Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

17 ώρες πριν, killertomato said:

............ επρεπε να βγει ακυρη η αδεια ...................Αλλά για να μην τα βρει σκουρα η ΥΔΟΜ (100% δικό της λάθος που σφράγισε ΔΔ με ελλειπή στοιχεία) επέλεξε τον εύκολο δρόμο του παραθυρακίου... Καληνύχτα Ελλάδα!

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημέρα

ΙΑΣΟΝΑ

πως να βγει άκυρη όταν οι προδιαγραφές τοπογραφικών είναι λάθος!

(δες τη μ@λακία του συντάξαντα και του εγκρίνοντα )

βλέπεις πουθενά αποστάσεις από όρια?

http://ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=9h4jcwn1L9E%3d&tabid=777&language=el-GR

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

image.png.9f16bf4429b04d866b41d20c9c15885e.png

Τα έχουν σε συνέχεια του κτιρίου!!!!

Βέβαια στο ΔΔ τα έχουν κανονικά..

image.png.5e1076ff1903f5d2021418c6641810e6.png

Edited by Faethon11
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Faethon11 said:

Ήθελα να ήξερα την ηλικία του μηχανικού.... Ψυλλιάζομαι πως είναι είναι 50+.. αν κάνω λάθος τότε το ποτάμι δεν έχει γυρισμό!!!!

Μην σου πω και 60+, μεγάλο όνομα όμως... Πάντως μου έχει τύχει και σε άλλους ελέγχους, αλλά τουλάχιστον εκεί έλειπε μόνο μία απόσταση ή σε άλλη περίτπωση που έκανα έλεγχο με συντεταγμένες και τοπογράφο (πιστεύετε ότι είναι υποχρεωμένος ο ΕΔ να συνοδεύεται από τοπογράφο με GPS;;.) τουλάχιστον ήταν σωστές.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και από ΥΔΟΜ και από ΕΥΕΔ μου τόνισαν πως αυτά είναι απαράιτητα στοιχεία των τοπογραφικών και δ/των δόμησης. Κι εγώ προσωπικά, σε έλεγχο για άδεια δόμησης από τοπογράφο σε ΥΔΟΜ (άλλη από της περίπτωσης του ελέγχου), οι αποστάσεις είναι από τα βασικά πράγματα που μου ζητήσανε να υπάρχουν στο σχέδιο.

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, desptsouk said:

Μην σου πω και 60+, μεγάλο όνομα όμως... Πάντως μου έχει τύχει και σε άλλους ελέγχους, αλλά τουλάχιστον εκεί έλειπε μόνο μία απόσταση ή σε άλλη περίτπωση που έκανα έλεγχο με συντεταγμένες και τοπογράφο (πιστεύετε ότι είναι υποχρεωμένος ο ΕΔ να συνοδεύεται από τοπογράφο με GPS;;.) τουλάχιστον ήταν σωστές.

Στην αρχή πήγα να πω "κοντά στη σύνταξη" αλλά αφού δεν ξέρουμε πότε θα πάρουμε σύνταξη το άλλαξα... Είναι πάντως η κλασσική περίπτωση που ή άδεια βγαίνει πριν καν κατατεθεί.... όπως και ότι να είναι...

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

48 λεπτά πριν, desptsouk said:

Μην σου πω και 60+, μεγάλο όνομα όμως... Πάντως μου έχει τύχει και σε άλλους ελέγχους, αλλά τουλάχιστον εκεί έλειπε μόνο μία απόσταση ή σε άλλη περίτπωση που έκανα έλεγχο με συντεταγμένες και τοπογράφο (πιστεύετε ότι είναι υποχρεωμένος ο ΕΔ να συνοδεύεται από τοπογράφο με GPS;;.) τουλάχιστον ήταν σωστές.

Εννοείται όχι !!!!!  :confused:

Ας έχουν σωστά σχέδια να μπορείς να κάνεις τον έλεγχο !!! Εγώ προσωπικά προετοιμάζω και το εργοτάξιο για να διευκολύνω τον έλεγχο, όταν υπάρχουν εμπόδια ή τεράστιες ανισοσταθμίες στα σκάμματα !!! Και φυσικά επικοινωνώ με τον ΕΔ για να έχουμε μια όμορφη συνεργασία... 

