Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πιστωτικό τιμολόγιο


Recommended Posts

ναι αρνητικά μπαίνει, αυτό το ξέρω. Αλλά το θέμα είναι οτι δεδομένου οτι δεν είχα για το συγκεκριμένο τρίμηνο αγορά άλλου παγίου, πώς θα καταχωρηθεί στην περιοδική με αρνητικό πρόσημο?

Στην περιοδική δήλωση ΦΠΑ , μπορούμε να καταχωρήσουμε και ποσά με αρνητικό πρόσημο.

Link to comment
Share on other sites

.......

Αυτό που δεν ξέρω είναι το κατά πόσο είναι "συννομο" με το πιστωτικό τιμολόγιο να προβείς σε αγορά προϊόντος που δεν μπορεί να δικαιολογειθεί ως επαγγελματική δαπάνη.

Πιθανόν να μπορείς να περάσεις την απόδειξη στα βιβλία και ο ΦΠΑ που αναλογεί εφόσον δεν αναγνωρίζεται για έκπτωση, να προστεθεί και να αυξήσει το κόστος της δαπανης και στην φορολογία εισοδήματος να κάνεις αναμορφώση.

Πιθανόν να μην χρειάζεται να γίνει τιποτα παρά μόνο αυτό που έγραψα στην πρώτη παράγραφο.

 

Θα το δει και Σωτήρης και θα μας πει.

 

Σωτήρη καλημέρα, καλό μήνα κλπ

κάτι για αυτό παραπάνω που έιχα γράψει ?? κύρίως για το 1ο ... "συννομο" .... θα ήθελα να μάθω καθαρά ενημερωτικά ...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Δυστυχώς έκανα μεγάλη βλακεία, και νομίζοντας οτι δεν μπορώ να καταχωρίσω ποσά με αρνητικές τιμές, 

αναγκαστικά το καταχώρισα στη στήλη των εσόδων, για να βγει σωστό αποτέλεσμα. Η δήλωση αυτή υποβλήθηκε κατά λάθος εκπρόθεσμα και ήταν χρεωστική, οπότε

αναμένω για το πρόστιμο. Αν υποβάλω τροποποιητική εκπρόθεσμη για το 4ο τρίμηνο 2015, θα μπει και άλλο πρόστιμο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Γνωρίζει κανείς για το πρόστιμο εκπρόθεσμης τροποποιητικής ενώ η αρχική δήλωση υποβλήθηκε εκπρόθεσμα και αυτή?Θα πληρώσω δύο φορές το πρόστιμο? Αξίζει να κάνω τροποποιητική ενώ το αποτέλεσμα της δήλωσης θα είναι το ίδιο?Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δές συνημμένο σελ. 7.

Πηγή: http://www.taxheaven.gr

ΠΡΟΣΤΙΜΑ.pdf

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Από οτι κατάλαβα στην περίπτωσή μου ισχύει το "Εάν από την εκπρόθεσμη τροποποιητική δεν προκύπτει οφειλόμενος φόρος, θεωρείται εκπρόθεσμη “πιστωτική δήλωση” και επιβάλλεται πρόστιμο 100€ βάσει του αρ. 54 παρ. 2 περίπτ. α ́ του Κ.Φ.Δ.". Τι γνώμη έχετε, πρέπει να κάνω τροποποιητική; 

Link to comment
Share on other sites

Βάση νόμου πρέπει να γίνει.

Προσωπικά θα έκανα, ένας λόγος είναι γιατί στο τέλος της χρονίας δεν θα συμφωνούν τα αναγραφόμενα στα βιβλία μου, οι τιμολογήσεις που θα έχω κάνει, με τις υποβολές του ΦΠΑ.

Ασυμφωνίες στις ΜΥΦ.

Πιθανόν να πάρχουν κι άλλοι ...

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 year later...

Να ρωτήσω και εγω κάτι σχετικά με το πρόγραμμα εξοικονομώ γιατί είναι πρώτη φορά που μου τυχαίνει

 

Έκοψα ΑΠΥ ως σύμβουλος έργου επι πιστώσει όπως προβλέπεται απο το πρόγραμμα.

Το πέρασα στα έσοδα με αρνητικό πρόσημο και πριν λίγες μέρες μπήκαν τα χρήματα στο λογαριασμό

Τι κάνω τώρα ... κόβω εξοφλητική απόδειξη ?

Και αν ναι τι είναι αυτή ... μια απλή απόδειξη ?

Την περνάω κάπου αυτή ?

 

Και κάτι τελευταίο ...

Για το ποσό του σύμβουλου έργου (250Ε) δεν έχω κάνει συμφωνητικό !

Θα έπρεπε ή έκανα πατάτα ? (αν και διορθώνεται)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.