Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

ενεργο μερος μιας ηλεκτρολογικησ εγκαταστασης ειναι:

α. ο αγωγος ΡΕΝ

β. ο ουδετερος αγωγος

 

σε εναλλασομενο ρευμα ποια η ταση ασφαλειας εναντι ηλεκτροπληξιας;

α. 60V

b. 80V

c. 50V

 

 

Ειχα κι εγώ 1 παρόμοια ερώτηση (δε θυμάμαι τη διατύπωση) με γειώσεις που έπρεπε να διαλέξω ανάμεσα σε τρείς τύπους :

Γείωση ΤΤ

Γειωση ΝΤ ή

Γειωση ΙΤ (αν δε με απατα η μνήμη μου, μη γελάτε οι μηχ/γοι)

 

Φυσικά απάντησα στην τυχη. Τελικά περασα με 84%.

 

Αυτές τις ΗΜ ερωτησεις τις βαζουν σε ΑΜ και ΠΜ γιατι είναι σαδιστές και δεν θέλουν κανένας να περάσει με άριστα!! Εκτος κι αν ψάχνουν τον φωτεινό παντογνώστη. Να του δώσουν για βραβείο ένα λουκούμι. Γιατί δεν πρόκειται να πληρωθεί περισσότερα για τους ελέγχους του ούτε και να αποφύγει με μεγαλύτερη ευελιξία τις άπειρες παγίδες που θα βρεθούν μπροστά του.

Edited by STAVION
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παιδια εδωσα σημερα εξετασεις! παρωδια δεν το συζηταω!! τα Η/Μ παρα πολλα(6-7) και οταν βγηκαμε απ την αιθουσα καταλαβα και το γιατι!!!!!δεν θα το πιστεψετε αλλα ενας ηλεκτρολογος που εδινε μαζι μου εγραψε στις ιδιες ερωτησεις!!!!!!!!!!!!!!!!απαραδεκτο!!!!και το καλυτερο ειναι οτι περασε!οποτε φιλοι μηχανολογοι δεν εχετε παρα να διαβασετε τα ιδια που διαβασαμε και εμεις!καλη τυχη σε ολους τους εν δυναμει ελεγκτες.

υ.γ. περασα με 80%

παρα πολλες ερωτησεις σωστο η λαθος .γενικη συμβουλη διαβαστε πολυ το 4030.

ενδεικτικες ερωτησεις:

1. ελαχιστες εσωτερικες καθαρες διαστασεις θαλαμου ασανσερ.(σωστη απαντηση με επιφυλαξη 1,10*1,40)

2. πλατος διαδρομου απεναντι απο το ασανσερ.(1,50)

3. επιτρεπομενο υψος περιφραξης οικοπεδου(1 μπετον 2,5 συνολο)

4. τι ειναι πρασια.(μεταξυ ο.γ. ρ.γ.)

5. ελαχιστα ανοιγματα λεβητοστασιου(νομιζω 1)

6. κενακ ποτε απαιτειται

7. ποσοστο για ΖΝΧ απο ηλιακους συλλεκτες.(60%)

8. αν επιτρεπαται στεγη στην απολυξη κλιμακοστασιου.(οχι)

9. δε πυλωτη που κολλαει σε γειτονα αν κανουμε τοιχο υποχρεωτικα διπλο στο δικο μας οικοπεδο. (ναι)

10. αφετηρηρια μετρησης υψων.

11. διασπαση ογκου για πανω απο 3000τ.μ. σε οικισμους προ του 23.(λαθος πανω απο 2000 ειναι)

12. δυναμικοι οικισμοι ορισμος

13. αν κοιταει ο ελεγκτης στον ενδιαμεσο ελεγχο το ειδος της εσωτερικης και εξωετρικης τοιχοποιιας!(??)

Edited by alex1980
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

 

Αυτές τις ΗΜ ερωτησεις τις βαζουν σε ΑΜ και ΠΜ γιατι είναι σαδιστές και δεν θέλουν κανένας να περάσει με άριστα!! Εκτος κι αν ψάχνουν τον φωτεινό παντογνώστη.

 

και ομως μας ειπαν οτι γραψαν 100% κατι αρχετοκτονες αν το πιστευεται!!!!! φυτα!

