Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

Ο νόμος ορίζει πως η αμοιβή είναι η συνολική όλων των μηχανικών, μαζί με έξοδα μεταφοράς.

 

Στην πράξη τώρα, αν ο έλεγχος είναι μακριά από την έδρα του ελεγκτή ενδέχεται ο επιβλέπων μηχανικός ή ο ιδιοκτήτης να του προτείνουν να του βάλουν τα έξοδα μετακκίνησης και φαγητού ώστε να μην αρνηθεί τον έλεγχο και περιμένουν για τον επόμενο ελεγκτή όπου πάλι μπορεί να είναι από μακριά.

 

Μου έχει τύχει αυτό και νομίζω είναι ανθρώπινο να πληρώσεις τα έξοδα κάποιου που θα κάνει 4 ώρες να έρθει και 4 να επιστρέψει και επειδή τα δρομολόγια του πλοίου δεν είναι τακτικά θα πρέπει να φύγει από το γραφείο του στις 7 το πρωί και θα επιστρέψει στις 8 το βράδυ.

 

Δεν προβλέπεται από τον νόμο, αν τα ζητήσει ο ελεγκτής ίσως φανεί ανήθικο αλλά αν το προτείνει ο ελεγχόμενος για να τελειώνει πιο γρήγορα δεν το βλέπω λάθος.

 

Η αποζημίωση δίνεται πριν το πόρισμα οπότε δεν επηρεάζεται το πόρισμά του, θα είναι αρνητικό αν υπάρχουν παραβάσεις και θετικό αν είναι όλα προβλεπόμενα.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ασφαλως και εχει επιπτωση.

Εχει υπογραψει αναληψη επιβλεψης.

Τις επιπτωσεις οριζει ο Ν4030.

Δεν ξέρω.

Νομίζω πως ευθύνες θα αποδοθούν στον επιβλέποντα 

μόνο αν αποδειχθεί πως του είχε γνωστοποιηθεί η έναρξη των εργασιών, 

είχε κληθεί από τον κύριο του έργου

και πράγματι ήταν παρών στο έργο.

 

Έχω ακούσει από συναδέλφους περιπτώσεις 

που τους κάλεσαν μόνο για υπεύθυνη δήλωση προκειμένου να πάρουν ρεύμα

(ο ένας αρνήθηκε, ο άλλος έκανε μαγνητογραφίσεις και έπαιρνε καρότα αλλά τελικά αρνήθηκε και αυτός)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Μήπως έχει κάποιος από εσάς ενημέρωση αν θα ξαναγίνουν εξετάσεις για τους ελεγκτές δόμησης?

 

Πρέπει να μπορέσουν κι άλλοι συνάδλεφοι να πάρουν σειρά σιγά-σιγά..

 

 

Συνάδελφοι έχει κανείς κα΄ποια ενημέρωση σχετικά με αυτό που ρωτάω παραπάνω?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

στον Ν 4030 άρθρο 11   προβλέπονταν 

 

α) ελέγχου όλων των κατασκευών, για τις οποίες εκδίδεται άδεια δόμησης, σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος, ως προς την ορθή εφαρμογή και τήρηση των μελετών σύμφωνα με τις οποίες εκδόθηκε η άδεια,
β) ελέγχου όλων των κατασκευών, ύστερα από επώνυμη καταγγελία ή εντολή της ΕΥΕΔΕΝ ή του Υπουργού Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής

 

και στο άρθρο 19 προβλέπονταν η ΚΥΑ γαι τα καθήκοντα και τις αρμοδιότητες

 

Στην ΚΥΑ 299 ΦΕΚ 57Β/16-1-14 

 

δεν υπάρχει αρμοδιότητα ούτε για καταγγελίες ούτε για νομιμοποιήσεις 

 

Κάνω κάπου λάθος??

Link to comment
Share on other sites

Faethon

σ' ευχαριστώ πολύ για την συμμετοχή σου

 

Επομένως μήπως μπορείς να μου περιγράψεις την διαδικασία με την οποία

προχωρώ  σε περίπτωση νομ/σης  με το άρθρο 4 παρ 6 ΝΟΚ κτίσματος

κατασκευασμένου μετά την 28-7-11 (που δεν μπορεί να δηλωθεί στον 4178)

 

δηλ

 

1.Υποβάλλω αίτηση  στην Υ.ΔΟΜ (θεωρείται ως καταγγελία??)

2.γίνεται  αυτοψία από την Υ.ΔΟΜ? (ή ακολουθείται το άρθρο 11/Ν 4030? άσχετα με το ότι δεν προβλέπεται στην 299 απόφαση??)

3. συντάσσεται ή δεν συντάσσεται έκθεση αυτοψίας ώστε να χαρακτηρισθεί αυθαίρετο??

4.ισχύει για την Υ.ΔΟΜ ο υποχρεωτικός εντός του 15/ημερου προσδιορισμός και βεβαίωση προστίμων στη αρμόδια ΔΟΥ κατά την παρ 2 του ως άνω άρθ 26  και άρθρο 34 παρ 2 Ν 4030??

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη,

δεν πρέπει πριν την οποιαδήποτε νομιμοποίηση να κατεδαφιστούν οι αυθαίρετες κατασκευές που δε μπορούν να νομιμοποιηθούν/εξαιρεθούν/τακτοποιηθούν ;

Η αίτηση κατεδάφισης των αυθαιρέτων κατασκευών δεν κινητοποιεί την ΥΔΟΜ για καθορισμό προστίμων κλπ. ; ή έχει εφευρεθεί πάλι από τις ΥΔΟΜ μηχανισμός κότας-αυγού ;

Δεν ξέρω κιόλας μήπως μπορεί να γίνει και με τη νέα ενιαία διαδικασία κατεδάφισης-άδειας ... γιατί όχι ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Θεόδωρε

 

Αναφέρομαι σε περίπτωση αυθ κτίσματος ή και αυθ εργασιών

που ναι μεν είναι μετά την 28-7-11

αλλά που μπορούν δε να νομιμοποιηθούν εξολοκλήρου

 

(δηλ δεν χρειάζεται να κατεδαφιστούν τμήματα ή αυθ εργασίες) 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.