Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

Μου ετυχε 1ος ελεγχος σε φυλακιο αεροδρομιου Ε=78,75τ.μ. ΚΑΤΗΓ. Β (περ.i) : Νέα κτίρια συνολικής επιφανείας έως 2000τμ, ανεξαρτήτως χρήσης.

Η καταληκτικη ημ/νια ηταν 17/6/2018 αλλα δν ηταν ετοιμη, επικοινωνησαν με μενα και το ΤΕΔΚ και πηραν παραταση γραπτη εως 05/07/2019. Παραθέτω την παραταση:

 

Σχετ.: Η από 18-06-2019 αίτησή σας προς την υπηρεσία μας. (Α.Π. ΣΕΒΕ: 4434/18-06-2019)

Κατόπιν της ως άνω σχετικής αίτησή σας, με την οποία αιτήστε χρονική παράταση για τη
διενέργεια του ελέγχου, σας γνωρίζουμε ότι αυτή γίνεται δεκτή από την υπηρεσία μας με την επιφύλαξη της
σύμφωνης γνώμης του ελεγκτή δόμησης.
Ως εκ τούτου, σας χορηγούμε χρονική παράταση προκειμένου να διενεργηθεί ο έλεγχος,
μέχρι την
05
η-07-2019.
Ο ελεγκτής δόμησης στον οποίο κοινοποιείται το παρόν, υποχρεούνται να διενεργήσει τον έλεγχο
μέχρι την παραπάνω ημερομηνία ελέγχου και να εκδώσει πόρισμα ελέγχου, σύμφωνα με τα όσα ορίζονται
στο αρ.46 του Ν. 4495/17 (ΦΕΚ 167 Α΄).

Μου λενε σημερα πως παλι δν θα ειναι ετοιμοι και θα ζητησουν νεα παραταση που πιθανον να μην τους δωσουν. 

Τι κυρωσεις μπορει να εχω εγω; μηπως πρεπει να εκδοσω πορισμα πως δεν υλοποιηθηκε το εργο στην προβλεπομενη ημ/νια;

Προφανως και δεν προκειτε να με πληρωσουν απλα τουλαχιστον να εχω μην εχω καποιο θεμα...

Παρακαλώ τους πιο εμπειρους να με συμβουλευσουν

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αν δεν πάρουν παράταση , πας κάνεις τον έλεγχο και καταγράφεις το στάδιο εργασιών και ελλείψεις που προκαλούν την αδυναμία ολοκλήρωσης του ελέγχου. Αν δεν σε πληρώσουν γίνεται αυτόματη διακοπή του έργου (θα τους τσούξει λιγάκι) αφου ανεβάσεις το σχετικό πόρισμα. Σε κάθε περίπτωση εσυ φτιάχνεις το πόρισμα σου και το ανεβάζεις, θεωρώ οτι δεν τους συμφέρει να μην πληρώσουν γιατί θα μπλέξουν με παύση εργασιών.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, killertomato said:

αν δεν πάρουν παράταση , πας κάνεις τον έλεγχο και καταγράφεις το στάδιο εργασιών και ελλείψεις που προκαλούν την αδυναμία ολοκλήρωσης του ελέγχου. Αν δεν σε πληρώσουν γίνεται αυτόματη διακοπή του έργου (θα τους τσούξει λιγάκι) αφου ανεβάσεις το σχετικό πόρισμα. Σε κάθε περίπτωση εσυ φτιάχνεις το πόρισμα σου και το ανεβάζεις, θεωρώ οτι δεν τους συμφέρει να μην πληρώσουν γιατί θα μπλέξουν με παύση εργασιών.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδερφοι. Θέλω και εγώ να ρωτήσω κάτι. Ενα διαμέρισμα έβγαλε άδεια για αλλαγή χρήσης σε πολυκατοικία. Στον ακάλυπτο υπάρχει τακτοποιημένη μία αποθήκη που δεν ανήκει στο εν λόγο διαμέρισμα. Ο μηχανικός δεν την συμπεριέλαβε στο διάγραμμα δομήσεις και άδεια. Είναι Δ?

 

Link to comment
Share on other sites

 

GAMVRO Σε ευχαριστώ για την βοήθεια. όντως δεν έχω λόγω να δω κάτι πέρα του διαμερίσματος για το οποίο βγαίνει η εν λόγω άδεια. Είχα μία αμφιβολία γιατί το διάγραμμα δεν περιλαμβάνει τα μέτρα της αποθήκης. Θα βάλω Α και θα το σημειώσω στης παρατηρήσεις

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι σε διώροφη οικοδομή ιδιοκτησίας μου είναι να καλέσω ελεγκτή δόμησης για τελικό έλεγχο . Λόγω αδυναμίας κάλυψης του κόστους δεν τοποθέτησα του ανελκυστήρα την εγκατάσταση παρολα αυτά το φρεάτιο υπάρχει και έχει κλειστεί απλα με πόρτες ανελκυστήρα .   Θα αντιμετωπίσω πρόβλημα ;

Edited by gtho
Link to comment
Share on other sites

με  δεδομένο ότι η άδεια λειτουργίας των ασανσέρ δίνεται από άλλη Αρχή (δεν θυμάμαι πως λέγεται) δεν νομίζω ότι θα συναντήσεις κάποιο πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

κανενα προβλημα με το ασανσερ υπαρχει και εγκυκλιος για αυτο που αν δεν το λειτουργησεις ουσιαστικα σου επιβαλλει να του βαλεις δαπεδο για λογους ασφαλειας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.