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω πως είναι σχετικά ασήμαντο η δυσκολία ή ευκολία των ερωτήσεων.

Αυτό που είναι σημαντικό κατά την γνώμη μου είναι η σπουδή που βλέπω να υπάρχει για να γίνετε ελεγκτές δόμησης.

Θα συνιστούσα να μη το αποφασίσετε βιαστικά ειδικά όσοι συνάδελφοι έχετε μικρή έως τώρα ενασχόληση με εφαρμοστέα θέματα ΓΟΚ.

Είναι πανεύκολο να περάσεις τις όποιες εξετάσεις θα είναι ιδιαίτερα δύσκολο όμως όταν θα υπάρξουν λαθεμένες πιστοποιήσεις και έλεγχοι ή λόγο φόβου τι είναι σωστό ή λάθος δημιουργηθούν ζητήματα μη έγκρισης εκεί που ο άλλος θα τα έχει σωστά.

 

Ειλικρινά συνιστώ υπομονή λίγο ακόμα και προσοχή.

Μη το βλέπετε σαν εξετάσεις σε μάθημα και πως θα γίνει καλό σκονάκι ή αν είσαι καλό φυτό και περάσεις, αλλά σαν την ουσία της γνώσης του αντικειμένου.

Συνοπτικά αν αισθάνεσαι ότι πρέπει να διαβάσεις για να δώσεις εξετάσεις, μη πας καν ακόμα. Ασε λίγο τον χρόνο να σε μορφώσει.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ειχα 25 χρόνια μακριά απο τα θρανία και , δε το κρύβω, ένιωσα μια κάποια ταραχή αλλα και ενθουσιασμό.

Ομως θα συμφωνήσω μαζί σου Didonis. Εχω αποφασίσει δε, παρά την όποια εμπειρία μου μέχρι εδώ, ότι, αν μου ανατεθούν υποθέσεις όπως πολύπλοκες προσθηκες σε υπάρχοντα, με ρυθμίσεις αυθαίρετων χώρων, ύποπτες αλλαγές χρήσεων με καταγγελίες κλπ. θα αρνηθώ ευγενικά :smile: . Δε βάζω το κεφάλι μου στον ντορβά. Μες την 2ετία έχουμε και δικαίωμα 5 αρνήσεις μη το ξεχνάμε.

Link to comment
Share on other sites

καλά σας λέει ο Didonis

 

STAVION

οι 5 αρνήσεις είναι αν επικαλεσθείς λόγους του άρθ 7 του Ν 2690/1999 και όχι πολυπλοκότητας

(δεν έχεις συνέπειες αν αρνείσαι συνεχώς;)

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως δε θα μπορώ να επικαλεστώ τη δυσκολία σαν λόγο. Γρυπούλα θα με πιάνει!!

(Μπορείς να αρνηθείς άπειρες φορές όμως αν σου τυχαίνουν συνέχεια αδελφοκούμπαρα ή συμμετέχεις ο ίδιος στην οικοδομή με οιοδήποτε τρόπο. )

Edited by STAVION
Link to comment
Share on other sites

Ολα είναι πολύ πρόχειρα, στο πόδι.Ο νόμος , οι εξετάσεις , το πλαίσιο.... Θέλει καμιά 500 αριά ερμηνευτικές και τώρα με τον νέο ΓΟΚ ....θα χαθεί η μπάλα . Πολύ βιάζονται και θα γίνει του μαλλιοτραβήγματος .Απο εκεί και πέρα κάποιοι τις εξετάσεις τις βλέπουν σαν πρόκληση αλλα όταν έρθει η ώρα θα το μετανιώσουνε.Είναι τόσο ρευστά όλα .Είναι αλήθεια ότι όποιος φοβάται τις ευθύνες στο επάγγελμα μας ανοίγει παντοπωλείο αλλα πάλι η ιστορία βρωμάει ...... Ο κυφήνες του δημοσίου δεν έκαναν τίποτε αλλα και κανένας δεν τους ακουμπούσε.Ένας ΕΔ θα ξεσκιστεί στον έλεγχο και θα το ψάξει καλά και πάλι δεν θα ξέρει απο που θα του έρθει. Ο θεός να μας βοηθήσει ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.