Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

Καλημέρα σας . Επειδή εργάζομαι προσωρινά μακριά από την έδρα μου αναγκάστηκα να μη αποδεχτώ ( όχι να αρνηθώ αλλά να μη πατήσω αποδοχή) έναν έλεγχο δόμησης. Μήπως μπορείτε να μου πείτε μέχρι πόσες φορές μπορώ να το κάνω αυτό και κυρίως  που φαίνεται το πόσες φορές το έχω κάνει γιατί το είχα κάνει πάλι πριν από χρόνια αλλά δεν θυμάμαι πόσες φορές ; Σας ευχαριστώ πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΦΕΚ3584Β/23-08-2018 Άρθρο 6 παρ5: δικαίωμα άρνησης έως 5 φορές. Δεν νομίζω ότι υπάρχει τρόπος να μάθεις τον αριθμό των χρεωμένων αρνήσεων. Αμφιβάλλω αν και η υπηρεσία το ψάχνει ιδιαιτέρως. Ωστόσο, δεν γνωρίζω, τώρα που το ανέφερες, αν αφήνοντας απλά τα 2 24ωρα να παρέλθουν χωρίς καμία ενέργεια, χρεώνεται κάποιος άρνηση. Στην πιο πάνω παρ.5 δεν αναφέρεται στις περιπτώσεις των αρνήσεων το να αγνοήσεις την κλήρωσή σου.

Link to comment
Share on other sites

53 λεπτά πριν, civilpablo said:

ΦΕΚ3584Β/23-08-2018 Άρθρο 6 παρ5: δικαίωμα άρνησης έως 5 φορές. Δεν νομίζω ότι υπάρχει τρόπος να μάθεις τον αριθμό των χρεωμένων αρνήσεων. Αμφιβάλλω αν και η υπηρεσία το ψάχνει ιδιαιτέρως. Ωστόσο, δεν γνωρίζω, τώρα που το ανέφερες, αν αφήνοντας απλά τα 2 24ωρα να παρέλθουν χωρίς καμία ενέργεια, χρεώνεται κάποιος άρνηση. Στην πιο πάνω παρ.5 δεν αναφέρεται στις περιπτώσεις των αρνήσεων το να αγνοήσεις την κλήρωσή σου.

Αυτό είδα και εγω ότι δεν το ξεκαθαρίζει . Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση 

 

Link to comment
Share on other sites

α) Η άρνηση του ορισμού του από τον ίδιο τον ελεγκτή δόμησης. Η άρνηση του ορισμού δεν προσμετράται για τη διαγραφή σε περίπτωση που η απόσταση του αντικειμένου του ελέγχου υπερβαίνει τα εκατό (100) χιλιόμετρα από την έδρα του ελεγκτή δόμησης, σε περίπτωση διενέργειας ελέγχου σε νησιωτικές περιοχές, σε περίπτωση διενέργειας προηγούμενου ελέγχου στο ίδιο ακίνητο καθώς και στην περίπτωση που έχει οποιαδήποτε σχέση με το ακίνητο είτε ως μηχανικός είτε ως ιδιοκτήτης (στη μελέτη, την κατασκευή ή στη διαδικασία υπαγωγής του ακινήτου στις διατάξεις των νόμων περί αυθαιρέτων).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

έχω περίπτωση άδειας προσθήκης καθ'ψος του 2008 (οικία) και οι εργασίες δεν έχουν ολοκληρωθεί ακόμα (αναμένεται να ολοκληρωθούν τους επόμενους μήνες). Όταν αυτές ολοκληρωθούν θα χρειαστεί ελεγκτής δόμησης για ηλεκτροδότηση ή για τις 'παλιές' άδειες ισχύει το παλαιό σύστημα που δεν περιελάμβανε ελεγκτή δόμησης?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 44
Στάδια ελέγχου οικοδομικής άδειας
1. Ο έλεγχος ορθής εφαρμογής είναι υποχρεωτικός για κάθε έργο που εκτελείται με οικοδομική άδεια ή άδεια δόμησης, με έναρξη εργασιών μετά την 1.3.2012. Οι έλεγχοι διενεργούνται από διαφορετικούς κάθε φορά Ελεγκτές Δόμησης με αυτοψία και έλεγχο της εφαρμογής των μελετών, σύμφωνα με τις οποίες εκδόθηκε η άδεια δόμησης ή η οικοδομική άδεια.

