Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σύστημα Συντεταγμένων Κτηματικής Υπηρεσίας


Recommended Posts

Χαιρετώ,

παρέλαβα ένα απόσπασμα με τη χάραξη του παλαιού και νέου αιγιαλού από τη Κτηματική Υπηρεσία και θα ήθελα μια διευκρίνηση σχετικά με το σύστημα συντεταγμένων των οροσήμων.

 

Το φύλλο είναι σε 1:500 με πινακίδα οροσήμων τα οποία έχουν συντεταγμένες σε ζεύγη μορφής Χ/Υ 12345,00 / 123,00.

Υποψιάζομαι ότι είναι σε hatt αλλά θα εκτιμούσα μια επιβεβαίωση εάν έχει ασχοληθεί κανείς ώστε να κάνω τη μετατροπή με ασφάλεια σε ΕΓΣΑ.

 

Ευχαριστώ!

 

Το παρόν θέμα μεταφέρεται στην ενότητα "HEPOS - Προβολικά συστήματα"

DIMITRIS80

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφε. Εχεις δίκιο, τα περισσότερα αποσπάσματα που έχω πάρει στα χέρια μου είναι σε ΗΑΤΤ αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ασφαλές θα είναι να κάνεις απευθείας μετατροπή και εφαρμογή. Καλό θα ήταν να προσπαθήσεις να ταιριάξεις τις δύο αποτυπώσεις με κοινά κάποια σταθερά σημεία ώστε να δεις πόσο καλά γίνεται η μετατροπή.

Εάν φυσικά υπάρχουν τέτοια σταθερά σημεία. Καλη συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ!

Την μετατροπή την χρειάζομαι σε πρώτο στάδιο για να βρώ τα ορόσημα στη περιοχή...μόνον εάν δεν υπάρχουν θα προχωρήσω σε μετατροπή για την αποτύπωση και σίγουρα ελέγχοντας και γραφικά το αποτέλεσμα.

 

Μια ερώτηση επιπρόσθετα στα παραπάνω,

η μετατροπή που προσπαθώ γίνεται και μέσω coord.gr? και αν ναι ποιό σύστημα προέλευσης επιλέγω εφόσων δεν δουλεύω σε 5000ρο της ΓΥΣ?

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, το 5000ρο της ΓΥΣ το έχω.

Ωστόσο οι συντεταγμένες από τον χάρτη της ΓΥΣ για τη περιοχή και οι συντεταγμένες από τα ορόσημα στον 1:500 της κτηματικής δεν ταιριάζουν.

Μήπως τελικά είναι λάθος η θεώρηση πως τα ορόσημα της κτηματικής είναι σε ΗΑΤΤ?

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

στο 5άρι έχω Χ (4000 ~ 8500) , Υ (-11000 ~ -9000) και οι συντεταγμένες από ένα ορόσημο της κτηματικής είναι Χ (1459,20) και Υ (431,30) .

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς για σένα μου φαίνεται ότι είναι αυθαίρετο το σύστημα. Έχεις τη δυνατότητα να ρωτήσεις την αρμόδια υπηρεσία?

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα μόλις παρέλαβα το απόσπασμα και δεν γνώριζε κανείς.

Ίσως τελικά να είναι αυθαίρετο σύστημα μιας και μου πρότειναν τη γραφική απόδοση των γραμμών αιγιαλού γιατί "που να βρεις τα ορόσημα τώρα...".

 

Ευχαριστώ όπως και να έχει για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Απλά μου κάνει εντύπωση σε αυθαίρετο σύστημα και να έχει Χ 12000, ήταν δηλαδή τόσο μεγάλη η περιοχή αποτύπωσης και εφαρμογής που έπρεπε να φτάσουν σε τέτοια νούμερα? Μόνο σε κάτι 2χίλιαρα που πιάναν μεγάλες περιοχές έχε\ω δει τέτοια νούμερα στις συν/νες (όπου ήταν ΗΑΤΤ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.