Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

συνάδελφοι έχει γίνει μόδα ή μόνο σε εμένα πετυχαίνει να πηγαίνω σε αρχικούς ελέγχους με κοιτόστρωση και η μια από τις τέσσερις πλευρές του ξυλοτύπου να είναι ελέυθερη χωρίς ξυλότυπο (με πιθανό όριο να σταματήσει το σκυρόδεμα το δίπλα πρανές);;:roll:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συνάδελφοι έχω μία ερώτηση,

ετοιμάζομαι να εκδόσω μία άδεια όπου το υπόγειο είναι μικρότερο από το ισόγειο και θα έχω δύο στάθμες θεμελίωσης...

ο Ε.Δ. στον αρχικό έλεγχο πως θα τσεκάρει? θα χρειαστεί να έρθει 2 φορές? ή θα ρίξουμε τα περιμετρικά τοιχώματα του υπογείου και θα κάνει έλεγχο των συνολικών διαστάσεων όταν θα καλουπώσουμε τη θεμελίωση στο περίγραμμα του ισογείου?

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ το ίδιο ακριβώς θέμα σε δική μου υπό έκδοση άδεια. Ως ελεγκτής δόμησης και η ίδια, ιστέυω πως πρέπει να κληθεί ξεχωριστός ΕΔ σε κάθε στάθμη. ο πρώτος δηλαδή θα ελέγξει περίγραμμα υπογείου και ο δεύτερος περίγραμμα ισογείου. Και οι δύο έλεγχοι θα είναι αρχικοί εννοείται, και θα πρέπει να δηλωθεί κατά την αίτηση στην ΥΔΟΜ.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν μπορείς να δηλώσεις στο σύστημα 2ο αρχικό έλεγχο!

και δεν προβλέπεται να χρεωθεί και ο ιδιοκτήτης με έναν επιπλέον ελεγκτή δόμησης για 3ο έλεγχο!

λογικά η αρμόδια πολεοδομία θα καθορίσει σε ποια θεμελίωση θα γίνει ο έλεγχος.

Link to comment
Share on other sites

Στην απόφαση 299, ΦΕΚ 57,2014 , Αρθρο 4, Παρ. 3β αναφέρει:

 

β) Σε περιπτώσεις θεμελίωσης που υλοποιείται σε δι−
αφορετικά στάδια ο αρχικός έλεγχος διενεργείται όταν
είναι δυνατός ο έλεγχος των διαστάσεων του κτιρίου
και της θέσης του στο οικόπεδο ή στο γήπεδο, ήτοι
κατά το τελικό στάδιο της θεμελίωσης, περιλαμβάνει
ωστόσο και τα προηγούμενα στάδια της θεμελίωσης.
Εναλλακτικά δύνανται να διενεργηθούν περισσότεροι
από έναν έλεγχο, μετά από αίτηση του επιβλέποντα
μηχανικού.

 

Βέβαια, και μία ερώτηση στην αρμόδια πολεοδομία ενδείκνυται.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

και για ποιο λόγο ο επιβλέπων να κάνει β' αίτηση (τι θα κερδίσει την επιβεβαίωση από τον Ε.Δ ότι έκανε καλά την δουλειά του!)

όταν σαφέστατα  μπορεί να ζητήσει μια αυτοψία (όταν ολοκληρωθεί η θεμελίωση και του β επιπέδου ή της β' στάθμης)? 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, θα έχουν πέσει τα μπετά της θεμελίωσης της α΄ φάσης και θα καλέσεις ΕΔ στους ξυλότυπους της β΄ φάσης; Δεν μου κολλάει για σωστό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όταν έχουμε αρχικό έλεγχο σε νέο κτίριο κοιτάμε αν υπάρχουν αυθαίρετα μέσα στο τεμάχιο;

Επίσης αν ζητάτε αρχικός έλεγχος για τμήμα νέου κτιρίου 500τμ εκ των 1500τμ. ποιά είναι η αμοιβή;

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά πρέπει να έχουν αποτυπωθεί στο διάγραμμα δόμησης όλα τα κτίσματα, οπότε ο έλεγχος αφορά όλα.

Αν είναι τμηματικός αρχικός έλεγχος 200+φπα.

Αν είναι ένας ο αρχικός έλεγχος τότε 300+φπα

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.