Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

Ωραίος ο topothan.

Μια ερώτηση. Γιατί ζητάει έλεγχο και της θέσης του κτιρίου στο οικόπεδο και των πλαγίων αποστάσεων του κτιρίου από τα όρια του οικοπέδου;

Οι πλάγιες αποστάσεις δεν εξασφαλίζουν την θέση;

αν δεν έχει τις ελάχιστες αποστάσεις από τα όρια είναι αυθαίρετο.

η αλλαγή θέσης του κτιρίου χωρίς παραβίαση των ελάχιστων αποστάσεων χρήζει τροποποίησης αδείας.

 

Επίσης υπάρχει ένα θέμα για το οποίο δεν έχουν ακόμα απάντηση: σε περίπτωση επώνυμης καταγγελίας ποιος καταθέτει την αμοιβή του ελεγκτή? (προβλέπεται έκδοση σχετικής απόφασης)

 

 

τι εννοείς? σε περίπτωση που γίνει επώνυμη καταγγελία για αυθαιρεσία θα πρέπει αυτομάτως να σταλεί ΕΔ για να επιβεβαιώσει ή οχι την αυθαιρεσία? γι' αυτή την αμοιβή μιλάς?

ναι

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αν δεν έχει τις ελάχιστες αποστάσεις από τα όρια είναι αυθαίρετο.

η αλλαγή θέσης του κτιρίου χωρίς παραβίαση των ελάχιστων αποστάσεων χρήζει τροποποίησης αδείας.

ή μπαίνει στο Ν.6014 που θα είναι ο επόμενος νόμος για τα αυθαίρετα που θα βγεί το 2030-2035 :grin:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ναι

σίγουρα γι αυτή την υπόθεση χρειάζεται σχετική εγκύκλιος, σίγουρα θα πρέπει να μπει κόστος και στον καταγγέλλοντα, ή μαλλον να πληρώνει εξ ολοκλήρου αυτός τον ελεγκτή, ακόμα κι αν το πόρισμά του δεν επιβεβαιώνει την αυθαιρεσία που κινεί την καταγγελία. διαφορετικά ο ένας θα καταγγέλει τον άλλον μέσω συμφερόντων ΕΔ! Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την διαδικασία για τους ελεγκτές δόμησης, αφού περάσουμε τις εξετάσεις ποια είναι η διαδικασία για να γραφτούμε στο μητρώο;

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την διαδικασία για τους ελεγκτές δόμησης, αφού περάσουμε τις εξετάσεις ποια είναι η διαδικασία για να γραφτούμε στο μητρώο;

 

Λογικα θα εισαι σε μια απο τις 3 "λιστες" που εχει ανακοινωσει το ΥΠΕΚΑ

Συνολο πρεπει να ειναι γυρω στα 1070 ατομα ως τωρα.

Ψαξε στο Διαυγεια

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ρωτάω επειδή δεν είμαι στις λίστες ενώ θα έπρεπε, μήπως ξέχασα να κάνω κάτι.

 

Είχα βαθμολογία άνω του 66% και μια φίλη που έδωσε εξετάσεις 2 μέρες αργότερα είναι στην λίστα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το κοιτάξεις μπαίνοντας στην ιστοσελίδα του ΥΠΕΚΑ, εκεί που κάναμε τις αιτήσεις. θα πρέπει να αναγράφεται λέξη "επιτυχής" στο κουτάκι αναφορικά με την εξέταση. σ' εμένα είχε γραφτεί την αμέσως επόμενη ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Λέει επιτυχής.

 

Τελικά βρήκα τι έφταιγε, ηταν πρόβλημα με το Pdf με τα αποτελέσματα. Έψαξα με το όνομά μου και δεν με βρήκε (δεν ήταν αλφαβητικά, δεν το βρήκα με το μάτι και στην αναζήτηση δεν έβρισκε τίποτα, ενώ άλλο όνομα το έβρισκε). Μόλις έψαξα με τον αριθμό μητρώου μου και βρήκα το όνομά μου.

 

Ξέρει κανείς τα επόμενα βήματα για να γίνουμε ελεγκτές ή θα περιμένουμε επ'αόριστον;

Edited by sdim
  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

θα σου στείλει μνμ το τεε για την επιτυχία της εξέτασης-στο μέιλ που δήλωσες στην αίτησή σου- μαζί με τη λίστα που θα φαίνεσαι κι εσύ με τον αριθμό μητρώου σου. κατόπιν θα σου αποσταλεί επίσης ηλεκτρονικά η άδεια ελεγκτή δόμησης. μετά περιμένεις απλά εντολές για ελέγχους.

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.