Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια λειτουργίας πλυντηρίου αυτοκινήτων


OTTO_engine

Recommended Posts

Η φιλοσοφία του συγκεκριμένου Forum πιστεύω πως δεν είναι αυτή της αντιπαράθεσης, οπότε πιστεύω δεν υπάρχει νόημα να συνεχίσω σ'αυτο το επίπεδο την συζήτηση... Απλά πληφοριακά.... Ελλάδα ξέρεις δεν είναι μόνο η Αθήνα, αλλά και κάποια χωρία της Περιφέρειας όπως λές, ξέρεις είναι αυτά που θα γυρίσει πολλής κόσμος σε λίγο καιρό και πίστεψέμε πολλοί Μηχανικοί !!!

Edited by spiliosa
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 92
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

λοιπον ..... θα παρακαλουσα κατι

να μην υπαρχει αντιπαραθεση χωρις λογο

θα ηθελα να καταλαβω κατι σχετικα με το πεζοδρομιο

εχει πεζοδρομιο πλατους περιπου 5μ.

 

το θεμα ειναι οτι ο ανθρωπος μονο για μηχανακια θελει να πλενει

οποτε ραμπες επι του πρακτικου δε χρειαζονται αντε τιποτα μεταλικες ραμπες που μολις

κλεινει θα τις μαζευει. ειναι μαγαζι και θα παω να δω την αδεια αμα το χει σαν

εμπορικο καταστημα.

 

θα ημουν υποχρεως αν καποιος εστω και κατα την γνωμη του μου παρουσιαζε λιγο

την διαδικασια

 

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Οι διαδικασίες συνάδελφε δεν παρουσιάζονται "κατά τη γνώμη μας" αλλά σύμφωνα με κάποιες απαιτήσεις των δημοσίων υπηρεσιών και των αδειοδοτουσών αρχών. Γιατί δεν μπαίνεις στην ιστοσελίδα της Περιφέρειας σου - Διεύθυνση Μεταφορών για να δεις τα απαιτούμενα δικαιολογητικά?

Η άνοδος οχημάτων στο πεζοδρόμιο δεν γίνεται με ράμπες (μόνιμες ή κινητές). Απαγορεύεται να προεκτείνουμε τα πεζοδρόμια προς τα έξω. Όλα αυτά τα πρανή έξω από τη γραμμή του πεζοδρομίου που βλέπουμε κατά κόρον είναι παράνομα. Η απότμηση των πεζοδρομίων γίνεται με υποβιβασμό της στάθμης τους (όπως η διαμόρφωση πρόσβασης αναπήρων σε πεζοδρόμια).

Link to comment
Share on other sites

Οι διαδικασίες συνάδελφε δεν παρουσιάζονται "κατά τη γνώμη μας" αλλά σύμφωνα με κάποιες απαιτήσεις των δημοσίων υπηρεσιών

και των αδειοδοτουσών αρχών.

Γιατί δεν μπαίνεις στην ιστοσελίδα της Περιφέρειας σου - Διεύθυνση Μεταφορών για να δεις τα απαιτούμενα δικαιολογητικά?

......................................

 

 

"κατά την γνώμη μας"..... ποτέ δε μ άρεσε ο γραπτός λόγος .... και ξέρεις γιατί?

γιατί πολύ απλά κατά την κρίση του ο καθένας αποκωδικοποιεί αυτό που διαβάζει

και κατά την γνώμη του απαντά, και σωστά κάνει .......

έχω την νοημοσύνη να καταλάβω αυτό που λες

απλά θεώρησε ότι θα μπορούσα να πω καλύτερα ..." κατά την εμπειρία σας"....

Α! και πάντα πριν γράψω εδώ την ψάχνω στις υπηρεσίες... με την όποια μικρή ή μεγάλη εμπειρία έχω

 

το "πάρε τηλέφωνο να μάθεις" μπορεί να μου το πει ο οποιοσδήποτε ... και πήρα .... και ρώτησα....

και μπαλάκι μεταξύ περιφέρειας - δήμου - πολεοδομίας έγινα....

κρατώ την πολύ χρήσιμη διαπίστωση περί απότμησης.

ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα. Έχω αναλάβει την άδεια λειτουργίας ενός πλυντηρίου και προβληματίζομαι για τις αμοιβές.

 

Υπάρχουν 2 τρόποι.

 

1) Στέλνω στο ΤΕΕ τον προϋπολογισμό & μου στέλνουν την αμοιβή (εντολή πληρωμής)

2) Στέλνω στο ΤΕΕ προϋπολογισμό & αμοιβές βάσει του ΒΔ 1938 (http://www.psdmh-chania.gr/attachments/005_bd_19_21_1938.pdf) και μου τις εγκρίνει απλά το ΤΕΕ.

Πως θα κάνω χρήση του βασιλικού διατάγματος ξέρει κανείς;

Πχ ο προϋπολογισμός (κόστος μηχανολογικού εξοπλισμού ) είναι 7000 ευρώ.

Μετά τι κάνω αναλογία ευρώ σε δραχμές και πάω στην κατάλληλη κλίμακα;

Αν κάνω αυτό τότε θέλει 0,2 % για την ίδρυση και 0,3 % για την λειτουργία σύνολο 0,3%* 7000 = 21 ευρώ ???

Κάτι δεν μου κολλάει

Link to comment
Share on other sites

Για κόστος εξοπλισμού 7.000 ευρώ η αμοιβή μηχανικού βγαίνει 40,03 ευρώ + ΦΠΑ (Β.Δ.19-2-38 και ΒΔ 241/61).

Στέλνεις στο ΤΕΕ την αμοιβή και σου στέλνουν (όποτε θυμηθούν) κωδικό πληρωμής για Ε.Τ.Ε. Πάντως, έχει καταργηθεί η απαίτηση προσκόμισης των φορολογικών μέσα στον φάκελο της άδειας, είναι προαιρετική.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, έχει καταργηθεί η απαίτηση προσκόμισης των φορολογικών μέσα στον φάκελο της άδειας, είναι προαιρετική.

 

μπορεις λιγο να μου το στηριξεις αυτο? γιατι κανω ενα και μου τα ζητησαν και μενα

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, έχει καταργηθεί η απαίτηση προσκόμισης των φορολογικών μέσα στον φάκελο της άδειας, είναι προαιρετική.

 

μπορείς να ανεβάσεις κάποιο έγγραφο σχετικά με αυτό που λες ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου ζητήθηκαν τα φορολογικά από τη Δ/νση Μεταφορών της Περιφέρειας Αττικής σε μία τελευταία άδεια. Η υπάλληλος μου το ανέφερε, χωρίς να γίνει πιο συγκεκριμένη.

Link to comment
Share on other sites

μπορουμε καπως να το ψαξουμε?

 

!?!?! θα σκεφτω κατι απο αυριο :Ρ θα παω με λουλουδια εκει μαλλον

 

μεγαλη ή μικρη ηταν θυμασαι?

 

θα θυσιαστω για παρτυ σας....

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.