Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

με τον πρωτο ορισμο ως ελεγκτης στο email που σου στελνουν σε παραπεμπουν σε μια διευθυνση για την καταπολεμηση του μαυρου χρηματος και σου ζητανε περιουσιολογιο δικο σου και της συζυγου τρια (3) χρονια πριν και (3) μετα την ληξη της αδειας.αλλα δεν ειμαι σιγουρος εαν θα το υποβαλλω φετος?

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

μα ο νόμος που παραπέμπει μιλάει, για 90 ημέρες από την ανάληψη των καθηκόντων σου,

δηλ 1-4-12 εγkρίθηκες ως Ε.Δ, 1-7-12 έπρεπε να είχες υποβάλει το ΕΣΧΕΣ, που λέει και ο συνάδελφος Didonis

Link to comment
Share on other sites

ποτε θεωρουμε οτι εγινε η εγκριση ως ΕΔ? Εχω περασει τις εξετασεις αλα δεν εχω λαβει καμια ειδοποιηση απο κανενα.

(ουτε κ ασχοληθηκα για να ειμαι ειλικρινης) Επρεπε να εχω κανει καποια ενεργεια?

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ EMAIL ΠΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑ ΣΤΗΝ Ε.Υ.Ε.Δ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΟΤΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΘΑ ΠΑΡΩ ΑΠΟ EMAIL ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΜΕ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΟΡΙΣΜΟ ΜΟΥ ΩΣ ΕΛΕΓΚΤΗΣ .ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΙΣ 31-07-2012

 

Παρατήρηση: Μην γράφετε με κεφαλαία. παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής. avgoust

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

δεν ξέρω εάν έχει αναφερθεί νωρίτερα αλλά σε πόσες ημέρες πηγαίνει για έλεγχο ο Ελεγκτής από τότε που θα δεχθεί? το πόρισμα κοινοποιείται στον κύριο του έργου και αυτό πλέον αποτελεί τη θεώρηση του Ελεγκτή Δόμησης?

 

το χρειάζομαι για μία κατασκευή υποστέγου για φ/β και η ΔΕΗ έχει κολλήσει εκεί.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

ΕΝΤΟΣ ΔΥΟ(2) ΗΜΕΡΩΝ ΑΠΟΔΕΧΕΣΑΙ ΤΟΝ ΟΡΙΣΜΟ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΕΠΙΒΛΕΠΟΝΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΣ ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΥΕΔ ΜΕ EMAIL.ΝΑΙ ΚΟΙΝΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ.

 

Παρατήρηση 2 : Μην γράφετε με κεφαλαία. παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής. avgoust

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μετά την κατεδάφιση ισόγειου κτίσματος προέκυψε πρόβλημα με μεσοτοιχία στην μία πλευρά της υπό ανέγερση τριώροφης οικοδομής.

Εφόσον σύμφωνα με το Άρθρο 10 του Κτιριοδομικού δεν μπορώ να τον κατεδαφίσω (πρόβλημα μεγάλο με τον γείτονα) θα πρέπει να μετατοπίσω τα τοιχεία του υπογείου 20 εκ. προς την πλευρά μου με αποτέλεσμα την αλλαγή όλης της θεμελίωσης.

 

Τι γίνεται στην περίπτωση αυτή με τον ΕΔ;

Επιπλέον έχω πρόβλημα διότι χρειάζονται ντουλάπια στη θεμελίωση. Πόσες φορές θα καλέσω τον ΕΔ;

Edited by geo21
Link to comment
Share on other sites

μα το χειρότερο όλων είναι ότι χρειάζεται πρίν καλέσεις Ε.Δ να αλλάξεις όλες τις μελέτες σου (γιατί αλλιώς θα ελεγχθείς για μη "τήρηση των πορδιαγραφών" στίς μελέτες σου-διάβασε καλά το σχετικό άρθρο) πέραν του ότι "θα διακοπούν" και όλες οι εργασίες στην οικοδομή σου

Link to comment
Share on other sites

Μήπως την γλιτώσω με ενημέρωση φακέλου ή θα χρειαστεί οπωσδήποτε αναθεώρηση;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.