Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM

Recommended Posts

Δεν διαβάσες καλά.

ΔΕΝ είναι προσωπική μου εκτίμηση.

Έχει συζητηθεί δεκάδες φορές, για οποιαδήποτε απορία επικοινώνησε με την ΤΕΔΚ.

Edited by terry
  • Like 1

Τα έντυπα του ελεγκτή δόμησης έχουν αλλάξει ή παραμένουν τα ίδια?

Επίσης, σε αλλαγή χρήσης κατηγορίας Α με έναν τελικό έλεγχο, στο έντυπο δεν αναφέρει πουθενά τις διαστάσεις της τοιχοποιίας παρά μόνο των φερόντων στοιχείων..Σε ποιο πεδίο θα σημειώσω ότι το τμήμα της Pilotis που έκλεισε είναι σύμφωνο με τις διαστάσεις της άδειας αλλαγής χρήσης??

ΠΟΡΙΣΜΑΤΑ.doc

Edited by getsakna

Ως προς το χρόνο ολοκλήρωσης του ελέγχου προσωπικά τηρώ το χρονοδιάγραμμα της αίτησης.

Γενικά με τους ελέγχους έχω διαπιστώσει ότι εάν είσαι ελαστικός σε κάτι (βλ. χρόνος ολοκλήρωσης) δίνεις την καλύτερη αφορμή για να σε θεωρήσουν ελαστικό και στη σύνταξη του πορίσματος και εν τέλει να σε ζαλίσουν να παραβλέψεις παραβάσεις. Συνεπώς προσωπικά έχω αποφασίσει να πηγαίνω by the book που λένε και σε ένα χωρίο ώστε να μην εμπλέκομαι σε άσκοπες συζητήσεις με τον επιβλέποντα.

@getsakna Το έντυπο αυτό είναι, συμπληρώνεις ότι απαιτείται από τον έλεγχο στα προκαθορισμένα πεδία που έχει.

• Like 1
  • Upvote 1

και η αποζημίωση είναι 150€ + φπα?

Σε αίτημα για αρχικό έλεγχο η κατάσταση αίτησης γύρισε σε "Απαιτείται διόρθωση-Σχόλιο από ΥΔΟΜ" χωρίς να φαίνεται κάποιο σχόλιο.

Τι μπορεί να σημαίνει αυτό?

Αίτηση για απλό αρχικό έλεγχο ζήτησα... και είναι και άρρωστος ο αρμόδιος μηχανικός της ΥΔΟΜ να μου εξηγήσει.

με αυτό

4 ώρες πριν, mikepaltri said:

... "Απαιτείται διόρθωση-Σχόλιο από ΥΔΟΜ" χωρίς να φαίνεται κάποιο σχόλιο.

...

κι αυτό

4 ώρες πριν, mikepaltri said:

.... και είναι και άρρωστος ο αρμόδιος μηχανικός της ΥΔΟΜ να μου εξηγήσει.

αλλά και χωρίς κάν να έχουμε εμείς εικόνα της οικοδομής αλλά και των σχεδίων

Τι να μπορούμε να φανταστούμε ότι μπορεί να σημαίνει "αυτό" που ρωτάς..... 

Ούτε η Πυθία απο το Μαντείο των Δελφών θα έλεγα.... 

(πιο πολλά ξέρεις εσύ για "αυτό" αφου έχεις και εικόνα της οικοδομής και της μελέτης για πιο καλή μαντεψιά)

Λύθηκε το θέμα: νόμιζα ότι ο ΑΔΑ περνούσε αυτόματα στην αίτηση και δεν τον είχα συμπληρώσει.

Θέμα σχετικό με τους Ελέγχους Δόμησης.

Ψάχνοντας στο φόρουμ για thread σχετικά με την Α & Υ και πώς τηρείται στην Ελλάδα, βρήκα ένα παλιό ποστ (του 2016) για ένα ατύχημα όπου κάποιος έθιξε ότι πρέπει και τα μέτρα Α&Υ να υποβάλλονται σε κάποιο έλεγχο τύπου Ελέγχου Δόμησης.

Επειδή συμφωνώ με την ιδέα ότι ο έλεγχος τήρησης των μέτρων Α&Υ πρέπει να εντατικοποιηθεί και η αυστηρή εφαρμογή τους να περάσει στην κουλτούρα όσων εμπλέκονται στις οικοδομές (είτε είναι μικρά είτε μεγάλα έργα όπου εκεί τυπικά μπορεί να γίνονται έλεγχοι) και επειδή συμπτωματικά μια υπαλλήλος - Επιθεωρήτρια ΤΕΔΚ του ΣΕΒΕ- κάνει ένα μεταπτυχιακό και στα πλαίσια αυτά συνεργάστηκε με το ΤΕΕ για να αποστείλει στους Ελεγκτές Δόμησης ένα ερωτηματολόγιο σχετικά με την αξιολόγηση του θεσμού των Ε.Δ., παραθέτω εδώ το λινκ του ερωτηματολογίου για όσους εξετάζουν θετικά οι έλεγχοι δόμησης να περιλαμβάνουν και ένα κομμάτι για θέματα Α&Υ στο εργοτάξιο που επισκέπτονται.

Προσωπικά πιστεύω, πέραν του ότι η σημασία που δίνουμε στο θέμα αυτό είναι ελλειπέστατη από όλα τα μέρη, εφόσον κατατίθενται μελέτες ΣΑΥ-ΦΑΥ κατά την έκδοση Άδειας Δόμησης, αυτές πρέπει να ελέγχονται και στην εφαρμογή τους. Γενικά ο έλεγχος δόμησης αποδεικνύεται πολύ σωστή κατεύθυνση με τους μηχανικούς κ τους ιδιοκτήτες να συμμορφώνονται σε μεγάλο βαθμό, οπότε δε βλέπω γιατί να μην μπορεί να επιτευχθεί με την ήδη υπάρχουσα διαδικασία κάτι ακόμα στο οποίο ο κλάδος αντικειμενικά πάσχει. Και βέβαια όχι με σκοπό τις ποινές αλλά την εξασφάλιση ασφαλών συνθηκών εργασίας.

Το ερωτηματολόγιο δίνει στην τελευταία ερώτηση δυνατότητα υποβολής σχολίων-προτάσεων. Απαντήσεις μέχρι 16.12.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScrFrlXm_Nivu_uUNIfax9jjQV0C4ptEFNa9mDtlXN67NOdww/viewform?usp=sf_link

Σημείωση: δεν έχω καμία σχέση με την υπάλληλο, ούτε με τον αποστολέα του email! Φαντάζομαι ότι το έχουν λάβει οι περισσότεροι Ελεγκτές Δόμησης την ίδια μέρα με εμένα, 5.12.2019.

image.thumb.png.770d63cfca740e48137bf23067f7126e.png

Ο έλεγχος που κάνει ο ΕΔ και η κατασκευή είναι σε εξέλιξη είναι στην φάση της θεμελίωσης. Σε αυτήν την φάση, το μόνο που μπορεί αν ελέγξει είναι αν είναι περιφραγμένη η κατασκευή.Υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχει καν προσωπικό την ώρα του ελέγχου. Βασικά μόνο μια φορά υπήρχε προσωπικό σε όσους ελέγχους έχω κάνει.