Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

υ.γ. Δεν λέω πως και εγώ δεν έχω κάνει λάθη ποτέ. Αλλά ποτέ δεν θα ξεχάσω το άγχος που είχα όταν κατέθεσα την πρώτη μου άδεια. Είχα ελέγξει τα σχέδια 2 και 3 φορές. Είχα ελέγξει τις πράξεις 3-4 φορές. Και ο λόγος δεν ήταν ο φόβος του ελέγχου. Αλλά το αν θα ντροπιαζόμουν στον ιδιοκτήτη εφόσον είχα κάνει κάποιο λάθος.

 

Μην νομιζεις δεν ειμαι παλιος. Το 2005 τελειωσα. Το αγχος παραμενει σε ολους μας, και θα παραμεινει σε ολους μας αν θελουμε να κανουμε σωστα τη δουλεια μας. Ολα ελεγχονται ξανα και ξανα. Δες την ψυχολογικη φθορα που τραβαμε (οι περισσοτεροι) με τον Νομο περι Αυθαιρετων,  ανοιγουμε και ξανανοιγουμε τις ιδιες υποθεσεις. Αλλα στατιστικα θα κανουμε λαθος, ειναι νομοτελειακα βεβαιο.

 

Παρατηρησε ομως οτι τα τεχνικα συνεργεια και ο ιδιοκτητης δεν εχουν κανενα αγχος. Ολοι δειχνουν τον μηχανικο αν παει κατι στραβα, υπαρχει καθυστερηση κλπ. Για ολα φταιμε εμεις στο τελος, γιατι μετραμε το ενα, γιατι μετραμε το αλλο, γιατι περνουμε δοκιμια, γιατι να διορθωσουμε την κακοτεχνια αφου 'αντεχει', στο 'υπογραφω εγω'... κλπ. Απο τον ΓΟΚ85 υπαρχει προβλεψη εκδοσης προεδρικου διαταγματος καταμερισμου ευθυνων σε μηχανικο, εργολαβο, ιδιοκτητη κλπ και τι αλλαξε? Τιποτα, μνημονευεται απλα και στον Ν.Ο.Κ. Γιατι αν ο καλουπατζης ειχε π.χ. καποια ευθυνη ολα στο ποντο θα τα εφτιαχνε και οχι με ακριβεια συν πλην ενος οροφου.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παρατηρησε ομως οτι τα τεχνικα συνεργεια και ο ιδιοκτητης δεν εχουν κανενα αγχος. Ολοι δειχνουν τον μηχανικο αν παει κατι στραβα, υπαρχει καθυστερηση κλπ. Για ολα φταιμε εμεις στο τελος, γιατι μετραμε το ενα, γιατι μετραμε το αλλο, γιατι περνουμε δοκιμια, γιατι να διορθωσουμε την κακοτεχνια αφου 'αντεχει', στο 'υπογραφω εγω'... κλπ. Απο τον ΓΟΚ85 υπαρχει προβλεψη εκδοσης προεδρικου διαταγματος καταμερισμου ευθυνων σε μηχανικο, εργολαβο, ιδιοκτητη κλπ και τι αλλαξε? Τιποτα, μνημονευεται απλα και στον Ν.Ο.Κ. Γιατι αν ο καλουπατζης ειχε π.χ. καποια ευθυνη ολα στο ποντο θα τα εφτιαχνε και οχι με ακριβεια συν πλην ενος οροφου.

 

Το μεγαλύτερο λάθος είναι πεισθείς εσύ ότι ο εργολάβος και ο καλουπατζής είναι ανεύθυνοι...

Αμ' δε! ΟΟΟΛΑ ΣΤΗ ΜΑΜΑ!

Eφόσον ο εκτελών την κατασκευή την έχει... εκτελέσει στα 6μ. (κοινώς έχει κάνει μακακία -την οποία οφείλεις να αναφέρεις στο βιβλίο του έργου που τηρείται στο εργοτάξιο, με τις σχετικές υποδείξεις) και δεν την επανορθώσει ΑΜΕΣΑ, τότε βλ. άρθρο 7 παρ. 9β του ν.4030/11.

Όσο για το ζήτημα ποιες αποκλίσεις θεωρούνται μικρές κλπ., άποψή μου: βάλε ένα φίλο να επαναλάβει την επίμαχη μέτρηση. Άν διαπιστώσει και αυτός την ΙΔΙΑ απόκλιση τότε προφανώς είναι μεγάλη και θα μπορεί να τη διαπιστώσει και ο ελεγκτής (μεταξύ σοβαρού και αστείου αυτό).

Προσωπικά, αν και έχω αποτυπώσει μερικές δεκάδες κτίρια, ποτέ δεν μπόρεσα να επαναλάβω όλες τις μετρήσεις στον πόντο... και όποιος υποστηρίζει το αντίθετο λέει ψέμματα (διότι μετά από αποτύπωση, είτε με ταινία είτε με laser, ποτέ μα ποτέ δεν "κλείνει" το ρημαδο-σχέδιο σωστά στο AutoCAD...)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ΚΑΝΑ έχεις δίκιο σε αυτά που επισημαίνεις...
Silent Arrow σωστά το λάθος είναι αναπόφευκτο για όλους (τους ανθρώπους).

