Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

Να σας ρωτήσω και εγώ κάτι με τη σειρά μου αγαπητοί συνάδελφοι σχετικά με τη προϋπηρεσία που ζητούν για την άδεια του ελεγκτή δόμησης.

 

Για την άδεια Α' κατηγορίας ζητούν αποδεδειγμένη εμπειρία σε θέματα μελέτης η επίβλεψης τουλάχιστον 2 ετών. Τα τελευταία δύο χρόνια εκπόνησα τουλάχιστον 5 μελέτες για το μεταπτυχιακό μου (μεταλλικές - οπλισμένου σκυροδέματος - σύμμεικτες - ξύλινες και φέρουσας τοιχοποιίας - γεφυρών). Άραγε μπορώ να προσκομίσω αυτές τις μελέτες σαν προϋπηρεσία; :confused:

 

Καλό απόγευμα!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

διάβασε τι πρέπει να κάνει ο ελεγκτής δομησης και αν θεωρείς πως μπορείς να ανταπεξέλθεις να το δηλώσεις

διαφορετικά δε χαθηκε ο κόσμος ξαναδηλώνεις την επόμενη φορά

Link to comment
Share on other sites

πολλοι για 50 εκατοστα οικοπεδου , μπαινουν σε χρονοβορες διαδικασιες και ξοδευουν πολλα χρημστα.........φανταστειται λοιπον τις αμετρητες καταγγελιες για καινουρια κτηρια αλλα και για παλιοτερα ιδίως............ο ελεγκτης πιθανοτατα θα βρεθει ενδιαμεσος σε φιλονικιες χρόνων...........ο καθένας θα εχει και τον δικο του μηχαικο..........οσο προσεκτικος και εμπειρος να ειναι ο ελεγκτης ειναι πιθανο να βρεθει σε καταστασεις που ολοι θα εχουν δικιο...........για λιγα ευρω δεν αξιζει.........αφηστε την μεγαλη πιθανοτητα να μην προσεξει μια αυθαιρεσια ενος εργολαβου και καποιος μετα να κανει καταγγελια..........ο ελεγκτης θα πρεπει να εχει τα ματια του ανοιχτα συνεχεια, και να μην φοβαται να γινετε ενοχλητικος........επιπλεον ειναι πολυ σωστο αυτο που ανεφερε συναδελφος για τις πιεσεις που θα αντιμετωπισει και τις οποιες πρεπει να ειναι ετοιμος να ανταπεξελθει...............ετσι και αλλιως όμως αφου τα προστιμα θα ειναι τεραστια και ΄΄τυποποιημενα΄΄ ο καθενας θα πρεπει να το σκεφτει πολυ , αν αξιζει..............

σε Ευρωπαικη χωρα ειναι ευκολο να εισαι ελεγκτης , αν εισαι καταρτισμενος , στην Ελλαδα πρεπει να εισαι ετοιμος για καταστασεις που το ιδιο το κρατος αδυνατει να αντιμετωπισει...........ειμαι σιγουρος οτι χιλιαδες μηχανικοι θα εγραφουν , λογω κρισης , ομως αν αρχισουν να πεφτουν τα προστιμα να δω.........

Edited by savas76
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δυστυχώς δεν λένε οι ιθύνοντες (προφανώς εσκεμένα), αλλά έθιξαν εύστοχα ορισμένοι συνάδελφοι στο forum, είναι η εμπλοκή των ελεγκτών σε δικαστικούς αγώνες μεταξύ του καταγγελλόμενου και του καταγγέλλοντα. Γιατί εάν διαβάσετε προσεκτικά το άρθρο 11, παραγραφο 1β του Ν4030/11, οι ελεγκτές δόμησης θα ελέγχουν όλες τις κατασκευές μετά από επώνυμη καταγγελία (και όχι μόνο τις οικοδομές που ανεγείρονται τώρα). Αυτό σημαίνει ότι για τον κάθε "πικραμένο" ή "βαρεμένο" που έχει άχτι το γείτονά του και θα κάνει καταγγελία για ο,τιδήποτε χαζό μπορεί να φανταστεί κανείς (και που τις περισσότερες φορές καταλήγει στα δικαστήρια), θα πρέπει ο ελεγκτής δόμησης να τρέχει να υποστηρίζει το πόρισμά του σε κάθε δικαστική διαμάχη μεταξύ των εμπλεκομένων πλευρών (στην καλύτερη των περιπτώσεων), ή θα βρίσκεται εγκαλούμενος μετά από μυνήσεις ή εξώδικα του καταγγέλλοντα, ο οποίος θα θεωρεί ότι μερολήπτησε υπέρ του καταγγελλόμενου. Είμαι ελεγκτής μηχανικός του δημοσίου σε πολεοδομική υπηρεσία για περισσότερο από δέκα χρόνια και έχω παρεβρεθεί σε πάρα πολλές δικαστικές διαμάχες, ορισμένες από τις οποίες κρατούν χρόνια. Χαρακτηριστική είναι η διαμάχη ενός μεγαλοδικηγόρου και ενός βιομήχανου (δε λέω ονόματα), η οποία άρχισε το 2005 και ακόμα συνεχίζεται (να φανταστείτε ότι με την εν λόγω διαμάχη πρωτοασχολήθηκαν συνάδελφοι οι οποίοι είναι τώρα συνταξιούχοι). Προσωπικά πάντως, είμαι πολύ χαρούμενος που το κομάτι αυτό των ελέγχων (και φυσικά όλες οι ευθύνες) θα φύγει από τις πρώην πολεοδομίες (νυν υπηρεσίες δόμησης) και θα έχουμε απλώς το γραφειοκρατικό κομάτι της έκδοσης των προστίμων και των άλλων διοικητικών κυρώσεων. Άλλωστε, με τα χρήματα που παίρνει πλέον ένας μηχανικός του δημοσίου (τα οποία είναι τα ίδια με αυτά που παίρνει ένας οποιοσδήποτε ΠΕ υπάλληλος, π.χ. οικονομολόγος, πληροφορικός, κλπ), δεν είναι για να αναλαμβάνει και τέτοιου είδους ευθύνες. Το εν λόγω νομοσχέδιο, δίνει τη δυνατότητα σε όποιον είναι τολμηρός και έχει γερό στομάχι να ασχοληθεί με τον έλεγχο των αυθαίρετων κατασκευών με τις όποιες φυσικά συνέπειες αυτό συνεπάγεται.