Τι έλεγχο μπορεί να κάνει ένας ΕΔ για την ευτελή αμοιβή που παίρνει και τις 2-3 ώρες που θα βρεθεί στο έργο αν δεν έχει και τα σωστά σχέδια ???? 

Απο πού δηλαδή θα πληρωθεί ο τοπογράφος και το GPS ???????????????????

επίσης δεν αρκεί τοπογράφος με GPS για εφαρμογή συντεταγμένων !!!! πρέπει να ξέρεις και τα σταθερά της ΠΕ, γιατί μερικές ΠΕ είναι "κουνημένες" και τότε ανοίγει μεγάλη κουβέντα για τους ελέγχους με GPS !!!

 

 

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

παίδες

έχω μια "προσθήκη καθ' επέκταση" που προκύπτει ως τέτοια ("προσθήκη καθ' έκταση") από μια  οικ άδεια του 2011 που βρίσκεται σε ισχύ αλλά από την ΥΔΟΜ μου λένε ότι (αφού πρόκειται για προσθήκη δηλαδή μεγάλωμα του υπογείου της και τίποτα άλλο -ήτοι τηρήθηκε ο Σ.Ο ο Σ.Κ το περίγραμμα και ο Σ.Δ) θα πάω σύμφωνα με τον ν 4030/11 αν και οι εργασίες άρχισαν πριν την 1-3-12 και το ερώτημα είναι αν χρειάζονται -έστω τυπικά - ΔΥΟ έλεγχοι από Ε.Δ??

Διαβάζοντας την ΚΥΑ 299/14  (άρθρο 1) βλέπω ότι αυτή αναφέρεται μόνο σε προσθήκες καθ' ύψος!

Άρθρο 1
Αριθμός ελέγχων ανά κατηγορία και είδος έργων και εργασιών δόμησης

1.Ο αριθμός των ελέγχων οι οποίοι διενεργούνται από τους Ελεγκτές Δόμησης καθορίζεται ανάλογα με την κατηγορία και το είδος των έργων και των εργασιών δόμησης, μόνο για περιπτώσεις όπου απαιτείται έκδοση έγκρισης και άδειας δόμησης, ως εξής:
α) Κατηγορία Α': ένας (1) έλεγχος (τελικός)
iii)Προσθήκες καθ’ ύψος σε υφιστάμενα κτίρια, ανεξάρτητα από την επιφάνεια και τη χρήση τους.
ενώ το άρθρο 2

(που περιλαμβάνει και προσθήκες καθ' έκταση) περιλαμβάνει 2 ελέγχους: θεμελίωσης και τελικός (Η θεμελίωση όμως έχει γίνει πριν την 1-3-12) 

επομένως θα ζητήσω έναν  ή δύο ελέγχους?

(άσχετα αν ο 1ος  Ε.Δ θα αναφέρει -όπως προβλέπεται "ότι η θεμελίωση είχε εκτελεσθεί")

edit 2

Μάλλον καταλήγω σε 2 ελέγχους  

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη καλησπέρα.

Η προσθήκη υπογείου που αναφέρεις, θα γίνει εντός του εγκεκριμένου περιγράμματος ισογείου;

Η αρχική άδεια προέβλεπε μικρότερο από το υπερκείμενο περίγραμμα υπόγειο;

Αν η απάντηση είναι "ναι" στα παραπάνω, το προς αδειοδότηση τμήμα υπογείου που θα θεμελιωθεί;

 

Link to comment
Share on other sites

Παύλο

καλημέρα

Μέσα στο οικόπεδο υπήρχαν εξ αρχής εμφανείς βράχοι

οπότε από την αρχή υπέθετα ότι δεν μπορούσε να κατασκευασθεί άλλο τμήμα υπογείου με χρήση βοηθ χώρου

Οι εκσκαφές όμως τελικά με διέψευσαν και με μια μικρή ανισοσταθμία δαπέδου το υπόγειο μεγάλωσε όπως φαίνεται στο σχέδιο (κατά 2 φατνώματα) της αρχικής θεμελίωσης

υπογειο.pdf

Τώρα που καλούμε να αναθεωρήσω την οικ άδεια 

από την ΥΔΟΜ μου προτείνουν να πάω κατά τον 4030/11 (με Ε.Δ κλπ εξ' ου και το ερώτημα για 1 ή 2 ελέγχους )

Δηλ επικαλούνται την παρ Γ της εγκυκλίου 18

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=UqdsjEYJ314%3d&tabid=777&language=el-GR

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.