Καταλαβαίνω πως για τις παλιές άδειες ισχύει το παλιό σύστημα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 21/3/2022 at 1:42 ΠΜ, Roy_Hobbs said:

καλημέρα,

έχω περίπτωση άδειας προσθήκης καθ'ψος του 2008 (οικία) και οι εργασίες δεν έχουν ολοκληρωθεί ακόμα (αναμένεται να ολοκληρωθούν τους επόμενους μήνες). Όταν αυτές ολοκληρωθούν θα χρειαστεί ελεγκτής δόμησης για ηλεκτροδότηση ή για τις 'παλιές' άδειες ισχύει το παλαιό σύστημα που δεν περιελάμβανε ελεγκτή δόμησης?

ευχαριστώ

Ξεκάθαρα πας με το παλιό τρόπο παραλαβής.

Τις προηγούμενες εβδομάδες έκλεισα δύο τέτοιες άδειες.

Η μία μάλιστα απαιτούσε ενημέρωση την οποία έκανα στο eadeies και το έντυπο της πράξης ενημέρωσης το επισύναψα στην διαδικασία, που όπως έγραψα πριν έγινε με τον παλιό τρόπο.

 

Edited by karanus
  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ και τους δύο, συνεπώς η άδεια του 2008 δε θέλει ελεγκτή δόμησης και πάμε με την παλιά διαδικασία με ΕΚΚΟ, θεώρηση της άδειας από την ΥΔΟΜ για σύνδεση με δίκτυα κλπ.

Να σε ρωτήσω κάτι @karanus επειδή μπορεί να έχω αντίστοιχη περίπτωση με τη δική σου: σχετικά με την άδεια του 2008, έχουν γίνει κάποιες εργασίες πέραν της αδείας που έχουν ρυθμιστεί από το 2016 με τον 4178/13. Θα πρέπει να γίνει ενημέρωση της άδειας για τις αυθαίρετες εργασίες ή αρκεί η ρύθμιση?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

49 λεπτά πριν, Roy_Hobbs said:

ευχαριστώ και τους δύο, συνεπώς η άδεια του 2008 δε θέλει ελεγκτή δόμησης και πάμε με την παλιά διαδικασία με ΕΚΚΟ, θεώρηση της άδειας από την ΥΔΟΜ για σύνδεση με δίκτυα κλπ.

Να σε ρωτήσω κάτι @karanus επειδή μπορεί να έχω αντίστοιχη περίπτωση με τη δική σου: σχετικά με την άδεια του 2008, έχουν γίνει κάποιες εργασίες πέραν της αδείας που έχουν ρυθμιστεί από το 2016 με τον 4178/13. Θα πρέπει να γίνει ενημέρωση της άδειας για τις αυθαίρετες εργασίες ή αρκεί η ρύθμιση?

ευχαριστώ

Η δικιά μου περίπτωση ήταν απλή και απαιτούσε ξεκάθαρα ενημέρωση , αφού οι αλλαγές είχαν να κάνουν με εσωτερική διαρρύθμιση.

Η δικιά σου περίπτωση είναι κάπως πιο μπλεγμένη, αφου η τακτοποίηση μπορεί να έχει επηρεάσει την κάλυψη , δόμηση και όγκο , οπότε φεύγουμε από ενημέρωση και πάμε σε αναθεώρηση... Αν όμως οι υπερβάσεις σου είναι > των επιτρεπομένων , τότε τι θα γίνει;;

Πως θα συνταχθεί δκ;

Από την άλλη αν πας με τον παλιό τρόπο και τις υπεύθυνες δηλώσεις, πως θα δηλώσεις ότι όλα έχουν εφαρμοστεί με βάση την οικοδομική άδεια , από την στιγμή που έχουν γίνει υπερβάσεις...

Δεν πιστεύω ότι σε βοήθησα , απλά έγραψα τις σκέψεις μου μήπως κάπου βοηθήσουν...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.