Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

ν4014 με έκδοση ΟΑ ο μόνος τρόπος, αν παίρνουν οι ημερομηνίες.

Αλλιώς ο Θεός να βάλει το χέρι του.

 

Ο προβληματισμός μου είναι πως από την στιγμή που η πολεοδομία δεν θα έχει τόσο μεγάλο αντικείμενο, υπάρχει περίπτωση στην λήξη της 4ετίας να βγαίνουν για αυτοψία. Εκεί θα καθαρίζει η ήρα από το στάρι...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εμενα το προβλημα μου ειναι οτι το συγκεκριμενο εργο δεν θα εχει παραβασεις σε σχεση με την αδεια απλα εχει ξεκινησει χωρις αδεια.. μιλησα με ελεγκτη πριν απο λιγο ο οποιος διστακτικα μου ειπε οτι σε περιπτωση σαν τη δικη μου (προσθηκη κατέπεκταση η.χ ) οπου δεν χρειαζεται και ηλεκτροδοτηση γινεται μονον ο τελικος ελεγχος....το θεμα ειναι ομως οτι δεν αναφερεται επισημα καπου αυτο....

Link to comment
Share on other sites

Patrick, έχω την εντύπωση πως ο ελεγκτής που μίλησες δεν μας τα λέει καλά. Σύμφωνα με το άρθρο 1 της ΚΥΑ 9875/2012 ένας έλεγχος (τελικός) γίνεται για α) Εργασίες δόμησης, χωρίς προσθήκη καθ’ ύψος και κατ΄ επέκταση, σε υφιστάμενα κτίρια, ανεξαρτήτως της επιφάνειας και της χρήσης τους, για τις οποίες απαιτείται έκδοση άδειας δόμησης και οι οποίες μεταβάλλουν την όψη ή το φέροντα οργανισμό του κτιρίου.

Έχω την εντύπωση ότι πας για δύο ελέγχους, αρχικό - τελικό.

 

Το αν χρειάζεται ηλεκτροδότηση ή όχι είναι δευτερεύον θέμα. Αυτό δεν αφορά στον έλεγχο.....

Link to comment
Share on other sites

μα και εμενα περιεργο μου φανηκε διαβαζοντας την ΚΥΑ...η οποια επισης αναφερει οτι η αιτηση για τον ελεγχο γινεται απο τον επιβλεποντα μηχανικο 10 ημερες πριν την αποπερατωση καθε σταδιου...και ρωτω τωρα εγω.. στην περιπτωση που αυτη η αιτηση δεν γινεται τι συνεπειες υπαρχουν?

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι, το προβλέπει ο νόμος.......... μην με βάλεις να το ψάξω, όμως.

Χωρίς να είμαι σίγουρος, θα σε ¨τσιμπήσουν¨ στον τελικό έλεγχο (κι όταν λέω ¨σε¨ εννοώ και τον μηχανικό και τον ιδιοκτήτη). Θεωρητικά, κατά την άποψη μου πάντα, οι εργασίες που έγιναν μετά το στάδιο του πρώτου ελέγχου δεν είναι σύννομες. Υποθέτω θα υπάρχουν κυρώσεις. Θα γίνει ¨εξονυχιστικός¨ έλεγχος των πάντων... κι αν βρεθεί κάτι τότε θα υπάρξει μεγάλο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

το φανταζομαι...οποτε καλυτερα να παει με το αρθρο 22 για αυτα που εχει φτιαξει και αποπερατωση για αυτα που θελει να φτιαξει και τελειωνει το θεμα...

 

Για τις αδειες παντως με το παλαιο καθεστως που εκδιδονται τωρα δεν ισχυει το ιδιο...τουλαχιστον αυτο μου ειπαν στην Πολεοδομια...δηλαδη εκει ο ελεγχος ειναι κατ'επιλογη του ιδιοκτητη με μονη συνεπεια οτι δεν θα παρει ρευμα...

Link to comment
Share on other sites

Νομιμοποίηση και μετά νέα άδεια δόμησης για την αποπεράτωση. Σωστός.

 

Να υποθέσω ότι, αναφέρεσαι σε άδειες που εκδόθηκαν με τον παλαιό τρόπο αλλά οι εργασίες (ή τμήμα αυτών) ξεκίνησε μετά την έναρξη εφαρμογής του Ν. 4030/2011. Το "κατ΄ επιλογή του ιδιοκτήτη" δεν μου ¨αρέσει¨.....

Link to comment
Share on other sites

εφοσον δεν εκδιδεται αδεια με τον 4030 και εφοσον ο ιδιοκτητης δεν θα ρευματοδοτησει (με τη ΔΕΗ) το ακινητο του δεν ειναι υποχρεωτικος ο ελεγχος...ετσι τουλαχιστον με ενημερωσε διοικητικος υπαλληλος της Πολεοδομιας...

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι, ακόμα κι αν η άδεια έχει βγει με τις παλαιές διατάξεις ο έλεγχος γίνεται με τις νέες..... δεδομένου ότι, ελέγχονται οι εργασίες που εκτελούνται.....

 

Μην μείνεις στην προφορική ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση:

 

έδωσε εξετάσεις κανένας Μηχανολόγος-Ηλεκτρολόγος?

 

καποιοι συνάδερφοι μου είπαν ότι δεν υπάρχει διαχωρισμός των ερωτήσεων ανά ειδικότητα και ότι όλοι εξετάζονται στα ίδια(δλδ 40-45 ερωτήσεις ΓΟΚ, γενικα κτλ και 5-10 ερωτήσεις Η/Μ απο ΗD384...)

 

ισχύει κατι τέτοιο...?

 

επειδή θα "εξεταστώ" την Δευτερα να ξέρω αν θα ρίξω και καμία ματιά σε ΓΟΚ, οικισμούς κάτω των 2000, χρήσεις γης κτλ κτλ κτλ

 

 

edit: και μία ερώτηση επί της πράξης: έστω ότι καλείται ΕΔ για ελεγχο (λογικά μόνο σε τελικό έλεγχο Γ κατηγορίας) και πρέπει μεταξύ των άλλων να λεέγξει και τη γείωση!! η οποία θα πρέπει να είναι θεμελιακή...και θεμελιακή δεν έχει γίνει(τι προτότυπο ε?)...

  • πρώτον πως θα διαπιστώσει βάσει μετρήσεων αν δεν έχει γίνει θεμελιακή ή αν έχει γινει ότι καλύπτει τις απιτήσει (2ΜΩ)?
  • δεύτερον τι κανει αν δεν έχει γίνει? τους βάζει να κάνουν? ΠΩΣ? άντε και το ανέφερε στην ΥΔΟΜ και ακολούθησε την διαδικασία...μετά τι?

Edited by ssamart
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.