Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν έχω κανένα κόλημα, καλοπροαίρετα ρώτησα, ακριβώς επειδή δεν τα γνωρίζω σε έκταση. Αιντε!

 

δεν αναφερομαι σε εσενα συναδελφε......αλλα ελεος ειμαστε ολοι μηχανικοι εδω μεσα και δεν γνωριζουμε αν ο αρχιτεκτονας υπογραφει αρχιτεκτονικα μεχρι 2 οροφους???

Link to comment
Share on other sites

Θα επαναλάβω, είναι δυνατόν Μ-Η να ερωτηθεί κάτι από ΓΟΚ που σαν παράδειγμα ανέφερε ο STAVION και να περιμένει να περάσει???? Αμα η ύλη είναι ίδια για όλους...? Μην σκάσει και το 50αρικο τσάμπα δηλαδή.....

Πάντως λέτε ότι οι περισσότεροι που δηλώνουν για ελεγκτές είναι νέοι και Μ-Η,......εγώ βλέπω 2-3 άτομα από αυτούς να γράφουν..... :confused:

Συγνώμη που μπαίνω σφήνα....να ακουστούμε και εμείς που έτσι και αλλιώς γραμμένοι είμαστε.........

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση πως μας δείχνουν το τυρί (νέου τύπου απασχόληση με τη λιγοστή αμοιβή ) αλλά μας κρύβουν την παγίδα (μεταφορά ΟΛΗΣ της ευθύνης της "σωστής" κατασκευής από το δημόσιο έλεγχο-λέγε με πολεοδομία- στον ανύποπτο και ανυπεράσπιστο και δυστυχώς σε μεγάλο βαθμό- λόγω νεότητας -άπειρο και χωρίς τις απαραίτητες γνώσεις μηχανικό με ότι αυτό συνεπάγεται -δικαστήρια ,εκφοβισμούς,και άλλα. Καλή δύναμη στους συμμετέχοντες!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

έτσι ακριβώς είναι Μανώλη

 

θέλω να προσθέσω μόνο το εξής

 

ότι με τον υπάλληλο της πολεοδομίας, ακόμη και αν ήταν λάθος η κρίση του

σε διάφορες περιπτώσεις μας, δεν συγκρουόμασταν μαζί του

επειδή αφ' ενός τον χρειαζόμασταν συνεχώς αλλά και κατά δεύτερο και κυρίως,

ελάχιστες φορές θα έριχνε ευθύνες σε μας (τους μηχανικούς)

 

Ενώ τώρα με τέτοιες συνέπειες στον μελετητή ή επιβλέποντα αλλά και στους ίδιους τους Ε.Δ

και με τέτοιο κυκεώνα στην πολεοδομική νομοθεσία

θα ισχύσει πλέον το "ο θάνατός σου, η ζωή μου"

 

Αυτά πρέπει να τα γνωρίζουν οι νέοι και άπειροι συνάδελφοι

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Oι νέοι συνάδελφοι πρέπει να αντιληφθούν ότι πρώτα από όλα είναι μηχανικοί και όχι γραφιάδες . Επίσης όλοι πρέπει να αποφασίσουμε ότι δεν μπορούμε να ανεχθούμε καμμία παρανομία . Ο 4014 καλύπτει όλες τις παρανομίες των υπαρχόντων κτιρίων και αυτών που είναι υπό κατασκευή .

 

Στο τελευταίο θέλει μία διόρθωση ώστε να περιλάβει όλες τις άδειες που έχουν κάνει έναρξη στην αστυνομία μέχρι την 1-3-2012 .

Επίσης πρέπει να είναι εύκολη η αναθεώρηση των αδειών , ώστε το κτίριο να εμφανίζεται τελικά ως κτίστηκε .

 

Πολιτικές αποφάσεις είναι όλα .

 

Εννοείται ότι δεν υπάρχει καμμία σύγκριση με το κάθε λαμόγιο των πολεοδομιών , όπου ακόμα και τώρα ερμήνευαν νόμους όπως ήθελαν , ώστε να ζητήσουν φράγκα , από τις νόμιμες η τακτοποιημένες κατασκευές , βασιζόμενοι στην μονιμότητα και την κακώς εννοούμενη συναδελφική αλληλεγγύη .

Edited by BAS
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλες και φίλοι μου.

Σήμερα έχουμε 9 Μαρτίου και ακόμα γράφει στην αίτηση μου "έχει υποβληθεί"

Υποτίθεται 12 Μαρτίου είναι οι εξετάσεις.

Έστειλα και email προηγούμενα στο ypeka για να ρωτήσω το ίδιο.

Τι κάνουμε από 'δω και στο εξής ?

aitisi.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

. Ο 4014 καλύπτει όλες τις παρανομίες των υπαρχόντων κτιρίων και αυτών που είναι υπό κατασκευή .

Στο τελευταίο θέλει μία διόρθωση ώστε να περιλάβει όλες τις άδειες που έχουν κάνει έναρξη στην αστυνομία μέχρι την 1-3-2012 .

Οχι διόρθωση , κολοτούμπα . Αμήν γιατί έχουμε κάποιες δύσκολες περιπτώσεις που τρέχουν.

Link to comment
Share on other sites

@ costas2by4

 

καλημερα και σε εμενα συναδελφε η δηλωση ειναι σε παρομοια κατασταση...''εχει υποβληθει''

 

μην ανησυχεις, το ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ ανακοινωσε δωρεαν τηλεσεμιναριο την Δευτερα 12/03 στις 5-9μμ...

 

αρα εξετασεις Δευτερα γιοκ...τελος εβδομαδας και βλεπουμε....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.