Κι εσύ σωστός Μπάμπη  :smile:

Θα ήθελα να σταθώ επί τη ευκαρία σε ορισμένα σημεία της καινούριας νομοθεσίας.
Ο ν. 4030 εισήγαγε εν πάση περιπτώσει και 2 στοιχεία που κινούνται προς τη σωστή κατεύθυνση.
Το πρώτο είναι πως πλέον μπορούμε να ενημερώνουμε το φάκελο και εκ των υστέρων (μετά την κατασκευή).
Το δεύτερο είναι πως έφερε το θεσμό των ελέγχων δόμησης και μάλιστα έδωσε την αρμοδιότητα σε ιδιώτες μηχανικούς.
Για πρώτη φορά το κράτος φάνηκε να θέλει να εφαρμοστεί η πολεοδομική νομοθεσία επί της ουσίας. Το προηγούμενο καθεστώς είχε φανερά αποτύχει και έπρεπε να αλλάξει γιατί η εφαρμογή κανόνων στη δόμηση είναι πρωταρχικής σημασίας ό,τι και να λέμε (ειδικά σε έναν τόπο σαν το δικό μας που διαθέτει τέτοιο φυσικό και πολιτιστικό πλούτο)...
Όμως δυστυχώς, ο νόμος συντάχθηκε με λάθος τρόπο και δεν προέβλεψε ανοχές στην κατασκευή (ενδεχομένως και εσκεμμένα γιατί ένας τρόπος για να απαξιώσεις ένα μέτρο είναι να το κάνεις παράλογα αυστηρό).

Παρ' όλα αυτά ο έλεγχος θα πρέπει να γίνεται με σεβασμό απέναντι στον εκάστοτε συνάδελφο επιβλέποντα και πάντα έχοντας ως κρατούμενο πως η μελέτη μπορεί να εφαρμοστεί στα πλαίσια του εφικτού και ανάλογα κάθε φορά με το μέγεθος του έργου, τον τρόπο κατασκευής, τη σημασία του και τα διαθέσιμα μέσα.

Επειδή το κράτος διαθέτει αργά αντανακλαστικά νομίζω πως θα πρέπει να παρέμβουν οι επιστημονικοί φορείς να πάρουν θέση.
Αλλιώς, μας βλέπω να τρώμε τις σάρκες μας...
(Αν και αργούν οι επόμενες εκλογές οπότε δεν είμαι σίγουρος και για τους φορείς)


Υ.Γ.: Η πρόβλεψη αντισεισμικού αρμού δεν είναι υποχρεωτική στους υπόγειους ορόφους (και ενίοτε ούτε τεχνικά σωστή).

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά σε όλους.

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας στο εξής. Σε μονοκατοικία και λίγο πριν τον τελικό έλεγχο ο επιβλέπων ενημερώνεται από τον ιδιοκτήτη ότι κατασκευάστηκε BBQ στον ακάλυπτο χώρο παρά τις ρητές εντολές που είχε δώσει ο επιβλέποντας περί της μη κατασκευής του.

 

Ο επιβλέπων προτείνει στον ιδιοκτήτη να προβεί στην καθαίρεση του εν λόγω BBQ μέχρι να ολοκληρωθεί ο έλεγχος πράγμα το οποίο αρνείται ο ιδιοκτήτης λόγω κόστους.

 

Νομιμοποιείται ο επιβλέπων να προβεί στην αίτηση για ορισμό Ε.Δ. εφόσον γνωρίζει ότι υπάρχει αυθαίρετη κατασκευή;

 

Πιστεύετε ότι ο Ε.Δ. θα προβεί σε αρνητικό πόρισμα λόγω του BBQ;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν αναθεωρεί/ενημερώνει την άδεια; και μετά να καλέσει τον εδ...

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να παραιτηθεί (λογω σύνταξης), να αναλάβει νέος και να αναθεωρήσει...

 

 

υγ.

Επειδή είμαι εκτός γραφείου, το BBQ τι άδεια θέλει;

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Σας ανεβάζω και μια φωτογραφία.

 

Μπορώ να το περάσω ως ενημέρωση;

post-3939-0-89217000-1389088812.jpg

Edited by geo21
Link to comment
Share on other sites

άρθρο 6 παρ. 9 ν. 4030

9. Ενημέρωση του φακέλου της άδειας δόμησης, "ανεξάρτητα από το χρόνο"(*) ισχύος της άδειας δόμησης, πραγματοποιείται στις ακόλουθες περιπτώσεις: 
(...)
β) Τροποποιήσεις των μελετών, που δεν αλλάζουν το διάγραμμα δόμησης και υπό την προϋπόθεση ότι δεν είναι απαραίτητες εγκρίσεις από άλλους φορείς. 
 
η εστία ψησίματος μάλλον ως μια τοπική διαμόρφωση χώρου μπορεί να θεωρηθεί παρά σαν μελέτη που επηρεάζει το δ. δόμησης.Υποθέτω ότι ο επηρεασμός του δ. δόμησης έχει να κάνει με τα βασικά πολεοδομικά μεγέθη και όχι με την έννοια της συμπλήρωσης πάνω σε αυτό της θέσης ενός bbq.
Η γνώμη μου είναι ότι μπορείς να κάνεις ενημέρωση.
Η Υ.ΔΟΜ τι σου απάντησε?
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα μπορεί να γίνει πριν ενημέρωση στην άδεια ...

Όμως ο επιβλέπων το απαγόρευσε και ο ιδιοκτήτης αυθαιρέτησε.

Τώρα καλείται ο επιβλέπων, ως μελετητής, να αναθεωρήσει και να αναλάβει και το σύννομο της κατασκευής με ΥΔ.

Έλα όμως που, αν αυτό που φαίνεται στη φωτό πάνω από την καμινάδα είναι ακάλυπτος του γείτονα, δεν είναι σύννομη ...

Το θέμα είναι τι κάνει τότε ο επιβλέπων και όχι ο ελεγκτής ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.