Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

Ασε που η κατηγορια 5 δεν συνεπαγεται και ελεγκτη δομησης ντε και καλα. Υπαρχει ενα "δυναται" καπου εκει στον νομο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καμια διευκρινιση περα του αρθ 3.1.δ που οριζει ξεκαθαρα την ελαχιστη αμοιβη του ελεγκτη : 'δεν μπορεί να είναι μικρότερη των εξακοσίων (600) ευρώ  '

Στο τηλέφωνο πάντως στην ΕΥΕΔ μου είπαν ότι είναι του κλιμακίου η ελάχιστη αμοιβή και όχι του κάθε ελεγκτή. Δεν είναι ξεκάθαρο όπως το γράφει στον νόμο αλλά μάλλον και γω τείνω να συμφωνήσω μαζί τους και ας μην με συμφέρει...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

πάντως σε αντίστοιχη περίπτωση και ύστερα από συνεννοήσεις με ΕΥΕΔ μοιραστήκαμε τα 2000€ (ανώτατη αμοιβή σε έργο 15.000μ2) δια 3 (ήμασταν κλιμάκιο 3 ελεγκτών) και πήρε ο καθένας 666,66 (ο αντίχριστος) ... βέβαια μας έγινε και παρακράτηση λόγω εταιρείας 20% (άλλο μπάχαλο και εκεί αν πρέπει ή όχι) ..

Link to comment
Share on other sites

ΦΕΚ 57Β/2014 άρθρο 3 παράγραφος 3γ αναφέρει ρητά ότι "γ) Οι παραπάνω αποζημιώσεις δεν υπόκεινται σε οποιαδήποτε εισφορά και κράτηση υπέρ τρίτων.".

Μου είχε κάνει και εμένα η αρχαιολογία αλλά εκεί δεν μίλησα και πολύ γιατί δεν θα έβγαζα άκρη... 

Link to comment
Share on other sites

Η παρακρατηση φορου δεν ειναι κρατηση υπερ τριτου.

Καλως εγινε παρακρατηση απο Νομικο Προσωπο για αμοιβη ανω των 300Ε.

Link to comment
Share on other sites

αποκλείεται ο προκατβλητέος να θεωρείται ως τέτοια "κράτηση υπέρ τρίτων"

 

(τρίτοι θεωρούνται κάτι ταμεία π.χ υπερ ΟΓΑ κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Στο τηλέφωνο πάντως στην ΕΥΕΔ μου είπαν ότι είναι του κλιμακίου η ελάχιστη αμοιβή και όχι του κάθε ελεγκτή. Δεν είναι ξεκάθαρο όπως το γράφει στον νόμο αλλά μάλλον και γω τείνω να συμφωνήσω μαζί τους και ας μην με συμφέρει...

Εγώ θεωρώ πως είναι ξεκάθαρο αλλιώς είναι πλεονασμός να αναφέρει το ελάχιστο αφού αυτό ήδη έχει αναφερθεί παραπάνω....

πάντως σε αντίστοιχη περίπτωση και ύστερα από συνεννοήσεις με ΕΥΕΔ μοιραστήκαμε τα 2000€ (ανώτατη αμοιβή σε έργο 15.000μ2) δια 3 (ήμασταν κλιμάκιο 3 ελεγκτών) και πήρε ο καθένας 666,66 (ο αντίχριστος) ... βέβαια μας έγινε και παρακράτηση λόγω εταιρείας 20% (άλλο μπάχαλο και εκεί αν πρέπει ή όχι) ..

Σωστά έγινε αφού η ελάχιστη ήταν μικρότερη από 666,66€

 

ΦΕΚ 57Β/2014 άρθρο 3 παράγραφος 3γ αναφέρει ρητά ότι "γ) Οι παραπάνω αποζημιώσεις δεν υπόκεινται σε οποιαδήποτε εισφορά και κράτηση υπέρ τρίτων.".

Μου είχε κάνει και εμένα η αρχαιολογία αλλά εκεί δεν μίλησα και πολύ γιατί δεν θα έβγαζα άκρη... 

Δεν είναι κράτηση υπέρ τρίτου η πραταβολή φόρου...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Σε εξαόροφη οικοδομή η θέρμανση γίνεται με αντλίες θερμότητας. Στη μελέτη οι αντλίες θερμότητας φαίνονται στη πιλοτή αλλά στη πράξη μπήκανε σε εσοχές στα μπαλκόνια των διαμερισμάτων. Με τον ελεγκτή δόμησης θα έχουμε πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

καλό θα ήταν να γίνει μια ενημέρωση του φακέλου με τις νέες θέσεις των ΑΘ για να δικαιολογείται και η εσοχή στα μπαλκόνια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.