Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

Τυπικά δίκιο έχει ο Νικ αφού από τη σχετική απόφαση (βλ. παρακάτω)  δεν προκύπτει αρμοδιότητα ελέγχου του ελεγκτή για τη στατική μορφή της θεμελίωσης (ραντιέ αντί για πέδιλα με συνδετήρια δοκάρια).

Αν ο ελεγκτής δεν καταγράψει καμία παρατήρηση (έχοντας φυσικά πιστοποιήσει ότι τα κριτήρια αρχικού ελέγχου κατηγορίας Β τηρούνται) βάσει της απόφασης δεν φαίνεται να έχει ευθύνη. Την ευθύνη της διαφορετικής θεμελίωσης (διαφορετικής μελέτης) την έχει ο επιβλέπων ο οποίος εφήρμοσε διαφορετική από την εγκεκριμένη μελέτη (χωρίς αναθεώρηση) κατά τη διάρκεια ανέγερσης του έργου.

Θα έπρεπε να έχει μεριμνήσει ο επιβλέπων του έργου για την αναθεώρηση της άδειας, αφού αυτός έκρινε κατά την κατασκευή ότι θα απαιτηθεί ραντιέ θεμελίωση. Όμως αν αυτός είναι υπεύθυνος τότε έχει λάβει στο ακέραιο την ευθύνη για το οτιδήποτε ελεγχθεί στο μέλλον και ίσως και ο ίδιος διάβασε την απόφαση περί ελέγχου που δεν αναφέρει έλεγχο στον τύπο θεμελίωσης και δεν θεώρησε ότι θα φέρει σε δύσκολη θέση τον ελεγκτή.

 

3. α) Ο αρχικός έλεγχος για τα κτίρια των Κατηγοριών 

Β΄ και Γ΄ διενεργείται μετά την ολοκλήρωση των ξυλο−

τύπων, του οπλισμού θεμελίωσης και των τοιχίων του 

υπογείου εφόσον υπάρχουν και ελέγχονται τα παρα−

κάτω στοιχεία, σύμφωνα με τη σχετική άδεια δόμησης

i) Η θέση του κτιρίου στο οικόπεδο ή στο γήπεδο.

ii) Οι διαστάσεις του κτιρίου (περίγραμμα). 

iii) Οι πλάγιες αποστάσεις στις θέσεις που εμφανίζο−

νται στα υποβαλλόμενα σχέδια.

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό που λέω είναι απλό. Δϊνεις θετικό πόρισμα χωρίς β ή γ περίπτωση δηλαδή και γράφεις μεσα σαν σχόλιο αλλαγή θεμελίωσης. 

 

Νομίζω ότι αν αλλάξεις τύπο πορίσματος σε β ή γ θα προκύψει θέμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pavlos33,θέλω πάρα πολύ να συμφωνήσω και μαζί σου αλλά τι γράφει? "μετά την ολοκλήρωση των ξυλοτύπων, του οπλισμού θεμελίωσης και των τοιχίων του υπογείου εφόσον υπάρχουν"

 

 

Πως θα δει ο ΕΔ ότι έχουν ολοκληρωθεί τα παραπάνω? Βλέποντας το σχέδιο.

Έχουν ολοκληρωθεί λοιπόν όταν άλλα βλέπει στο σχέδιο και άλλα στο έδαφος?

Το ξαναλέω, πως δεν είναι θέμα του αν συμφωνώ ή αν θέλω να βοηθήσω τον συνάδελφο (που πραγματικά δεν θέλω αφού ούτε και αυτός ήθελε  και το λέω με γνώση μιας και έχω δει και χειρότερα πράγματα) αλλά το τι ζητάνε από εμάς....

 

Προσωπικά θα επέλεγα την επιλογή

"β) Διαπιστώθηκαν αποκλίσεις, σύμφωνα με τα αναφερόμενα στην  παράγραφο 9 του άρθρου 6 του ν. 4030/2011. "

αφού υπάρχουν

"β) Τροποποιήσεις των μελετών, που δεν αλλάζουν το διάγραμμα δόμησης και υπό την προϋπόθεση ότι δεν είναι απαραίτητες εγκρίσεις από άλλους φορείς."

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά σε δική μου ακριβώς αντίστοιχη περίπτωση έκανα ενημέρωση πριν καλέσω τον ελεγκτή.

Δεν είναι και καμια φοβερή διαδικασία. Και συμφωνώ με την άποψη ότι είναι και δουλεια του επιβλέποντα να μην δυσκολευει τη δουλειά του ελεγκτή

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια και ο ελεγκτής δόμησης να ελέγχει αυτά που πρέπει (βάθος θεμελίωσης ,κτλ) και όχι να κοιτά οπλισμούς γιατί και πράγματα εκτός της δικαιοδοσίας του εκτός βέβαια αν νομίζει κάποιος ότι οι ελεγκτές  είμαστε οι κριτές των πάντων 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια και ο ελεγκτής δόμησης να ελέγχει αυτά που πρέπει (βάθος θεμελίωσης ,κτλ) και όχι να κοιτά οπλισμούς γιατί και πράγματα εκτός της δικαιοδοσίας του εκτός βέβαια αν νομίζει κάποιος ότι οι ελεγκτές  είμαστε οι κριτές των πάντων 

δεν προβλεπεται κανενας ελεγχος στη θεμελιωση

δες το ποστ 2831 του Παυλου παραπανω

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Pavlos33,θέλω πάρα πολύ να συμφωνήσω και μαζί σου αλλά τι γράφει? "μετά την ολοκλήρωση των ξυλοτύπων, του οπλισμού θεμελίωσης και των τοιχίων του υπογείου εφόσον υπάρχουν"

 

 

Πως θα δει ο ΕΔ ότι έχουν ολοκληρωθεί τα παραπάνω? Βλέποντας το σχέδιο.

Έχουν ολοκληρωθεί λοιπόν όταν άλλα βλέπει στο σχέδιο και άλλα στο έδαφο

 

Αν υποθέσουμε μια απλή κάτοψη με αναμονές περιμετρικών υποστυλωμάτων έχει οδηγούς για να μετρήσει και να βεβαιωθεί στο πως θα είναι το περίγραμμα του κτιρίου. Το ίδιο θα έπρεπε να κάνει σε θεμελίωση επί πεδίλων, αφού και σ αυτή την περίπτωση τους εξωτερικούς ξυλότυπους των έξω υποστυλωμάτων θα είχε ως οδηγούς μέτρησης.

Σαφώς συμφωνούμε ότι το καλύτερο θα ήταν να έχει γίνει αναθεώρηση άδειας πριν κληθεί ελεγκτής, όμως αν το δούμε αυστηρά βάσει κριτηρίων ελέγχου του ελεγκτή δόμησης δεν φαίνεται να έχει αρμοδιότητα να καταγράψει κάτι διαφορετικό από όσα εντέλλεται να ελέγξει.

Οι κυρώσεις φυσικά παραμένουν για τον επιβλέποντα ο οποίος εφάρμοσε στην κατασκευή μη εγκεκριμένη μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

Σε τέτοιες περιπτώσεις, όταν ο επιβλέπων τροποποιεί μελέτες χωρίς να ακολουθήσει τη νόμιμη οδό, ο ε.δ.(δεν είμαι) απλώς τον προστατεύει από πιθανούς μπελάδες.

Γιατί αν (στο μέλλον) γίνει μια στραβή, ο πρώτος που θα την πληρώσει είναι ο επιβλέπων. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.