Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια λειτουργίας πλυντηρίου αυτοκινήτων


OTTO_engine

Recommended Posts

Καλημέρα!

 

Έχοντας διαβάσει γενικά τη διαδικασια κ τα δικαιολογητικα για την ιδρυση κ λειτουργια πλυντηριου (μόνο) αυτοκινητων, συνεχίζω να είμαι κάπως προβλημαισμένη για την περίπτωση που έπεσε στα χέρια μου.

 

Σε ένα γήπεδο εκτός οικισμού αλλά εντός ΓΠΣ, θέλει κάποιος να φτιάξει ένα πλυντήριο αυτοκινήτων.

Το γήπεδο είναι στο όνομα του πατέρα του κ εντός αυτού υπάρχει ήδη μια διώροφη κατοικία.

Ο ίδιος θέλει να μισθωσει μέρος του γηπέδου αυτού από τον πατέρα του, να βάλει ένα τροχόσπιτο το οποίο θα χρησιμοποιεί ως γραφείο, να σκεπάσει ένα χώρο με μεταλλική κατασκευήλαο με δυο πιεστικά να ιδρύσει ενα πλυντήριο αυτοκινήτων.

 

Πόσο εφικτό είναι αυτό?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 92
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καθόλου εφικτό και πές του πελάτη σου να το ξεχάσει .....γιατί :

 

1ον) Δεν ξέρει (ή δεν ξέρεις) αν το επιτρέπει η χρήση γης

2ον) Το να σκεπάσει ενα χώρο ...δεν θα φτιάξει κοτέτσι αλλά μηχανολογική εγκατάσταση για υποδοχή αυτοκινήτων που σημαίνει έκδοση οικ.άδειας

3ον) Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να γίνει αποδεκτό απο τη δ/νση μεταφορών να βάλει το γραφείο σε τροχόσπιτο και αν η ΥΔΟΜ το επιτρέπει

4ον) Δεν μου έρχεται αυτή τη στιγμή κάτι άλλο στο μυαλό.... ! :)

 

Όπως αντιλαμβάνεσαι συναδέλφισσα πολλά τα προβλήματα.... αλλά το κυριοτερο είναι αυτό της χρήσης γης !

 

Ξεκίνα με ΥΔΟΜ για χρήση γης και αν είναι θετική η απάντηση κάνεις και μια βόλτα στη δ/νση μεταφορών για τα περαιτέρω ....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Α, ωραία, δεν είμαι εγω υπερβολική!

 

Μηχανολογικη εγκατασταση για υποδοχη αυτοκινητων...δεν του χρειαζεται λεει. Μπαινει το αμαξι στο χωρο, το πλενει με το πιεστικο, το σκουπιζει, τελειωσε.

 

Την ιδεα "τροχοσπιτο" αρνουμαι να τη σχολιασω. Απλα το ανεφερα για να εχετε ολοκληρωμενη αποψη για την περιπτωση.

 

Εχω και τις αμφιβολιες μου στο σεναριο να απομονωσει ενα κομματι απο το γηπεδο στο οποιο υφισταται κατοικια και να το νοικιασει απο τον πατερα του.

 

Αυριο θα παω να δω για χρήσεις γης.

Link to comment
Share on other sites

ας πουμε κατι...για Μ.Π.Ε. ή όπως αλλιώς λέγεται...? συλλέκτη για τα ακάθαρτα υδατα κλπ...? γκουχ γκουχ...

 

ολα ετσι απλά ειναι...πες του να μην ξοδευτεί...δεν χρειάζεται να αγοράσει καν πιεστικό...με λάστιχο μόνο και ενα στόμιο πλαστικό...και θα ειναι jet...!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ελληναρα και χαλαρο τον κοβω τον τυπο.... εσενα σκοπευει να σε πληρωσει κανονικα, ή θα τα κλεισετε με κανα πλυσιμο? Κατι τετοιοι ειναι πολυ τζαμπατζηδες. Αμα ακους να βαλει τροχοσπιτο, να βαλει και ενα σκεπαστο απο τσιγκους, εσενα τι σε θελει τοτε? 

