Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

@suben

1) Λογικο έιναι σε εκτεταμένα έργα ο υπεργολάβος μπετατζής να μην έχει να δεσμεύσει ξυλεία και να θέλει να σκυροδετήσει τμηματικά. Το ίδιο και σε περιπτώσεις τοιχείων αντιστήριξης όμορων κτιρίων, με "ντουλάπια" κλπ. Ο επιβλέπων συνάδελφος μάλλον να έπραξε ορθά. Ο νόμος χωλάινει που δεν τα έχει προβλέψει αυτά.

2) Επικοινώνησε τηλ με την ΕΥΕΔ. Αν δεν δικαιούσαι να υπογράψεις το πόρισμα πρέπει να τους το δηλώσεις. Δεν φταις εσύ που δεν σε ενημερώσανε σχετικά με το μέγεθος της οικοδομής. Πολύ καλά έκανες και ήρθες σε επαφή με τον επιβλέποντα προκαταβολικά, και σε τιμά αυτό. Ομως το να συντάξεις πόρισμα αυτοψίας για έργο εκτός αρμοδιότητάς σου, μόνο επιπλοκές μπορεί να δημιουργήσει στο έργο. Αυτά που σου προτείνει ο συνάδελφος gamvro, είναι, συγγνώμη, κουτοπονηριές. Αν ήσουν συγγενής του ιδιοκτήτη ή ήσουν συνιδιοκτήτης στο οικόπεδο, δεν θα ενημέρωνες σχετικά την ΕΥΕΔ περί του ασυμβίβαστου? Το ίδιο πρέπει να κάνεις και τώρα. Σχετικά με την αποζημίωση: κατα τη γνώμη μου,θα παραιτηθείς απο την αξίωση αυτής.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σύνηθες φαινόμενο στην ελληνική πραγματικότητα συνάδελφε stavion, με κουτοπονηριά να λειτουργούν και οι εργολάβοι μχανικοί, ειδικά οι παλαιότεροι.

Δυστυχώς η ΕΥΕΔ δεν έχει τηλέφωνο !

Έστειλα email και περιμένω για απάντηση, θα σας ενημερώσω σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

... με κουτοπονηριά να λειτουργούν και οι εργολάβοι μχανικοί, ειδικά οι παλαιότεροι.

 

Πέρα από τις ορθότατες προτάσεις του @STAVION ... δεν νομίζω να σε οδηγούν στον παραπάνω αφορισμό.

Ειδικά στο θέμα της αρμοδιότητας νομίζω ότι σωστά επισημαίνει ο @gamvro ότι οι αρμοδιότητες του ελεγκτή (κατά τον μέχρι τώρα νόμο) δεν συνάγονται από τις αρμοδιότητες του μελετητή.

Φυσικά δεν εννοώ την κατηγορία του ελεγκτή σε σχέση με το ακίνητο όπου φυσικά έχει γίνει λάθος και πρέπει να το επισημάνεις (υπάρχει θέμα αμφισβήτησης της εγκυρότητας του ελέγχου).

Link to comment
Share on other sites

["παρέλειψα να αναφέρω ότι τελικά αυτό που θα ολοκληρωθεί είναι ένα μεταλικό βιομηχανικό κτήριο με

θεμελείωση πεδιλοδοκών που ως αρχιτέκτονας γνωρίζω ότι δεν είμαι αρμόδιος για να το ελέγξω"

 

quote: gamvro: Μπορεί σαν αρχιτέκτονας να μην έχεις δικαίωμα να υπογράψεις τα στατικά,

αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με το έλεγχο του ελεγκτή δόμησης.

 

 

αυτό ισχύει έτσι? δεν ελέγχουμε τους οπλισμούς αλλά τη διάσταση των ξυλοτύπων και δεν εμπλέκεται εδώ θέμα μελέτης και υπογραφής

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Σωστά επισημαίνετε, τον έλεγχο για τα στατικά μπορούσα να τον κάνω. Όσον αφορά το τι μέλλει γενέσθαι, με την αυτοψία εκτός αρμοδιότητάς μαου είμαι σε αναμονή απο ΕΥΕΔ.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά επισημαίνετε, τον έλεγχο για τα στατικά μπορούσα να τον κάνω. Όσον αφορά το τι μέλλει γενέσθαι, με την αυτοψία εκτός αρμοδιότητάς μαου είμαι σε αναμονή απο ΕΥΕΔ.

