Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

Καλησπερα. Ακούω από πολεοδομίες ότι ελεγκτές δόμησης ελέγχουν και άδειες για το σύννομο  παρόλο όπου δεν επιτρέπεται .Ακόμα και άδειες με προέγκριση . Ξέρει κάνεις πως  το αντιμετωπίζω?

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν θες κάνε πιο σαφές το ερώτημα για να βοηθηθείς από τους συναδέλφους.  Από την πλευρά του ελεγκτή δόμησης ρωτάς ή του ελεγχόμενου;

Δηλαδή, ρωτάς τι πρέπει να ελέγξει ο ελεγκτής  ή έχεις κάποιο θέμα με υφιστάμενο έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

Από την πλευρό του ελεγχόμενου . Θα  γίνει έλεγχος σε κατοικία με στέγαστρο εκτός σχεδίου (εντός Δ=15/4  το στέγαστρο)  με προέγκριση από ΥΔΟΜ .  Άπλα υπάρχει διχογνωμία με συναδέλφους για το στέγαστρο εντός  Δ=15/4! Η πολεοδομία  το ενέκρινε όμως !

Edited by ΝΙΚΟΛΑΣΧΡΥΣ
Link to comment
Share on other sites

Το πολύ καλά  έκανε από που προκύπτει   ? Ρωτάω γιατί υπάρχει διχογνωμία με συνάδελφους και πολεοδομίες.

Edited by ΝΙΚΟΛΑΣΧΡΥΣ
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ΝΙΚΟΛΑΣΧΡΥΣ said:

Καλησπερα. Ακούω από πολεοδομίες ότι ελεγκτές δόμησης ελέγχουν και άδειες για το σύννομο  παρόλο όπου δεν επιτρέπεται .Ακόμα και άδειες με προέγκριση . Ξέρει κάνεις πως  το αντιμετωπίζω?

 

Ο ελεγκτής ελέγχει την ορθή εφαρμογή των μελετών. Η σύνταξη των μελετών γίνεται γίνεται με ευθύνη του μελετητή. Αν τώρα ο ελεγκτής αμφισβητεί την ορθότητα της μελέτης, ειλικρινά δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσεις. Στείλ' τον να καταγγείλει και το Σ.Α. που ενέκρινε την μελέτη!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΝΙΚΟΛΑΣΧΡΥΣ said:

Το πολύ καλά  έκανε από που προκύπτει   ? Ρωτάω γιατί υπάρχει διχογνωμία με συνάδελφους και πολεοδομίες.

Το αντίθετο δεν μου λες από που προκύπτει!!! Ο ΝΟΚ είναι σαφέστατος όσον αφορά τις θέσεις των στεγάστρων. Επίσης από την ΥΔΟΜ Ιωαννίνων δεν υπάρχει πρόβλημα το στέγαστρο να μίνια εντός των 15μ. 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Αλέξανδρος said:

Το αντίθετο δεν μου λες από που προκύπτει!!! Ο ΝΟΚ είναι σαφέστατος όσον αφορά τις θέσεις των στεγάστρων. Επίσης από την ΥΔΟΜ Ιωαννίνων δεν υπάρχει πρόβλημα το στέγαστρο να μίνια εντός των 15μ. 

Σε άλλο νήμα συζητάμε τελικά ότι το Δ δεν είναι 15μ αλλά το 3 + 0,10Η μάλιστα έχει ανέβει και σχετικό έγγραφο...Προσωπικά έχω μπερδευτεί 100% με το συγκεκριμένο.

Αν η άδεια όμως είναι ισχυρή ο ΕΔ δεν μπορεί να την αμφισβητήσει κατά την γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.