Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

είμαι ελεγκτής σε ένα άλλο νησί και προγραμματίζω τον έλεγχο όταν ευνοήσουν οι καιρικές συνθήκες και με βάση τα δρομολόγια πλοίων.

εν τω μεταξύ, έχω το δικαίωμα να ζητήσω να μου αποσταλλεί φάκελος, για να τον μελετήσω? πρόκειται για τελικό έλεγχο που κάνω για πρώτη φορά. να ζητήσω πχ όψεις, τομές και το διάγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ας διαβαζουμε τα οσο εχουν γραφτει και κυριως τους Νομους.

Δεν κανει κακο.

 

Αναβατη, ΔΕΝ εχεις δικαιωμα να ζητησεις κατι τετοιο, αλλα σε συννοηση με τον επιβλεποντα μπορει να ειναι εφικτο, αλλα ατυπα.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Παιδία υπάρχει κανείς άλλος που είναι Ε.Δ. ένα χρόνο χωρίς να τον καλέσουν ούτε μία φορά για έλενχο;

Link to comment
Share on other sites

είναι η πρώτη φορά που κάνω έλεγχο στο τελικό στάδιο, δεν έχω κάποιον εξοπλισμό, με μετροταινία λέτε να αντιμετωπίσω πρόβλημα στα ύψη κτλ? τί κόστος έχει ένα απλό λέιζερ?

Link to comment
Share on other sites

Υψομετρα με μετροταινια το βλεπω δυσκολο.

Το αποστασιομετρο θα βοηθησει.

 

Ψαξε σε αλλο θεμα το κοστος ενος τετοιο εργαλειου, μη συνεχισεις εδω την κουβεντα. Ειναι εκτος θεματος.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

στον τελικό έλεγχο διώροφης διπλοκατοικίας: σύμφωνα με τα αναφερόμενα ελέγχουμε: 1) θέση ιδιωτικού σταθμού ΔΕΗ 2)τελική θέση μονάδων παραγωγής θερμότητας και ψύξης. Σχετικά με το 1 θα πρέπει να υπάρχει η θέση του σταθμού στο τοπογραφικό, τί γίνεται-τί γράφω- αν δεν υπάρχει? Σχετικά με το 2, αναφέρεται στη θέση του λέβητα στο λεβητοστάσιο της κατοικίας ή όλων των τερματικών στους χώρους? επίσης 3) στην αμοιβή 200+ΦΠΑ γίνεται κάποια παρακράτηση και πόσο? διαβάζω σχετικά στο νόμο αρθρο 3 παρ.3γ. "δεν υπόκεινται σε κράτηση ή εισφορά υπέρ τρίτων"

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα. Έχω βγάλει άδεια δόμησης με τον 4030/2011 για προσθήκη κατ'επέκταση ισογείου αποθήκης περίπου 10 τ.μ. Δεδομένου ότι δεν θα χρειαστώ σύνδεση με τα δίκτυα, αφού το υπόλοιπο κτίσμα είναι συνδεμένο με αυτά (καθ'όλα νόμιμο με Ο.Α από το 1982), ο μηχανικός μου είπε ότι δεν χρειάζεται να έρθουν ελεγκτές δόμησης και ότι τζάμπα θα επιβαρυνθώ οικονομικά με τις αμοιβές τους, καθώς θα χρειαστούν 2 έλεγχοι (περίπου 500 ευρώ). Υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα στο μέλλον; Θα μπορώ να κάνω την τελική θεώρηση της άδειας χωρίς να έχω βάλει ΕΔ; Και εάν όχι, θα έχω κάποιο πρόβλημα (που δεν θα κάνω την τελική θεώρηση); Υπάρχει περίπτωση να θεωρηθεί αυθαίρετο στο μέλλον (η προσθήκη της αποθήκης) επειδή δεν θα έχει γίνει ΕΔ; Ακόμη και εάν έχω άδεια δόμησης και η προσθήκη έχει γίνει σύμφωνα με αυτήν και έχω καταβάλλει κανονικά τις εισφορές στο ΙΚΑ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.