Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

10 ώρες πριν, killertomato said:

θέλω να κάνω μια ερώτηση off topic αν επιτρέπεται. 

Πως γίνεται ο επιβλέπων μηχανικός να επιτρέπει τη διαφορετική θέση; Δεν το γνώριζε;  Αν το γνώριζε γιατί κάλεσε ΕΔ; για να ξαναπληρώνει τον δεύτερο; Μου φαίνεται αδιανόητο να γίνονται τέτοιες σοβαρές αλλαγές και να περιμένετε το ΕΔ να τις ανακαλύψει.

Ο επιβλέπων απουσίαζε όταν άρχισαν οι εργασίες και ενώ τους τόνισε να περιμένουν μέχρι να επιστρέψει αυτοί ξεκίνησαν τις εργασίες. Επίσης γνωρίζω ότι τους είχε αναφέρει ότι σε οποιαδήποτε αλλαγή θα έχουν πρόβλημα.δεν είμαι εγώ ο επιβλέπων του έργου ,αλλά θα το αναλάβω από εδώ και πέρα λόγω συνταξιοδότησης του προηγούμενου.Μου έχει τύχει και εμένα να είμαι παρούσα στο έργο και ενώ έχει γίνει χάραξη κανονικά και ξέρουν που θα αρχίσουν εκσκαφές κλπ την επόμενη μέρα να πάω και να δώ ότι έχουν μπεί μέσα κατά 10 εκατοστά.Και φυσικά ήταν ενημερωμένοι οτι δεν πρέπει να υπάρχουν αποκλίσεις.Βέβαια εγώ τότε έκανα κατευθείαν ενημέρωση πριν καλέσω ελεγκτή.Δυστυχώς η νοοτροπία του κάνω ότι μου κατέβει στο κεφάλι δεν έχει φύγει από κάποιους ενώ γνωρίζουν τις συνέπειες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπέρα , για έλεγχο στάδιου κατασκευής (αναθεώρηση για παράταση, αλλαγή μηχανικού και διάφορα άλλα) κάνουμε άιτηση για Α τελικό;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε περίπτωση που σε τελικό έλεγχο διαπιστωθούν αποκλείσεις από το εγκεκριμένα σχέδια (γιατί μπορεί για παράδειγμα ο ιδιοκτήτης να ενήργησε χωρίς την σύμφωνη γνώμη του επιβλέποντα) υπάρχουν επιπτώσεις για τον επιβλέποντα? (Εννοείται ότι πάντα ο επιβλέπων έχει την ευθύνη, παρόλα αυτά κάνω το ερώτημα)

Link to comment
Share on other sites

Ωφειλε  ο επιβλεπων, αφης ανακαλυψε τις "παρατυπιες" να  κανει καποιες συγκεκριμενες  ενεργειες για να προστατευθει ο ίδιος...

 

Link to comment
Share on other sites

55 λεπτά πριν, johnjohn1 said:

Σε περίπτωση που σε τελικό έλεγχο διαπιστωθούν αποκλείσεις από το εγκεκριμένα σχέδια (γιατί μπορεί για παράδειγμα ο ιδιοκτήτης να ενήργησε χωρίς την σύμφωνη γνώμη του επιβλέποντα) υπάρχουν επιπτώσεις για τον επιβλέποντα? (Εννοείται ότι πάντα ο επιβλέπων έχει την ευθύνη, παρόλα αυτά κάνω το ερώτημα)

 

51 λεπτά πριν, dimitris GM said:

Ωφειλε  ο επιβλεπων, αφης ανακαλυψε τις "παρατυπιες" να  κανει καποιες συγκεκριμενες  ενεργειες για να προστατευθει ο ίδιος...

 

Καλά αυτό είναι τελείως θεωρητικό που λες Δημήτρη αλλά άλλο είναι το ερώτημα. Υπάρχουν επιπτώσεις?

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, johnjohn1 said:

 

Καλά αυτό είναι τελείως θεωρητικό που λες Δημήτρη αλλά άλλο είναι το ερώτημα. Υπάρχουν επιπτώσεις?

 

 

 

8 ώρες πριν, Faethon11 said:

Προφανώς.  Τις αναφέρει ο νόμος... 

και βεβαια δεν ειναι θεωρητικο.

Καθολου.

Ο νομος προβλεψε ρητα τι πρεπει να κάνεις  και με ποιά προθεσμια, για να μην υπάρχουν επιπτωσεις σε εσένα.

Και αν θετεις θεμα, ποιός να γλυτωσει,  "αυτος"  ή "εγω"

η προφανης απαντηση ειναι "εγω"

καλημερα φαεθον

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ το βρήκα. Θέλω να ρωτήσω για συγκεκριμένη περίπτωση ελεγκτές δόμησης αν τους έχει ξανατύχει και τι έκανα. Στην πλάγια διάσταση ημιυπαίθριου χώρου τοποθετήθηκε 10άρα πολυστερινή και όχι  4άρα όπως προέβλεπε η μελέτη με αποτέλεσμα ο Η/Χ να μικρύνει πολύ ενώ επιπλέον στο πλάγιο άνοιγμα του Η/Χ τοποθετήθηκε αλουμίνιο-παράθυρο ( Ο Η/Χ εξακολουθεί να είναι ανοιχτός στο μεγάλο του άνοιγμα). Γνώμες?

Edited by johnjohn1
Link to comment
Share on other sites

βεβαια η ερωτηση ειναι στο θεμα για τους ελεγκτες δομησης

ενω αφορα τους επιβλεποντες

τεσπα

ειναι στον 1337

[διορθωσες το  αρχικο ερωτημα στο μεταξυ...]

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.