Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

Ανήκεις στην κατηγορία Β και συγκεκριμένα στην αα περίπτωση για την αποθήκη και στην ββ περίπτωση για την βεράντα

β) Κατηγορία Β : δύο (2) έλεγχοι, ένας αρχικός που διενεργείται από έναν ελεγκτή και ένας τελικός που διενεργείται από έναν ελεγκτή από το μητρώο των ελεγκτών δόμησης, είτε της Κατηγορίας II είτε της Κατηγορίας III, του άρθρου 156 του ν.4389/2016, σε :
αα) νέα κτίρια, συνολικής επιφάνειας έως και δύο χιλιάδες (2.000) τ.μ., ανεξάρτητα από τη χρήση τους,
ββ) προσθήκες κατ’ επέκταση σε υφιστάμενα κτίρια, όταν η συνολική επιφάνεια της προσθήκης είναι έως και δύο χιλιάδες (2.000) τ.μ., ανεξάρτητα από τη χρήση τους, γγ) προκατασκευασμένα κτίρια, ανεξάρτητα από τη χρήση και την επιφάνειά τους.

Άρα κανονικά δύο έλεγχοι, ένας πριν την σκυροδέτηση της θεμελίωσης και ένας τελικός. Εννοείται ότι τον αρχικό έλεγχο μπορείς να τον κάνεις και για τις δύο θεμελιώσεις σου. 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

9 hours ago, Dimitrios1991 said:

Βεβαίως, έχει δική της θεμελίωση. Συνεπώς, μπορώ να τα ρίξω και τα δυο μαζί (καλούπια, σιδέρωμα) και να καλέσω έναν ελεγκτή και για τα δυο;

NAI

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπέρα συνάδελφοι.

όταν σε έλεγχο (τελικό) έχετε αποκλίσεις του 2% που απαιτούν ενημέρωση διαστάσεων και τροποποίηση των ανοιγμάτων από τα εγκεκριμένα που θέλουν έγκριση από σα, σαν αποτέλεσμα ελέγχου τί θα βάζατε (μπορούμε να έχουμε δύο επιλογές δηλ. β) για τις διαστάσεις και δ) για τις όψεις?

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, anavatis said:

καλησπέρα συνάδελφοι.

όταν σε έλεγχο (τελικό) έχετε αποκλίσεις του 2% που απαιτούν ενημέρωση διαστάσεων και τροποποίηση των ανοιγμάτων από τα εγκεκριμένα που θέλουν έγκριση από σα, σαν αποτέλεσμα ελέγχου τί θα βάζατε (μπορούμε να έχουμε δύο επιλογές δηλ. β) για τις διαστάσεις και δ) για τις όψεις?

Επιλέγουμε το :

β)   Διαπιστώθηκαν αποκλίσεις, σύμφωνα µε τα αναφερόμενα στην παράγραφο 9 του άρθρου 6του ν. 4030/2011.

Ο μηχανικός κάνει μετά ενημέρωση φακέλου.

Δεν απαιτείται επανέγκριση Σ.Α. όταν οι αποκλίσεις είναι μικρές  και δεν επηρεάζουν την μορφολογία του κτιρίου ( δεν έχω πρόχειρη αυτή τη στιγμή τη σχετική διάταξη )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! ευχαριστώ!

πρόκειται για προσθήκη ενός μικρού ανοίγματος w.c.

μπορούμε να βρούμε αυτή τη διάταξη, venezia? ή όποιος άλλος συνάδελφος μπορεί ?

Υ.Γ. μετά την ενημέρωση υπάρχει υποχρέωση για νέο τελικό έλεγχο δόμησης?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συναδελφοι. Θέλω να ρωτήσω εαν πάω σε έλεγχο που έχει γίνει ενημερωση, εγώ ελεγχω το νεο ΔΔ. Είμαι υποχρεωμένη να ξέρω αν και τι διαφορές είχε με το παλιό? και εξηγούμαι....αν προέβησαν σε ενημέρωση ενώ ήθελε η άδεια αναθεώρηση κανονικά, αυτό εμένα ως ελεγκτή με αφορά? προσωπικα θεωρώ όχι. Εγω πρέπει να δω ότι τα στοιχεία του ΔΔ είναι και τα υλοποιημενα και αυτό πιστοποιώ. Ορθώς?

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, sissy_arch said:

Καλησπέρα συναδελφοι. Θέλω να ρωτήσω εαν πάω σε έλεγχο που έχει γίνει ενημερωση, εγώ ελεγχω το νεο ΔΔ. Είμαι υποχρεωμένη να ξέρω αν και τι διαφορές είχε με το παλιό? και εξηγούμαι....αν προέβησαν σε ενημέρωση ενώ ήθελε η άδεια αναθεώρηση κανονικά, αυτό εμένα ως ελεγκτή με αφορά? προσωπικα θεωρώ όχι. Εγω πρέπει να δω ότι τα στοιχεία του ΔΔ είναι και τα υλοποιημενα και αυτό πιστοποιώ. Ορθώς?

image.thumb.png.6edc71ee4dfe8cc5d9db728c2f9c1db6.png

Link to comment
Share on other sites

Σωστα, το έχουμε ξαναγράψει. Αλλά το οτιδηποτε παρατηρησει ειναι περίεργο, καθώς μπορεις να πεις δεν παρατηρησα κατι. Εκεί καταλήγω και εγώ. Βγάζεις το πόρισμα, και στα σχόλια/παρατηρήσεις λες: αν και δεν απτεται του αντικειμένου του παρόντος ελέγχου, ερωτήμα εγειρει το τάδε, ή γενικά με έναν εύσχημο και ευγενικό τρόπο ότι δειτε και αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Οτιδήποτε παρατηρήσεις σχετικά με τη μη ορθή εφαρμογή αυτής.

Άρα και πάλι την ΟΑ δεν οφείλεις να την ελέγξεις...αλλά την εφαρμογή της.....  γενικά αυτό που έγραψαν είναι ένα κακογραμμένο κείμενο..

On 19/10/2022 at 9:21 ΠΜ, venezia said:

Δεν απαιτείται επανέγκριση Σ.Α. όταν οι αποκλίσεις είναι μικρές  και δεν επηρεάζουν την μορφολογία του κτιρίου ( δεν έχω πρόχειρη αυτή τη στιγμή τη σχετική διάταξη )

@venezia αν σου είναι εύκολο και όταν βρεις χρόνο, θα ήθελα την σχετική διάταξη :) 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι: έγινε ενημέρωση σε άδεια και κατόπιν αίτημα για Τελικό Έλεγχο.

Όμως ο διαχειριστής της αίτησης ανέβασε τα αρχιτεκτονικά σχέδια (Διάγραμμα, κατόψεις, όψεις) πλην των τομών, πιθανώς από κάποια δυσλειτουργία της πλατφόρμας την οποία δεν αντιλήφθηκε. Ο ελεγκτής είναι να έρθει άμεσα. Γίνεται στο ενδιάμεσο ενημέρωση για πρόδηλο σφάλμα πριν έρθει ο ελεγκτής ή πρέπει να γίνει μετά? Μπορεί στο eadeies να γίνει ενημέρωση όταν εκκρεμεί στην προγενέστερη πράξη ο έλεγχος? Αν γίνει η ενημέρωση μετά πρέπει να ξαναέρθει ελεγκτής για να κλείσει η άδεια?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.