Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

Συμφωνώ με armenopoulos.....

Βασικά το τοπογραφικό (και το ΔΔ κατ'επέκταση) είναι λάθος διότι αποτυπώνει την πραγματικότητα κάτι που δεν έγινε.

Αν λοιπόν κάλεσαν ΕΔ πριν γίνει η κατεδάφιση, θεωρώ πως θα μπλέξει και ο μελετητής....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους.  Μου έτυχε ο 1ος έλεγχος και  θα ήθελα όποιος μπορεί να μου απαντήσει στο εξής:

 

Έχω περίπτωση εξώστη όπου οι διαστάσεις στην άδεια είναι 1,15Χ9,40Μ. ενώ μέτρησα 1,30Χ11,50μ. Ο όροφος αυτός είναι σε εσοχή. Από κάτω είναι η ταράτσα του υποκείμενου ορόφου. 

 

Προσπαθώ να καταλάβω που πρέπει να κατατάξω την παράβαση

α) στο άρθρο 6 &9 του Ν4030 δεν μπορεί να υπαχθεί καθώς είμαι >2% και >10εκ απόκλιση

β) στην περίπτωση που λέει

"Διαπιστώθηκαν παραβάσεις, που δεν μεταβάλλουν  το περίγραμμα της οικοδομής, το συντελεστή δόμησης και το συντελεστή όγκου, όπου πας με αναθεώρηση αδείας, θεωρώ πως δεν πάει εδώ

 

Σκεφτόμουν να βάλω την περίπτωση 

"Διαπιστώθηκαν παραβάσεις, που δεν περιλαμβάνονται στις παραπάνω περιπτώσεις, όπως αποτυπώνονται αναλυτικά στον παραπάνω πίνακα και σκαρίφημα".

 

Παρακαλώ αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει άμεσα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Το δευτερο θα βαλλεις.

 

ΔΥΣΤΥΧΩΣ, προστιμο, νομιμοποιηση και προστιμο στον επιβλεποντα.

 

 

ΥΓ. Για σιγουρια, ανεβασε σκαριφημα.

Link to comment
Share on other sites

Aν αλλαζει η επιφανεια των εξωστων, εκει ειναι το προβλημα.

 

 

ΥΓ. Αρκει να ξερουμε τι ειναι εξωστης.....

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ο sada προφανώς ξέρει τι είναι εξώστης. Αφού τον βρήκε με διαφορετικές διαστάσεις από ότι λέει η μελέτη, φυσικά και είναι πρόβλημα.

 

Εγώ ρωτάω γιατί δεν μπορεί να το κατατάξει στην παρακάτω περίπτωση.

 


"Διαπιστώθηκαν παραβάσεις, που δεν μεταβάλλουν  το περίγραμμα της οικοδομής, το συντελεστή δόμησης και το συντελεστή όγκου, όπου πας με αναθεώρηση αδείας, θεωρώ πως δεν πάει εδώ

 

Link to comment
Share on other sites

Στο άρθρο 2 παρ. 5β της ΚΥΑ 299/14 τα λέει λίγο διαφορετικά:

 

ii) Εάν διαπιστωθούν παραβάσεις για τις οποίες τηρείται το περίγραμμα της οικοδομής, ο συντελεστής δόμησης και ο συντελεστής όγκου, τίθεται προθεσμία
τεσσάρων (4) μηνών ώστε να πραγματοποιηθεί αναθεώρηση της άδειας δόμησης. (παρ. 9 του άρθρου 6 του ν. 4067/2012 και εδ. 3 της παρ. 3 του άρθρου 22 του ν. 1577/85). Εάν παρέλθει άπρακτη η ανωτέρω προθεσμία, η οικεία ΥΔΟΜ επιβάλει κυρώσεις σύμφωνα με τις περί αυθαιρέτων διατάξεις.

 

Η παρ. 9 του άρθρου 6 του 4067 είναι βέβαια άσχετη, αλλά εννοεί την παρ. 6 του άρθρου 4, σύμφωνα με την οποία:

 

Πρόστιμο αυθαίτερης κατασκευής δεν επιβάλλεται σε περίπτωση αναθεώρησης άδειας δόμησης, που βρίσκεται σε ισχύ, εφόσον τηρείται το περίγραμμα της οικοδομής, ο συντελεστής δόμησης και ο συντελεστής όγκου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στο άρθρο 2 παρ. 5β της ΚΥΑ 299/14 τα λέει λίγο διαφορετικά:

 

 

 

Δεν ειπα το αντιθετο.

Σε αντιστοιχη περιπτωση, εγινε "αναθεωρηση-νομιμοποιηση" με προστιμο για ιδιοκτητη και μηχανικο.

 

ΥΓ. Στον ιδιοκτητη επιβληθηκε λογο υπερβασης τα εγκεκριμενα της ΟΑ.

Σε αλλη περιπτωση που ειχα ρωτησει (το κτηριο εγινε μικροτερο, λογω μην κατασκευης επενδυσης πετρας που ειχε μετρησει σε καλυψη-δομηση), μου ειπαν οτι προστιμο θα μπει μονο στον επιβλεποντα, στον ιδιοκτητη οχι αφου τδεν υπερβαινει τα εγκεκριμενα.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.