Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

γνώμη μου..

 

Τηλ στον μελετητή, συζήτηση για αυτό που συμβαίνει και αν χτυπήσει το "καμπανάκι" για το τι μπορεί να πάθει, διότι με τέτοιο πόρισμα παραπέμπτεται στο εποπτικό συμβούλιο (το οποίο παρεπιπτόντως δεν πρέπει να χει ακόμη συσταθεί) ο μελετητής πρώτος κ καλύτερος πιστεύω θα βρεί τη λύση πριν έρθει ο επόμενος έλεγχος. (Ενημέρωση/αναθεώρηση, τοπογραφικό / ΔΚ)

 

Διότι το κακό με τους ελεγκτές δόμησης είναι ότι κάποιες φορές επειδή προσπαθούν να είναι οι ίδιοι απλά καλυμμένοι, ίσως να βλέπουν πιο πολλά απ' όσα τους ορίζει ο νόμος. Θεωρώ ότι δικαίως αναρωτιέσαι, αλλά  συζήτησέ το με τον μελετητή/επιβλέποντα.

 

Αν πάρεις την απόφαση να μην το αναφέρεις είσαι καλυμμένος από την παρ. β του άρθρου 11 του Ν.4030/11

 

Άρθρο 11

Αρμοδιότητες

1. Οι ελεγκτές δόμησης έχουν τις αρμοδιότητες:

α) ελέγχου όλων των κατασκευών, για τις οποίες εκδίδεται άδεια δόμησης, σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος, ως προς την ορθή εφαρμογή και τήρηση των μελετών σύμφωνα με τις οποίες εκδόθηκε η άδεια,

β) ελέγχου όλων των κατασκευών, ύστερα από επώνυμη καταγγελία ή εντολή της ΕΥΕΔΕΝ ή του Υπουργού Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής.

 

Αυτή βέβαια είναι η προσωπική μου άποψη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δε μιλάμε για ψευδές ΔΚ αλλά ψευδές Τοπογραφικό διάγραμμα ... δηλαδή ακυρότητα αδείας.

 

Το κτήριο εφόσον είναι μέσα στο οικόπεδο (και ας είναι όποιου θέλει) όφειλε να συμμετάσχει στις μελέτες.

Δεν υπάρχει ... αναφέρεται.

 

Βέβαια ο συνάδελφος μελετητής κάτι παραπάνω μπορεί να ξέρει και ήρθε η ώρα να το πει ...

Link to comment
Share on other sites

Οι αρμοδιότητες των ελεγκτών δόμησης προκύπτουν από την ισχύουσα νομοθεσία, αν αυτό καταλαβαίνεις κάνε ότι καταλαβαίνεις...

Θες να μου πεις οτι δεν κοιτας το ΔΚ?

Βλεπεις ενα σπιτι να μπαινει μεσα στην ιδιοκτησια που εξεταζεις και δεν θα κανεις τιποτα?

Αν υπηρχε και ενα αλλο κτηριο μεσα στην ιδιοκτησια τι θα εκανες? Γαργαρα επειδη το νεο κτηριο ηταν οκ?

 

Καν62

Αυτο εννοουσα, απλα πες οτι ο ΕΔ βλεπει μονο το ΔΚ.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

 

Θα σου το θέσω διαφορετικά και την απάντηση θέλω να την δώσεις μόνος σου.

 

Εκδίδεται άδεια δόμησης για προσθήκη πισίνας, για 5* resort 4.500 στρεμμάτων, (έχω στο μυαλό μου συγκεκριμμένο ξενοδοχείο). Σε καλούν για πρώτο έλεγχο.

 

Έχεις πάρει τα σχέδια της άδειας στα χέρια σου. Τι θα ελέγξεις?

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προφανως την πισινα.

Αλλα θα ριξω και μια ματια στο ΔΚ.

Αν δω πχ ενα κτηριο εξτρα, εκτος ΔΚ, θα σκεφτω τι πορισμα θα δωσω.

 

Σε καθε περιπτωση ειναι διαφορετικο να πας σε αδομητο γηπεδο,οικοπεδο και διαφορετικο σε περιπτωση προσθηκης.

 

Να στο θεσω κ γω διαφορετικα.

Πας σε θεωρητικα αδομητο γηπεδο σε αρχικο ελεγχο.

Ολα οκ με τη θεμελιωση και τη θεση της, αλλα εχεις και ενα κτισμα 100τμ διπλα στη θεμελιωση εξαφανισμενο απο το τοπογραφικο.

Τι κανεις?

Γαργαρα?

Link to comment
Share on other sites

Το παράδειγμά μου ήταν σχετικά με το σκεπτικό, δηλ. όταν έχουμε μικρό οικόπεδο τα βλέπουμε όλα,  αλλά όταν έχουμε στρέμματα στρεμμάτων βαριόμαστε?

 

Τώρα για αυτό που μου λες συγκεκριμμένα, εννοείται ότι το καταγγέλεις διότι το πιο πιθανό είναι ότι δεν τηρούνται οι απαραίτητες αποστάσεις, καθώς και το σύστημα δόμησης, λόγω και της αυθαίρετης κατασκευής. Και άλλο είναι να μπαίνουν 5τμ σε εντός σχεδίου οικ. και άλλο αδόμητο αγροτεμάχιο.

 

Εχεις δει ΕΓΣΑ εντός σχεδίου? Η μία οικοδομή είναι λίγο-πολύ μέσα σε διπλανό οικόπεδο. Άλλη 30εκ, άλλη 10εκατοστά ........οικοδομές εννιαόροφες και επταόροφες. Τουλάχιστον εγώ αυτά βλέπω ή μάλλον καλύτερα αυτά μου λέει ο συνεργάτης μου τοπογράφος.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ελεγχω την εξαρτηση.

Ουτε εχω και τοπογραφικο του γειτονα μαζι μου.

 

Αλλα αν στο τοπογραφικο εχει αποκρυψη το κτηριο που μπαινει στην ιδιοκτησια που ελεγχετσι ή το εχει κουνησει εκει που τον βολευε, θα εχει προβλημα. Καμια σχεςη τα παραπανω με το εξαρτηεμενο τοπογραφικο

Σκεψου μονο οτι:

1. Ο τελικος ελεγχος θα το δει και εισαι 100% ´μπλεγμενος´

2. Η λυση που προτεινεις περι ενημερωσης θελει μερες ή μηνες. Δεν μπορεις να περιμενεις ουτε να ευχεσαι οτι θαααα το κανει.

Link to comment
Share on other sites

Ανοικτός ημιϋπαίθριος χώρος (με άδεια προσθήκης κατ' επέκταση) έχει δύο ελέγχους δόμησης ή ένα; 

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.