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω και εγώ κάτι με τη σειρά μου αγαπητοί συνάδελφοι σχετικά με τη προϋπηρεσία που ζητούν για την άδεια του ελεγκτή δόμησης.

 

Για την άδεια Α' κατηγορίας ζητούν αποδεδειγμένη εμπειρία σε θέματα μελέτης η επίβλεψης τουλάχιστον 2 ετών. Τα τελευταία δύο χρόνια εκπόνησα τουλάχιστον 5 μελέτες για το μεταπτυχιακό μου (μεταλλικές - οπλισμένου σκυροδέματος - σύμμεικτες - ξύλινες και φέρουσας τοιχοποιίας - γεφυρών). Άραγε μπορώ να προσκομίσω αυτές τις μελέτες σαν προϋπηρεσία; :confused:

 

Καλό απόγευμα!!

 

Kατα 90% πιστευω οτι οχι..

Δεν εχει σχεση αμεση με κτηριακα η μελετη σε επιπεδο μεταπτυχιακου..

Κανε μια δοκιμη και οτι σου πουν...

Το πολυ πολυ να σε απορρίψουν, δεν χαθηκε και ο κοσμος..

Link to comment
Share on other sites

geongeo

 

πες τα χρυσόστομε!

 

αλλά η βασικη διαφορά είναι πως ο ΔΥ προστατευεται από την Υπηρεσία του (όχι ότι είναι ευχάριστο)

ενώ ο ιδιώτης ελεγκτής θα είναι μονος του, ερμαιο του κάθε τρελάρα ή δικομανή ή προβληματικού

ανίκανος να ανταπεξέλθει στις δικαστικές δαπάνες

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καμια διαταξη που να δινει το δικαιωμα στον ελεγκτη δομησης να μην αποδεχτει τον ελεγχο για τον οποιο θα κληθει???

Για τον οποιοδηποτε λογο (αποσταση, αδυναμια λογω φορτου εργασιας, προβλημα υγειας, γνωριμια με τον ιδιοκτητη και δεν ξερω και γω τι αλλο..).

Οι πραγματογνώμονες του ΤΕΕ για παραδειγμα εχουν δικαιωμα να μην δεχτουν την πραγματογνωμοσυνη για την οποια τους καλουν..

Link to comment
Share on other sites

Είχε βγεί σε διαβούλευση και έχει ήδη κλείσει...

 

ΣΧΕΔΙΟ ΥΠΟΥΡΓΙΚΗΣ ΑΠΟΦΑΣΗΣ

ΘΕΜΑ: «Αριθμός ελέγχων ανά κατηγορία και είδος έργων και εργασιών δόμησης, διαδικασία ελέγχων Ελεγκτών Δόμησης»

Άρθρο 2

Ορισμός Ελεγκτή Δόμησης – Διαδικασία ελέγχου

3. Ο Ελεγκτής Δόμησης ενημερώνεται αυθημερόν και ηλεκτρονικά από την ΕΥΕΔ σχετικά με το είδος και την ημερομηνία διενέργειας του ελέγχου και υποχρεούται εντός δύο (2) ημερών να προβεί σε ηλεκτρονική αποδοχή του ορισμού του. Μετά την πάροδο της παραπάνω προθεσμίας, η κλήρωση επαναλαμβάνεται.

Ο Ελεγκτής Δόμησης έχει δικαίωμα να αρνηθεί για οποιοδήποτε λόγο τον ορισμό του και την αποδοχή του ελέγχου μέχρι τέσσερις (4) φορές. Πέραν αυτών διαγράφεται από το Μητρώο για διάστημα δύο (2) ετών.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ο Ελεγκτής Δόμησης έχει δικαίωμα να αρνηθεί για οποιοδήποτε λόγο τον ορισμό του και την αποδοχή του ελέγχου μέχρι τέσσερις (4) φορές

 

Υποθετω οτι 4 φορες στο συνολο των 2 ετων, σωστα???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.