Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν αρχίσει του ελέγχους σχετικά με τον προγραμματισμό της αυτοψίας. Μπορούμε να κανονίσουμε την αυτοψία σύμφωνα με το πρόγραμμά μας? π.χ. Σάββατο ή Κύριακή? φαντάζομαι ότι εμείς το κανονίζουμε σε συννενόηση με τον επιβλέποντα. έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν αρχίσει του ελέγχους σχετικά με τον προγραμματισμό της αυτοψίας. Μπορούμε να κανονίσουμε την αυτοψία σύμφωνα με το πρόγραμμά μας? π.χ. Σάββατο ή Κύριακή? φαντάζομαι ότι εμείς το κανονίζουμε σε συννενόηση με τον επιβλέποντα. έτσι δεν είναι?

όχι. Είναι καθορισμένη η ημερομηνία αυτοψίας.

Μπορεί να αλλάξει μετά από συνεννόηση αλλά πρέπει να ενημερωθεί το ΥΠΕΚΑ

Link to comment
Share on other sites

μας στέλνει δηλαδή ημέρα και ώρα? σίγουρα τότε όλοι θα παίρνουν τηλ. για αλλαγή! καλύτερο θα ήταν να μας δίνει μια προθεσμία, πιστεύω.

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

ερώτηση όταν λέει η κατάθεση γίνεται σε ειδικό λογαριασμό του Ε.Δ. εννοεί αυτόν στην Εθνική για τις άδειες? ή ανοίγουμε νέο?

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι, θέλω να ρευματοδοτήσω μια οικοδομή και προτιμώ να γίνει με έλεγχο από Ε.Δ παρά με υπεύθυνες δηλώσεις κλπ που ισχύουν μέχρι 02/05. Η αίτηση για Ε.Δ που γίνεται? στην υπηρεσία δόμησης ή κάπου αλλού (βρήκα ένα έγγραφο αίτησης στο ΥΠΕΚΑ που απευθύνεται στην Υπηρεσία Δόμησης αλλά δε ξέρω αν είναι για όλες τις περιπτώσεις). Αν κάνω αίτηση για Ε.Δ μετά από πόσες μέρες περίπου θα γίνει ο έλεγχος?

 

και συμπληρωματική ερώτηση. Στην οικοδομή που θέλω ρευματοδότηση έχουν γίνει αυθαιρεσίες οι οποίες έχουν ενταχθεί στον 4014 (προσωρινή υπαγωγή). Ο Ε.Δ τι θα ζητήσει ώστε να δώσει θετικό πόρισμα?

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση για ελεγκτες δόμησης. Σε παλιά άδεια που τώρα ξεκινάει, σε οικισμό:

- Τα στατικά είναι από τις πρώτες μου δουλειές και σκέφτομαι να μεγαλώσω 5-10 cm τις πλευρές κάποιον υποστυλωμάτων (αφού θα βάλει εξωτερικά τη θερμομόνωση και ο τοίχος δεν πρόκειται να βγει καθρέφτης ούτως η άλλως) και να κάνω μία ενίσχυση λόγω μαλακού εδάφους στο ραντιέ. Υπάρχει περίπτωση να βρώ κανά μπελά;

- Τι ανοχές διαστάσεων υπάρχουν; Πρέπει να πάω στον πόντο ή μέχρι 10 cm είναι ΟΚ;

- Το βάθος εκσκαφής πως θα μου το ελέγξει, αφού φυσικό δεν υπάρχει στην περίμετρο και προφανώς δεν έχει διαμορφωθεί;

Έχω ήδη κάνει μία ενημέρωση και απ' ότι βλάπω μάλλον θα γίνω γραφικός. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

..........Στην οικοδομή που θέλω ρευματοδότηση έχουν γίνει αυθαιρεσίες οι οποίες έχουν ενταχθεί στον 4014 (προσωρινή υπαγωγή). ................

 

Μήπως πρέπει να είσαι σε οριστική υπαγωγή;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.