Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

STAVION, το έχουν προβλέψει αυτό. Πρώτα πληρώνει και μετά πάει ο ΕΔ.

 

ΦΕΚ465 24/2/2012

Αρθρο3

4. Η κατάθεση του ποσού της αποζημίωσης πραγματο−

ποιείται από τον κύριο του έργου και με ευθύνη του σε

ειδικό λογαριασμό του Ελεγκτή Δόμησης,
εντός είκοσι

τεσσάρων (24) ωρών από τη διενέργεια του ελέγχου
. Σε

περίπτωση μη εμπρόθεσμης καταβολής της σχετικής

αποζημίωσης, ο Ελεγκτής Δόμησης δεν αποστέλλει το

πόρισμά του, ενημερώνοντας σχετικά την ΕΥΕΔ και την

Υ.ΔΟΜ, η οποία εκδίδει πράξη διακοπής εργασιώ
ν.

 

Παίζει αυτό που είπα παραπάνω.
Edited by STAVION
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε πιο θέμα θα εξεταστείτε έπρεπε να είναι εξαρτώμενο από τι θα πάτε να ελέγξετε.Αν ελέγχετε μόνο ΗΜ τότε εκεί έπρεπε να εξεταστείτε.Αν σας βάλουν να ελέγχετε και ΓΟΚ και οπλισμους και ότι οι άλλες ειδικότητες τότε πρέπει να φωνάξετε αντί να το αποδεχτείτε.

 

Mα δε θα κληθούμε να ελέγξουμε μόνο ΗΜ ως ηλεκτρολόγοι έτσι δεν είναι? Ο Ελεγκτής δόμησης είναι ένας, δεν είναι άλλος για το κτίριο άλλος για τα ΗΜ. Κάνω κάπου λάθος? Κι αν όχι από που κι ως που θα πάμε οι ηλεκτρολόγοι να εξεταστούμε σε θέματα πολ/μηχ και ακόμα χειρότερα να τα ελέγξουμε μετά?

Link to comment
Share on other sites

ΦΕΚ465 24/2/2012

Αρθρο3

4. Η κατάθεση του ποσού της αποζημίωσης πραγματο−

ποιείται από τον κύριο του έργου και με ευθύνη του σε

ειδικό λογαριασμό του Ελεγκτή Δόμησης,
εντός είκοσι

τεσσάρων (24) ωρών από τη διενέργεια του ελέγχου
. Σε

περίπτωση μη εμπρόθεσμης καταβολής της σχετικής

αποζημίωσης, ο Ελεγκτής Δόμησης δεν αποστέλλει το

πόρισμά του, ενημερώνοντας σχετικά την ΕΥΕΔ και την

Υ.ΔΟΜ, η οποία εκδίδει πράξη διακοπής εργασιώ
ν.

 

Παίζει αυτό που είπα παραπάνω.

 

Έχεις δίκιο.... Αρα ο ΕΔ δεν μιλάει, μόνο καταγράφει. Μούγκα στη στρούγκα δηλαδή.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς ! Ολίγον ψυχρή η εικόνα του ΕΔ έτσι όπως πολύ σωστά τον περιγράφεις. Και δε μου πάει καθόλου, γουστάρω μουχαμπέτι, αλλά ... κομένο.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι , εγω έδωσα εξετάσεις την ΔΕυτέρα και πέρασα (86/100)

Τα θέματα σχετικά εύκολα

2 για χωροταξικά

4 για οικισμούς

14 για ΓΟΚ

10 για 4030

14 για Ε.Δομησης

2 για μετρα ασφαλείας

4 για Η/Μ !!!!!

 

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδερφοι. Έδωσα και εγώ χθες και πέρασα. Οι ερωτήσεις μάλλον ανακυκλώνονται, καθότι οι περισσότερες είναι ήδη δημοσιευμένες σε αυτό το forum. (respect σε όσους "ανέβασαν" κάποιες ερωτήσεις απ' εδώ μέσα).

Για να σας φύγει το άγχος (λέμε τώρα) (οι μηχανικοί δεν έχουν και δεν πρέπει να έχουν άγχος), το ποσοστό επιτυχίας είναι στο 95% (όπως μας πληροφόρησαν τα παιδιά του ΤΕΕ).

Μπαίνοντας στην αίθουσα (511), θα σας κάνουν και ένα δοκιμαστικό τεστ, για την καλύτερη εξοικείωση με το περιβάλλον που θα διαγωνιστείτε.

Επίσης, σε περίπτωση που αποκλειστείτε θα υπάρξει νέος γύρος (μάλλον) με εξετάσεις.

Σε εμένα πάντως, δεν βλέπω να προσφέρει κάτι (αν γίνει 1 έλεγχος στη διετία, θα είναι θαύμα, υπολογιζόμενων των κατασκευών). Μόνο πόντους στην αυτοπεποίθηση δίνει.

Και τέλος, ένα ωραίο βιντεάκι περί ελέγχου κουφωμάτων, θερμομόνωσης κλπ, από Ελεγκτή Δόμησης:

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω στις εξετάσεις να βοηθάνε οι απ' έξω, οι επιτηρητές ας πούμε;

Α παπαπα δεν γίνονται τέτοια πράγματα εδώ στην Ελλάδα και ειδικά στο ΤΕΕ!!!

 

Και μία ακόμη απορία. Πως γίνεται οι 2 στους 3 που ρώτησα, να έχουν περάσει με ποσοστό 86%;

Τυχαίο; Δεν νομίζω.

 

Δυστυχώς η όλη ιστορία των εξετάσεων στήθηκε για τα 50€, και την αρπαχτή των σεμιναρίων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα!

 

Γνωρίζει κανείς κάτι για την πρόοδο ελέγχου των αιτήσεων;

 

Εχω κάνει αίτηση από 06/03 και δεν έχω λάβει ακόμη απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι. Έδωσα και εγώ σήμερα εξετάσεις και πέρασα με 86% (43/50). Απ' ότι μου είπαν στο ΤΕΕ (Λάρισα) σχεδόν όσοι δίνουν περνάνε (μάλλον ισχύει αυτό που αναφέρθηκε παραπάνω για ποσοστό επιτυχίας περίπου 95%). Απλά μου είπαν επίσης ότι υπάρχουν αρκετές απουσίες. Στην αρχή είχαν μεγάλη συμμετοχή αλλά όσο περνάνε οι μέρες όλο και περισσότεροι ενώ κάνανε αιτήσεις δεν πάνε να δώσουνε εξετάσεις. Οπότε το ποσοστό του 95% λογικά είναι συνάρτηση αυτών που δώσανε εξετάσεις.

 

Υ.Γ. Τα θέματα και οι ερωτήσεις καλύπτονται πάνω κάτω από το σεμινάριο του ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.