Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

@Faethon11~ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/11170/321/2020 – ΦΕΚ 313/Β/6-2-2020 (άρθρο 4, παρ. 10): 
"Στις περιπτώσεις που έχει εκδοθεί θετική γνωμοδότηση του Σ.Α. και κατά τον έλεγχο της αδειοδότησης για την εκτέλεση οικοδομικών εργασιών ή κατά την εκτέλεση του έργου προκύψουν μικρής έκτασης επουσιώδεις μεταβολές στη μελέτη οι οποίες δεν επηρεάζουν την κεντρική ιδέα, τις συνθετικές αρχές και δεν θίγουν την αρχιτεκτονική άποψη της μελέτης (όπως μικρή μετατόπιση ή αλλαγή διαστάσεων ενός ανοίγματος χωρίς πρακτικώς να αλλοιώνεται η αναλογία του, μικρές διαφοροποιήσεις των εξωτερικών διαστάσεων των όψεων χωρίς να γίνεται αντιληπτή η τροποποίηση της αναλογίας τους ή να επηρεάζεται η αντιληπτική εικόνα της ογκοπλασίας του κτιρίου), δεν απαιτείται εκ νέου γνωμοδότηση του Σ.Α."

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε προσθηκη κατ επέκταση και καθ ύψος υφιστάμενης ισόγειας κατοικίας οφείλω να ελέγξω και το υφιστάμενο κτίσμα?

Στην αίτηση  αναφέρει επιφάνεια για έλεγχο μόνο τα τετραγωνικά των νέων κατασκευών.

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

άρθρο 44:

Για τις περιπτώσεις προσθηκών κατ’ επέκταση επιβεβαιώνεται επιπλέον και η αποτύπωση του υφιστάμενου κτιρίου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, Forefather said:

@Faethon11~ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/11170/321/2020 – ΦΕΚ 313/Β/6-2-2020 (άρθρο 4, παρ. 10): 

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, desptsouk said:

άρθρο 44:

Για τις περιπτώσεις προσθηκών κατ’ επέκταση επιβεβαιώνεται επιπλέον και η αποτύπωση του υφιστάμενου κτιρίου.

Ως τι νοείται η αποτύπωση του υφιστάμενου κτηρίου? Έχω περίπτωση που σε έλεγχο υφισταμένου έχω διακοσμητική πέτρα ως επένδυση με πάχος 15εκ. (κατα τα λεγόμενα της επιβλέπουσας μηχ.) σε τοιχοποιία 15 μέτρων μήκους. Η τοιχοποιία εμφανίζεται στα σχέδια της αδείας, η διακοσμητική πέτρα όχι. Οι αποστάσεις από τα όρια είναι διαστάσεις κτίστη, στην πραγματικότητα όμως δεν έχω τη δυνατότητα να μετρήσω.

Η έννοια περίγραμμα αναφέρεται στην κατακόρυφη προβολή χώρων που μετρούν στην κάλυψη, επομένως αν θεωρητικά κάνω έλεγχο περιγράμματος με αποτύπωση υφισταμένου, οφείλω να αγνοήσω την επένδυση, σωστά? Μόνο θέμα η αδυναμία μέτρησης..

Edited by Aenor
Link to comment
Share on other sites

κανονικά πιστεύω πως θα έπρεπε στα σχέδια να αναφερόταν η επένδυση με την πέτρα η οποία εφόσον είναι 15εκ δεν μετράει και στην δόμηση.

στην πράξη δεν μπορείς να ελέγξεις το πάχος της επένδυσης, αλλά ίσως θα μπορούσες να μετρήσεις εσωτερικές διαστάσεις του υφιστάμενου ώστε να επιβεβαιώσεις το περίγραμμα; δεν ξέρω αν είναι υπέρβαση καθήκοντος, αλλά πώς αλλιώς μπορείς να βεβαιωθείς; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καν πρόσβαση στο εσωτερικό, ανήκει σε άλλον ιδιοκτήτη από αυτόν της προσθήκης. Κανονικά πράγματι έπρεπε να έχει φανεί η επένδυση.

Δεν θέλω να υπερβάλλω γιατί πράγματι φαίνεται ως υπέρβαση καθήκοντος για κάποιους ο έλεγχος του υφισταμένου, όμως εφόσον το αναφέρει ξεκάθαρα η νομοθεσία, καταλήγω ότι θα το αναφέρω απλά στις παρατηρήσεις του πορίσματος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.