 

Οπως ηδη ειπωθηκε, χρησεις γης, και μετα η λυπητερη (για τον τυπο) απο το μεταφορων με τις απαιτησεις και προυποθεσεις. Μολις τα δει γραπτα πιστευω θα σηκωθει και θα αρχισει να τρεχει να φυγει

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

μη μου πεις πως ειναι προς το Ελ Βενιζελος μερια θα βγαλω μαλλια!!!!!!!!!!!!!!

γκουχ γκουχ

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

stavrosa...απορώ πως δεν το σκέφτηκε να μου το πει κ αυτό να μη μου μείνει τρίχα στο κεφάλι!

 

ckiriako...εμένα με θέλει γιατι θέλει να είναι καθόλα νομιμος βρε...!

 

ΟΤΤΟ_engine...όχι όχι, δυστυχώς δε θα σε βοηθήσω με τα μαλλιά, για επαρχία μιλάμε.

 

Υ.Γ. : Ξέχασα να αναφέρω οτι στο τηλέφωνο που μιλήσαμε τελευταία φορά κατάλαβα οτι έχει στο μυαλό του όλο αυτό το θέμα με αδειοδοτήσεις κτλ θα του πάρει κάνα χιλιάρικο μάξιμουμ. Την επόμενη φορά θα τον ρωτήσω αν έχει βάλει μέσα και το κόστος του πιεστικού!

Edited by Irini
Link to comment
Share on other sites

Αν μου ερχοταν ενας τετοιος και μου αρχιζε τα ετσι αλλιως θα κανω ενα υποστεγακι και 2 πιεστικακια, θα του εδινα 30 ευρω να αγορασει το ενα πιεστικο απο το alex pak και θα τον εδιωχνα. Οπως εγραψε καποιος (νομιζω ο τερυ) σε αλλο θεμα, κατι τετοιοι ειναι να τους κοβεις απο νωρις και να μην τους αναλαμβανεις καθολου. Ειναι χασομερηδες και στο τελος δουλεια δεν θα γινει

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

stavrosa...απορώ πως δεν το σκέφτηκε να μου το πει κ αυτό να μη μου μείνει τρίχα στο κεφάλι!

 

ckiriako...εμένα με θέλει γιατι θέλει να είναι καθόλα νομιμος βρε...!

 

ΟΤΤΟ_engine...όχι όχι, δυστυχώς δε θα σε βοηθήσω με τα μαλλιά, για επαρχία μιλάμε.

 

Υ.Γ. : Ξέχασα να αναφέρω οτι στο τηλέφωνο που μιλήσαμε τελευταία φορά κατάλαβα οτι έχει στο μυαλό του όλο αυτό το θέμα με αδειοδοτήσεις κτλ θα του πάρει κάνα χιλιάρικο μάξιμουμ. Την επόμενη φορά θα τον ρωτήσω αν έχει βάλει μέσα και το κόστος του πιεστικού!

 

μια φορα θα στο πω

τα μισα μπρος και τα αλλα μισα ΠΡΙΝ τα τελικα πρωτοκολλα

δε του δινεις τιποτα μονο του δειχνεις

οσο για τα λεφτα που σου πε καμμια σχεση

 

 

 

Οπως εγραψε καποιος (νομιζω ο τερυ) σε αλλο θεμα, κατι τετοιοι ειναι να τους κοβεις απο νωρις και να μην τους αναλαμβανεις καθολου. Ειναι χασομερηδες και στο τελος δουλεια δεν θα γινει

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ειλικρινά μήν ασχολείσαι , είναι χάσιμο χρόνου ο τύπος. Όσο πιο γρήγορα το καταλάβεις τόσο καλύτερα για σένα ...

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.