Τους μίλησες ή τα αναφέρεις στο πόρισμά σου?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας συνάδελφοι

να καταθέσω και γω την εμπειρία μου σχετικά με το θέμα....

στις 9 Απριλίου έλαβα mail από ΕΥΕΔ σύμφωνα με το οποίο έχω κληρωθεί για αρχικό έλεγχο Β κατηγορίας τον οποίο έπρεπε να πραγματοποιήσω στις 17-4-12 (εκτός εάν ζητούσα απαλλαγή εντός 2 ημερών)

να σημειώσω ότι ο έλεγχος είναι στην Κατερίνη και εγώ έχω έδρα Θεσσαλονίκη (περίπου 150 χιλ. πάνε - έλα και 4 διόδια). Η αμοιβή είναι 200 ευρώ....

δεν αρνήθηκα.....και στις 11-4-12 έλαβα δεύτερο mail το οποίο με ορίζει τελεσίδικα ελεγκτή γι αυτό το έργο, καθώς και υπόδειγμα του πορίσματος που θα πρέπει να στείλω συμπληρωμένο μετά τον έλεγχο.

Από την πρώτη στιγμή επικοινώνησα με τον επιβλέποντα του έργου. Ο συνάδελφος εξεπλάγη γιατί όπως μου είπε δεν περίμενε τόσο γρήγορα να ορίσουν ελεγκτή.

Η αίτηση για ελεγκτή είχε υποβληθεί στις 30-3-12. Το ωραίο είναι ότι δεν ξεκίνησε καν το έργο!!! Οπότε συζητήσαμε το ενδεχόμενο να μετατεθεί ο έλεγχος για αργότερα. Σε επικοινωνία δικιά του και δικιά μου με το ΥΠΕΚΑ μας ενημέρωσαν ότι: "τώρα που είμαστε ακόμα στην αρχή, εάν συμφωνώ με την μετάθεση της ημερομηνίας, αυτό μπορεί να γίνει με ενημερωτικό mail δικό μου προς αυτούς, όπου θα δηλώσω την νέα συμφωνηθείσα ημερομηνία αυτοψίας...." Μου επεσήμαναν ότι αυτό δεν προβλέπεται σαν διαδικασία κανονικά, αλλά είχαν κι άλλες τέτοιες περιπτώσεις οπότε για την ώρα το αντιμετωπίζουν μ' αυτόν τον τρόπο. Επίσης η νέα ημερομηνία δεν θα πρέπει να είναι και πολύ μακρυά από την αρχική. (1 βδομάδα έως 2 το πολύ)

Τους έστειλα mail για 23 Απριλίου.....

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνωμη μου το ραντεβου θα επρεπε να οριζεται μεταξυ Ε.Δ. κια επιβλεποντα πχ με περιθωριο 10 μερων και να ενημερωνεται η Υ.ΔΟΜ και η ΕΥΕΔ....Ανθρωποι ειμαστε κατι μπορει να τυχει στον ενα απο τους δυο ή καποια υποχρεωση να εναι προγραμματισμενη...

Link to comment
Share on other sites

έχω και μια απορία σχετικά με τους απαιτούμενους ελέγχους:

465β/24-2-12 άρθρο 4 παρ.γ : "ο αρχικός έλεγχος διενεργείται μετά την ολοκλήρωση των ξυλοτύπων, του οπλισμού θεμελίωσης και των τοιχίων του υπογείου αν υπάρχουν και αφορά στην τήρηση της θέσης........." Δηλαδή απ΄ότι συμπεραίνω ο ελεγκτής πρέπει να πάει στο έργο αφού ολοκληρωθούν τα παρακάτω: εκσκαφή, θεμελίωση, τοιχία - υποστυλώματα και ξεκαλούπωμα όλων αυτών.

Στο υπόδειγμα πορίσματος ελέγχου που μου έστειλαν (ομοίως και στο παραπάνω ΦΕΚ ) ορίζει ότι ένας από τους απαιτούμενους ελέγχους είναι: "οι θέσεις και διαστάσεις των θεμελίων, των υποστυλωμάτων και των τοιχίων του υπογείου" Δηλαδή δεν πρέπει να σκυροδετηθεί εδαφόπλακα πριν γίνει ο έλεγχος? ούτε να μπαζωθούν τα θεμέλια. Αλλιώς πως θα ελεγχθούν η θέση και οι διαστάσεις των θεμελίων? είναι συνηθισμένο κάτι τέτοιο στην πορεία της κατασκευής ή εγώ δεν κατάλαβα κάτι σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.