Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

Εγω για παραδειγμα αν ημουνα ιδιωτης δεν θα εδινα τα πρωτοτυπα να τα εχουν στο εργο.

Γτ καταλαβαινεις πως θα γινονταν.

 

Αρα ο ελεγκτης δεν οφειλει να απαιτησει γνησια αντιγραφα των σχεδιων???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εννοείται ότι θα τα έχει ο επιβλέπων μαζί του στο έργο την ημέρα του ελέγχου και μετά ξανά μπαούλο.

Θα μου πεις, υπάρχει και η περίπτωση εκείνη την ημέρα να βρέχει ή να έχει αέρα πολύ και να σχιστούν ή να βραχούν. Υπάρχει θέμα λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

....

Εδώ οφείλεται και το λανθασμένο συναίσθημα της υποχρέωσης που αισθανόμαστε σαν πολίτες όταν κατά τύχη πέσουμε πάνω σε κάποιον που κάνει σωστά την δουλειά του και είναι ευγενικός.

Με άλλα λόγια ξεχάσαμε τα αυτονόητα.

Φίλε μου στην πολεοδομία δεν είχα και δεν έχω κανένα μα κανένα συναίσθημα υποχρεώσης όταν κάνουν όπως πρέπει την δουλειά τους, (τα αυτονόητα όπως σωστά λες).

Ισα ισα τα Γαλλικά μου εκεί τα εμπλούτισα.

 

Άλλο όμως στην πολεοδομία που εκεί πρέπει να κάνει σωστά την δουλειά του και να είναι ευγενικός και άλλο εδώ που είναι συνομιλητής μας και όχι η αντίπαλη πλευρά.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι θα τα έχει ο επιβλέπων μαζί του στο έργο την ημέρα του ελέγχου και μετά ξανά μπαούλο.

Όλα τα σχέδια με τις μπλε σφραγίδες επάνω είναι αποκλειστικά για αρχείο.

Αλίμονο αν χρησιμοποιούνται σε υπαίθριο χώρο!

Σκανάρισμα και εκτύπωση για χρήση στον έλεγχο

είναι η γνώμη μου.

 

Αλλά ούτως η άλλως

καλό είναι το ΟΛΟ το αρχείο να υπάρχει και σε ψηφιακή μορφή

για να έχουν εύκολη πρόσβαση όλοι όσοι εμπλακούν στο έργο (κύριος του έργου, επίβλεψη, εκλεκτής, κατασκευαστής, αγοραστής, ένοικος κλπ)

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου στην πολεοδομία δεν είχα και δεν έχω κανένα μα κανένα συναίσθημα υποχρεώσης όταν κάνουν όπως πρέπει την δουλειά τους, (τα αυτονόητα όπως σωστά λες).

Ισα ισα τα Γαλλικά μου εκεί τα εμπλούτισα.

 

Άλλο όμως στην πολεοδομία που εκεί πρέπει να κάνει σωστά την δουλειά του και να είναι ευγενικός και άλλο εδώ που είναι συνομιλητής μας και όχι η αντίπαλη πλευρά.

 

Ε... τότε να του πεις να αλλάξει τουλάχιστον το αβατάρ του, γιατί εγώ δεν είμαι φιλόζωος κι όταν βλέπω λύκο και μάλιστα κακό τον πυροβολώ επι τόπου! :shock:

Link to comment
Share on other sites

Ε... τότε να του πεις να αλλάξει τουλάχιστον το αβατάρ του, ...

 

κακέ......

 

καλά θα του πούμε να βάλει την κοκκινοσκουφίτσα να με σε πιάνουν τα πολεμικά σου .....n.jpg

 

είμαστε λίγο έως πολύ μη πω ΟΦΦ θέματος και θα μας κάνουν νταντά...

Edited by Didonis
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αντε "παλιόπαιδα" ,

Για απόψε με "ευνουχίσατε" σε σημείο να γίνω τρανσέξουαλ !!

Σας αφήνω να με απολαύσετε και να σας κατευνάσω τα πάθη !!

(Ελπίζω ο terry να μην πάρει το ρόπαλο και να αρχίσει να με βαράει )

Απο αύριο όμως θα επανέλθω πιο "κακός" .

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα συναδελφοι.εχω την πρωτη μου αδεια με τον ΝΟΚ και τωρα εχω ξεκινησει την επιβλεψη.την αλλη βδομαδα θα ερθει ο ελεγκτης δομησης.εχω το εξης ερωτημα.στην αδεια περιλαμβανεται ανεγερση κτιριου και πισινας.στην πισινα δεν εχει γινει εκσκαφη ακομα.ενω για το κτιριο ειναι ετοιμη η θεμελιωση(πριν πεσει το μπετο).η πισινα θα ειναι προκατ.θα εχω προβλημα με τον ελγεκτη?θα επρεπε να ειχε γινει και η εκσκαφη της πισινας απο την στιγμη που δεν ηθελε τωρα να γινει ο ιδιοκτητης?

Link to comment
Share on other sites

πισίνα προκάτ. Τι δείχνει η μελέτη σου. Προκάτ ή όχι;

Θεωρώ πως για την δεύτερη κατασκευή πρέπει να ξανακαλέσεις ελεγκτή.

Εκτός αν το έχουν προβλέψει κάπου και το δεν έχω διαβάσει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.