Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

Η εγκύκλιος δεν καλύπτει όλους όσους έκαναν έναρξη εργασιών μετά την 1/3/2012 και δεν κάλεσαν ελεγκτή δόμησης για οποιοδήποτε λόγο.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το θέμα είναι αν μπορώ να γλιτώσω τον ελεγκτή δόμησης στη θεμελίωση όταν μάλιστα έχω να κάνω 4 ντουλάπια και υπάρχει και μεσοτοιχία 15 εκ. στο αριστερό τμήμα του οικοπέδου. Η άδεια βγήκε τον Ιανουάριο του 2012 και αμέλησε ο ιδιοκτήτης να τη σφραγίσει στην Αστυνομία. Εάν είχε πάει πριν την 1-3-2012 δεν θα μιλούσαμε σήμερα.

 

Τώρα όμως θέλει να ξεκινήσει άμεσα και πρέπει να απαντήσω αν μπορώ ως επιβλέπων να δηλώσω στην Υ.Δ. ότι η κατασκευή έχει εκτελεστεί νομίμως και η άδεια εκδόθηκε πριν την 31-5-2012 διευκολύνοντας έτσι και τη δική μου δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα όμως θέλει να ξεκινήσει άμεσα Ποιά κατασκευαστική φάση;και πρέπει να απαντήσω αν μπορώ ως επιβλέπων να δηλώσω στην Υ.Δ. ότι η κατασκευή Ποιό κομμάτι;έχει εκτελεστεί νομίμως και η άδεια εκδόθηκε πριν την 31-5-2012 διευκολύνοντας έτσι και τη δική μου δουλειά.


  •  

Link to comment
Share on other sites

Ο ΕΔ θα πρέπει να κληθεί να δει την θεμελίωση και τα τυχόν τοιχία του υπογείου πριν την σκυροδέτηση.

Οι εργασίες που αναφέρεις (ντουλάπια και μεσοτοιχία) είναι εργασίες προγενέστερες του ελέγχου, άρα που είναι το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα όμως θέλει να ξεκινήσει άμεσα Ποιά κατασκευαστική φάση;και πρέπει να απαντήσω αν μπορώ ως επιβλέπων να δηλώσω στην Υ.Δ. ότι η κατασκευή Ποιό κομμάτι;έχει εκτελεστεί νομίμως και η άδεια εκδόθηκε πριν την 31-5-2012 διευκολύνοντας έτσι και τη δική μου δουλειά.


  •  

 

Θέλει να ξεκινήσει την εκσκαφή και τη θεμελίωση. Μόλις αυτά ολοκληρωθούν θα πάω στην Υ.Δ. για να δηλώσω την ολοκλήρωσή τους.

Link to comment
Share on other sites

Αρα ουδεν πρόβλημα όπως λέει και ο Faethon 11.

Καλεις τον ελεγκτή προ σκυροδέτησης θεμελίων και ούτε δηλώσεις ούτε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.

 

Σε ελεγχο δομησης που κληθηκα να κανω σε προσθηκη καθ υψος β οροφου, διαπιστωσα πως η προσθηκη ειναι καθολα νομιμη, αλλα υπαρχει υπερβαση μεγιστου υψους κτιριου, επειδη η πυλωτη ειχε κατασκευαστει κατα 80εκ ψηλοτερη.

 

Δινω θετικο η αρνητικο πορισμα κατα τη γνωμη σας;

 

ΥΓ θυμιζω πως στο εντυπο ελεγχου πρεπει να συμπληρωθει ναι η οχι στο "μεγιστο υψος κτιριου" (και οχι προσθηκης)

Edited by Makiaveli
Link to comment
Share on other sites

Στην τομή τι ύψος έχει?, θα πρέπει να υπάρχει τουλάχιστον μία που να έχει το υφιστάμενο και την προσθήκη.

Link to comment
Share on other sites

Το υψος της προσθηκης ταυτιζεται στην τομη και στην πραξη (3.00m). Στην πυλωτη ομως, στην τομη φαινεται υψος 3.00μ ενω στην πραξη εγινε 3.80 με αποτελεσμα να υπαρχει υπερβαση υψους κτιριου συνολικα.

 

Το προβλημα εγκειται στο οτι στο εντυπο γινεται αναφορα στο "μεγιστο υψος κτιριου" και οχι της προσθηκης με αποτελεσμα να μην ειναι ξεκαθαρο (?) το τι πρεπει να ελεγχθει...

Edited by Makiaveli
Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα θα εδινα αρνητικο.

Φυσικα δεν ειναι δουλεια σου να ελεξεις αν εκδοθηκε σωστα η ΟΑ, αλλα αφου εχεις υπερβαση Μεγιστου Υψους, δαγκωτο ΟΧΙ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.