Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστωτικό τιμολόγιο


Recommended Posts

αποτι ξέρω τα περνάς και τα δύο τιμολόγια. και το πιστωτικό το γράφεις με κόκκινο για να ξεχωρίζει. νομιζω πρέπει να τα περάσεις και τα δύο, τι σημασια έχει που η δαπάνη είναι τελικα μηδενική..

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα.. στο Ε3, στον πίνακα Β που έχει να συμπληρώσουμε "Στοιχεία Κ.Β.Σ. εκδοθέντα στη χρήση", βάζουμε και τα αθεώρητα που έχουμε κόψει? (πχ αυτό που ανέφερα ως εξοφλητική απόδειξη και κόπηκε αθεώρητη)

 

Τα αθεώρητα όχι...

 

είχα πάει τον υπολογιστή για σερβις και επειδη ήταν στηυν εγγύηση μού έκοψαν τιμολόγιο με τα υλικά-ανταλλακτικα που χρησιμοποιήθηκαν και καπάκι πιστωτικό τιμολόγιο για να μην πληρώσω.

Αυτα τα περνάω και τα δύο στο βιβλίο ?

πώς περνώ το πιστωτικό?

πρέπει να το γραψω με κοκκινο?

 

Δεν είναι απαραίτητο να τα περάσεις αφού το σύνολο είναι μηδενικό... Δεν έχει να κάνει το χρώμα του στυλό... Άπλα πρέπει να βάλεις μείον....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Υποχρεωτικά πρέπει να περαστεί, και το αρχικό τιμολόγιο και το πιστωτικό του, ασχετα από την αξια τους! Μάλιστα εαν είναι άνω των 300 € πρέπει να περιληφθούν και στις συγκεντρωτικές καταστάσεις ΚΕΠΥΟ. Δεν θα τα καταχωρούσες αν είχε ακυρωτικό!

 

 

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα.. στο Ε3, στον πίνακα Β που έχει να συμπληρώσουμε "Στοιχεία Κ.Β.Σ. εκδοθέντα στη χρήση", βάζουμε και τα αθεώρητα που έχουμε κόψει? (πχ αυτό που ανέφερα ως εξοφλητική απόδειξη και κόπηκε αθεώρητη)

 

Η εξοφλητική απόδειξη δεν είναι στοιχείο του ΚΒΣ. Θα αναγράψεις τα στοιχεία που προβλέπει ο ΄ΚΒΣ (ΠΔ 186/1992)

Link to comment
Share on other sites

ναι εχω θεωρήσει ΤΠΥ και έκοψα "Με πίστωση". Όταν πληρωθώ να κόψω εξοφλητική απόδειξη αθεώρητη. Στα βιβλία εσόδων εξόδων θα περάσω το ΤΠΥ μόνο, σωστά?

 

Σωστά. Εσύ νομίμως έχεις βιβλίο Εσόδων-εξόδων, δεν είσαι υποχρεωμένη σε τήρηση βιβλίου εισπράξεων-πληρωμών.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

αγόρασα με τιμολόγιο ένα θερμαντικό σώμα, το έπεστρεψα (μου έδωσε πιστωτικό τμολόγιο) και πήρα ένα άλλο στη θέση του (με νεο τιμολόγιο πώλησης). το αρχικό τιμολόγιο μου το κράτησε το κατάστημα. Δεν τα χρείαζομαι και τα 3 για να τα περάσω στο βιβλίο εσόδων εξόδων?

Link to comment
Share on other sites

αγόρασα με τιμολόγιο ένα θερμαντικό σώμα, το έπεστρεψα (μου έδωσε πιστωτικό τμολόγιο) και πήρα ένα άλλο στη θέση του (με νεο τιμολόγιο πώλησης). το αρχικό τιμολόγιο μου το κράτησε το κατάστημα. Δεν τα χρείαζομαι και τα 3 για να τα περάσω στο βιβλίο εσόδων εξόδων?

 

To αρχικό τιμολόγιο είναι παραστατικό δικό σου, το οποίο και θα καταχωρήσεις στο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ. Επομένως να το ζητήσεις πίσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

αγόρασα με τιμολόγιο ένα θερμαντικό σώμα, το έπεστρεψα (μου έδωσε πιστωτικό τμολόγιο) και πήρα ένα άλλο στη θέση του (με νεο τιμολόγιο πώλησης). το αρχικό τιμολόγιο μου το κράτησε το κατάστημα. Δεν τα χρείαζομαι και τα 3 για να τα περάσω στο βιβλίο εσόδων εξόδων?

Το ίδιο έχει συμβεί και σε εμένα μάλιστα δύο φορές στο Πλαίσιο...Με αγορά μελανιών,  επιστροφή τους μετά και αγορά άλλων.

Το πρώτο τιμολόγιο και στις δύο περιπτώσεις μου το κράτησαν. Την πρώτη φορά ο λογιστής μου έγραψε στο Βιβλίο Εσόδων-Εξόδων το τελικό τιμολόγιο και από κάτω με κόκκινα γράμματα το πιστωτικό. Από κάτω η διαφορά τους φάνηκε σαν σύνολο του τριμήνου. Έτσι όμως δεν φαίνονται τα συνολικά λεφτά που έδωσα αλλά η διαφορά τους, σαν δηλ. να μου έκαναν δώρο λεφτά με το πιστωτικό τιμολόγιο.. Κάνω κάπου λάθος?Στην περιοδική δήλωση ΦΠΑ τι πρέπει τελικά να γράψω?

Edited by memento
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο έχει συμβεί και σε εμένα μάλιστα δύο φορές στο Πλαίσιο...Με αγορά μελανιών,  επιστροφή τους μετά και αγορά άλλων.

Το πρώτο τιμολόγιο και στις δύο περιπτώσεις μου το κράτησαν. Την πρώτη φορά ο λογιστής μου έγραψε στο Βιβλίο Εσόδων-Εξόδων το τελικό τιμολόγιο και από κάτω με κόκκινα γράμματα το πιστωτικό. Από κάτω η διαφορά τους φάνηκε σαν σύνολο του τριμήνου. Έτσι όμως δεν φαίνονται τα συνολικά λεφτά που έδωσα αλλά η διαφορά τους, σαν δηλ. να μου έκαναν δώρο λεφτά με το πιστωτικό τιμολόγιο.. Κάνω κάπου λάθος?Στην περιοδική δήλωση ΦΠΑ τι πρέπει τελικά να γράψω?

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής georgegaleos

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.