Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπέρα!

Είμαι ελεγκτής σε αρχικό έλεγχο κατηγορίας Β (κτίριο με υπόγειο)

και όπως ενημερώθηκα από τον επιβλέποντα θα κάνω έλεγχο μόνο σε ένα τοιχείο

και ο υπόλοιπος ξυλότυπος του υπογείου θα κατασκευαστεί μετά και θα γίνει άλλος έλεγχος από άλλον ελεγκτή.

Γίνεται αυτό? Να "σπάσει" ο αρχικός έλεγχος σε 2 ή υπάρχει κάποια παγίδα?

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ παρόμοιο θέμα

όπου την θεμελίωση πρέπει να την ρίξω σε δύο στάδια (δύο διαφορετικά επίπεδα με διαφορετικό περίγραμμα)

Στην υπηρεσία δόμησης που ρώτησα τι θα κάνω με τον ελεγκτή

μου απάντησαν πως θα τον καλέσω δύο φόρες για την φάση της θεμελίωσης

Link to comment
Share on other sites

Όχι τον ίδιο ελεγκτή. Θα γίνει η διαδικασία από την αρχή (αίτηση και κλήρωση) και στον 2ο έλεγχο, ο ελεγκτής, θα πρέπει να ελέγξει και την πρώτη φάση και να το αναφέρει και στις παρατηρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγκύκλιος εφαρμογής περί ελέγχου έργων και εργασιών δόμησης κατά τον Ν.4030/2011:

Με εντολή του Υπουργού Αναπληρωτή ΠΕΚΑ, Σταύρου Καλαφάτη, εκδόθηκε σήμερα εγκύκλιος σχετικά με τον έλεγχο έργων και εργασιών δόμησης κατά τον νόμο 4030/2011.

 

Η εγκύκλιος που υπέγραψε ο Ειδικός Γραμματέας Επιθεώρησης Περιβάλλοντος και Ενέργειας, Μωυσής Κουρουζίδης, επιλύει άμεσα ορισμένες δυσλειτουργίες που προέκυψαν από την πρώτη εφαρμογή του θεσμού των Ελεγκτών Δόμησης.

Ειδικότερα, σε κάποιες περιπτώσεις δημοσίων ή ιδιωτικών έργων δεν ζητήθηκε εγκαίρως η επιθεώρηση από ελεγκτές δόμησης στο στάδιο του προβλεπόμενου αρχικού ελέγχου, με αποτέλεσμα οι κατασκευές να μην θεωρούνται σύννομες, παρότι ζητήθηκε κανονικά ο έλεγχος σε επόμενα στάδια. Με την εγκύκλιο της Ειδικής Υπηρεσίας Επιθεωρητών Δόμησης επιλύεται αυτό το πρόβλημα και, για όσα έργα είναι ενταγμένα σε δράσεις του ΕΣΠΑ, απεμπλέκεται η υλοποίηση του έργου από διαδικαστικά προβλήματα

 

http://www.ypeka.gr/...&language=el-GR

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Λύνει τα χέρια και όλων όσων "ξέχασαν" να καλέσουν Ε.Δ. ή είχαν ξεκινήσει πριν την έκδοση της αδείας. Υπήρχε περίπτωση να μην βρεθεί μια φόρμουλα;

 

υ.γ. Η υπογραφή μου ταιριάζει γάντι για ακόμα μία φορά....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν είναι ξεκάθαρο, μήπως η εγκύκλιος αυτή καλύπτει και την περίπτωση που ενώ η άδεια εκδόθηκε πριν την 1.3.2012 (π.χ. τον Ιανουάριο του 2012) και σφραγίστηκε στην Αστυνομία πολύ αργότερα (π.χ. τον Ιανουάριο του 2013) ενώ οι εργασίες είχαν ξεκινήσει χωρίς να κληθεί ο ελεγκτής δόμησης;

 

Μπορεί ο επιβλέπων μηχανικός να κάνει δήλωση λίγο πριν την ηλεκτροδότηση (π.χ. Ιανουάριο του 2014) και να κληθεί ο ελεγκτής στο τέλος;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί ο επιβλέπων μηχανικός να κάνει δήλωση λίγο πριν την ηλεκτροδότηση (π.χ. Ιανουάριο του 2014) και να κληθεί ο ελεγκτής στο τέλος;

 

Θεωρώ πως όχι γιατί η ημερομηνία κλειδί για την αναγκαιότητα κλήσης ελεγκτή δόμησης είναι η 1 - 3 - 2012

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν είναι ξεκάθαρο, μήπως η εγκύκλιος αυτή καλύπτει και την περίπτωση που ενώ η άδεια εκδόθηκε πριν την 1.3.2012 (π.χ. τον Ιανουάριο του 2012) και σφραγίστηκε στην Αστυνομία πολύ αργότερα (π.χ. τον Ιανουάριο του 2013) ενώ οι εργασίες είχαν ξεκινήσει χωρίς να κληθεί ο ελεγκτής δόμησης;

 

Μπορεί ο επιβλέπων μηχανικός να κάνει δήλωση λίγο πριν την ηλεκτροδότηση (π.χ. Ιανουάριο του 2014) και να κληθεί ο ελεγκτής στο τέλος;

 

Φίλε μου ακολουθείς την διαδικασία που περιγράφεται στην εγκύκλιο που δημοσιέυσε ο φίλος μας ΚΑΝΑ παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.