Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 24/11/2022 at 3:47 ΜΜ, mantzaras said:

1) Κτίριο κατοικίας 2100m2, τελικός έλεγχος:

     α)  1 - 840€

     β)  2 - 840€

     γ)  2 - 1200€

 

2) Κτίριο κατοικίας 5100m2, τελικός έλεγχος:

     α)  2 - 2040€

     β)  3 - 2040€

1) 2 - 1200€

2) 3 - 2040€

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα,

μετά απο αρκετά χρόνια απασχόλησης στο εξωτερικο επέστρεψα στην Ελλάδα. Έφυγα με ΓΟΚ και γυρισα με ΝΟΚ. Επειδή ξεκινάω ενα project υπόσκαφων κατοικιών  θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος έμπειρος ελεγκτής δόμησης ώστε με ανάλογη αμοιβή να έχει ένα συμβουλευτικό ρόλο στα αρχικά στάδια σχεδιασμού.

Αν κάποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει προσωπικο μήνυμα.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας.

σε αρχικό έλεγχο συγκροτήματος (ειδικά κτήρια) με επιφάνεια προς έλεγχο ~1700τ.μ. η οποία περιλαμβάνει διαφορετικά ανεξάρτητα κτήρια που ανεγείρονται ταυτόχρονα (διαφορετικά μεταξύ τους 2-3 τύποι κτηρίων) η αμοιβή είναι και πάλι 300€? Δεν βρίσκω κάπου κάτι στο νόμο που να προβλέπει μεγαλύτερη αμοιβή. είναι δυνατόν?

θα μπορούσε κάθε ένα κτήριο από αυτά να ήταν ενας ξεχωριστός αρχικός έλεγος...

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

On 2/2/2023 at 10:40 ΠΜ, apostolosg said:

Καλημέρα,

μετά απο αρκετά χρόνια απασχόλησης στο εξωτερικο επέστρεψα στην Ελλάδα. Έφυγα με ΓΟΚ και γυρισα με ΝΟΚ. Επειδή ξεκινάω ενα project υπόσκαφων κατοικιών  θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος έμπειρος ελεγκτής δόμησης ώστε με ανάλογη αμοιβή να έχει ένα συμβουλευτικό ρόλο στα αρχικά στάδια σχεδιασμού.

Αν κάποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει προσωπικο μήνυμα.

Ευχαριστώ.

Κάποιον που να γνωρίζει νοκ ψάχνεις ώστε να επωφεληθείς των γνώσεών του. Ο ελεγκτής πιθανό να μη να μπορεί να συνθέσει τα άρθρα... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, anavatis said:

καλησπέρα σας.

σε αρχικό έλεγχο συγκροτήματος (ειδικά κτήρια) με επιφάνεια προς έλεγχο ~1700τ.μ. η οποία περιλαμβάνει διαφορετικά ανεξάρτητα κτήρια που ανεγείρονται ταυτόχρονα (διαφορετικά μεταξύ τους 2-3 τύποι κτηρίων) η αμοιβή είναι και πάλι 300€? Δεν βρίσκω κάπου κάτι στο νόμο που να προβλέπει μεγαλύτερη αμοιβή. είναι δυνατόν?

θα μπορούσε κάθε ένα κτήριο από αυτά να ήταν ενας ξεχωριστός αρχικός έλεγος...

Η αμοιβή προκύπτει από το σύνολο των τετραγωνικών προς έλεγχο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει αίτηση εγγραφής στο μητρώο 27/01/2022. Έχουμε ξεπεράσει το έτος και δεν έχω κανένα νέο. Η κατάσταση της αίτησης στο Π.Σ. του Τ.Ε.Ε. είναι «πλήρης αίτηση». 

Είναι λογικοί αυτοί οι χρόνοι ή κάτι δεν πάει καλά με την αίτηση μου; 

Link to comment
Share on other sites

On 9/2/2023 at 3:47 ΜΜ, alej said:

Η αμοιβή προκύπτει από το σύνολο των τετραγωνικών προς έλεγχο.

 

δηλαδή είναι 300€?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

για το θέμα των αμοιβών και κατόπιν συνεννόησης με την υπηρεσία όσον αφορά τον αρχικό έλεγχο η αμοιβή βγαίνει από το σύνολο του κτιρίου και όχι από την επιφάνεια του ελέγχου. Δλδ  αν η επιφάνεια ελέγχου είναι πχ 100μ2 και το συνολικό εμβαδό του κτιρίου είναι 1001μ2 τότε πληρωνόμαστε 300€ ενώ αν το συνολικό εμβαδόν είναι 999μ2 τότε η αμοιβή είναι 200€. 

Αυτά εφαρμόζω και δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα μέχρι στιγμής 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.