφάνεια της pilotis;

Γράφουμε κάτι στα σχόλια;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, σε τελικό έλεγχο Β' κατηγ. ελέγχουμε τα ύψη των κτισμάτων ή μόνο της στέγης?

Εμπίπτει στις τελικές διαστάσεις του κτιρίου που αναγράφονται στο πόρισμα?

Γιατί απο ύψη βλέπω μόνο ύψος στέγης...

 

Ευχαριστώ

 

ΕΔΙΤ: ΛΑΘΟΣ ΠΟΡΙΣΜΑ ΕΒΛΕΠΑ! ΕΧΕΙ ΔΙΑΜΟΡΦΩΜΕΝΟ ΥΨΟΣ!

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.