Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

Τελικα λοιπον ποτε φωναζουμε τον ΕΔ???

Μετα το καλουπωμα της θεμελιωσης??

Μετα τη σκυροδετηση της θεμελιωσης???

Μετα το καλουπωμα των τοιχειων του υπογειου????

Σε τηλεφωνική επικοινωνία με ΕΥΕΔ σχετικά με το θέμα μου είπαν ότι "....καλά είναι να μην έχει σκυροδετηθεί τίποτα πριν την διενέργεια του ελέγχου...."

τους επεσήμανα ότι αυτό δεν είναι πάντα εφικτό, ούτε εύκολο και μερικές φορές επικίνδυνο. Μου απάντησαν ότι δεν είναι υποχρεωτικό για τον κατασκευαστή αλλά έτσι είναι εύκολο να διορθωθούν τα λάθη στην εφαρμογή της μελέτης που τυχόν θα διαπιστωθούν στον έλεγχο. Έτσι όμως υπάρχει περίπτωση να μεταβληθεί ο ξυλότυπος μετά την διενέργεια του ελέγχου - αυτοψίας..... Μου είπαν ότι ο ελεγκτής κατοχυρώνεται με φωτογραφική αποτύπωση του έργου και μέτρηση εξασφαλίσεων....καθώς και ότι μάλλον δεν θα συμβεί κάτι τέτοιο γιατί θα ακολουθήσει ο τελικός έλεγχος από άλλον ελεγκτή.

Επίσης υπάρχει ένα θέμα για το οποίο δεν έχουν ακόμα απάντηση: σε περίπτωση επώνυμης καταγγελίας ποιος καταθέτει την αμοιβή του ελεγκτή? (προβλέπεται έκδοση σχετικής απόφασης)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Off topic -on terry, Μπορείς να στήσεις ξυλότυπο θεμελίωσης και τοιχείου μαζί με πεδιλοδοκούς ή όχι στην περίmετρο (όχι ραντιέ) "στον αέρα " που λές. Το έκανα αυτό το Φεβρουάριο.Εύκολο είναι.Μποτελιάρεις στο έδαφος , περιμετρικά της εκσκαφής.Αν δεν είναι σταθερό το έδαφος όταν ρίχνεις το καθαριότητας ρίχνεις σε κάμποσα σημεία γύρω από την εκσκαφή μπετό πάνω στο οποίο μετά καρφώνεις λατάκια και μποντελιάρεις το καλούπι.Αυτό που είναι στον αέρα κάτω πατάει σε 14άρια σίδερα που μπαίνουν πάνω από το τελείωμα του ξυλοτύπου των φτερών της πεδιλοδοκού ή τοιχείου και παίρνουν το φορτίο του καλουπιού.Ηταν βέβαια και σιδερωμένα τα τοιχεία κανονικά.Off topic- off

 

Μανωλη αυτα ειναι κασκαντεριλικια....

Εγω εχω πει και και πεδιλοδοκους θα σκυροδετω σε δυο φασεις και σε οποιον αρεσει...

Link to comment
Share on other sites

Ότι είναι διαφορετικό από αυτό που λέει η λογική ενέχει κινδύνους αν δεν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος.

Για ποιο λόγο να έχω καλουπωμενη/σιδερωμένη θεμελίωση μαζί με τοιχεία; Και την μπαζόπλακα θα την σιδερώσω/σκυροδετήσω μετά;

Εντάξει είναι εφικτό, όχι πάντα εύκολα, αλλά γιατί να το κάνω;

 

Κανονικά θα έπρεπε να καλείται ο ΕΔ την ημέρα που θα γίνει η χάραξη/τοποθέτηση του κτιρίου ή το πολύ μετά το καλούπωμα της θεμελίωσης.

Τα τοιχεία τι τα έβαλαν μέσα;

Πραγματικά μπορεί κάποιος να με πει την λογική;

Link to comment
Share on other sites

Σε τηλεφωνική επικοινωνία με ΕΥΕΔ σχετικά με το θέμα μου είπαν ότι "....καλά είναι να μην έχει σκυροδετηθεί τίποτα πριν την διενέργεια του ελέγχου...."

τους επεσήμανα ότι αυτό δεν είναι πάντα εφικτό, ούτε εύκολο και μερικές φορές επικίνδυνο. Μου απάντησαν ότι δεν είναι υποχρεωτικό για τον κατασκευαστή αλλά έτσι είναι εύκολο να διορθωθούν τα λάθη στην εφαρμογή της μελέτης που τυχόν θα διαπιστωθούν στον έλεγχο....

Αρα ως επιβλέποντες, έχοντας απόλυτο έλεγχο της οικοδομής και της ορθότητάς της σε σχέση με τα εγκεκριμμένα, μπορούμε να σκυροδετήσουμε κάποια τμήματα αν αυτό είναι επιβεβλημένο απο κατασκευαστικούς ή άλλους παράγοντες και να καλέσουμε τον ελεγκτή σε πιο ολοκληρομένη φάση των καλουπιών, πρίν την τελική γενική σκυροδέτηση. Υπ' ευθύνη μας βέβαια. Ο ΕΔ δεν αντικαθιστά τον επιβλέποντα είπαμε άλλωστε.

Link to comment
Share on other sites

τα επισυναπτόμενα αρχεία μου τα έστειλαν μαζί με τον ορισμό ως ελεγκτή από ΕΥΕΔ

Eρωτησεις-Απαντήσεις.doc

8.ΠΟΡΙΣΜΑ Β-ΑΡΧΙΚΟΣ.doc

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Επίσης υπάρχει ένα θέμα για το οποίο δεν έχουν ακόμα απάντηση: σε περίπτωση επώνυμης καταγγελίας ποιος καταθέτει την αμοιβή του ελεγκτή? (προβλέπεται έκδοση σχετικής απόφασης)

 

 

τι εννοείς? σε περίπτωση που γίνει επώνυμη καταγγελία για αυθαιρεσία θα πρέπει αυτομάτως να σταλεί ΕΔ για να επιβεβαιώσει ή οχι την αυθαιρεσία? γι' αυτή την αμοιβή μιλάς?

Link to comment
Share on other sites

τα επισυναπτόμενα αρχεία μου τα έστειλαν μαζί με τον ορισμό ως ελεγκτή από ΕΥΕΔ

 

Απλα να συμπληρωσω οτι "αυτο" ενημερωνεται με καινουρια στοιχεια.

Τα εγγραφα που ανεβασε ο συναδεφλος νομιζω ειναι και εδω.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο topothan.

Μια ερώτηση. Γιατί ζητάει έλεγχο και της θέσης του κτιρίου στο οικόπεδο και των πλαγίων αποστάσεων του κτιρίου από τα όρια του οικοπέδου;

Οι πλάγιες αποστάσεις δεν εξασφαλίζουν την θέση;

Link to comment
Share on other sites

Πλαγιες αποστασεις εννοει μαλλον τις υποχρεωτικες...

Φυσικα ο ελεγχος της θεσης του κτηριου καλυπτει και τις πλαγιες αποστασεις, οχι ομως το ανιτθετο..

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αν λέγοντας πλάγιες αποστάσεις δεν εννοούν αυτές που δείχνουμε στο Δ.Κ. αλλά τις ελάχιστες σύμφωνα με το Δ ή τι άλλο, έχεις δίκιο.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.