Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ καταστήματος με πατάρι


nik

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 228
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό με την σχέση του ύψους και τμ δαπέδου στον χώρο δεν το έπιασα. Αν βγάλω την 5όροφη με ύψος 15μ και εμβαδό 100 τμ είναι σωστό; Σε κάθε περίπτωση τα U του περιβλήματος είναι τα ίδια. <<Γιατί να βάλω και τα τμ των ενδιάμεσων δαπέδων αφού είναι αδιαβατικές επιφάνειες;>> Αυτή είναι η λογική; Γιατί αν είναι αυτή, φίλε μου, κάνεις τεράστιο λάθος.

 

Και βέβαια ο πληθυσμός παίζει ρόλο. Έναν από τους πιο σημαντικούς. Και βέβαια ρωτάμε πόσα άτομα μένουν στο σπίτι (όχι κατά την επιθεώρηση, ευτυχώς το πρόγραμμα το κάνει μόνο του), πόσα άτομα κάθονται στο εστιατόριο, στο καφενείο και πάει λέγοντας...

 

Θέλεις περισσότερο αέρα, περισσότερα ποσά θερμότητας ζεστάνεις, για να τον ψύξεις, περισσότερο ΖΝΧ.

Και αν το υπόγειο είναι σε ανοικτή επικοινωνία με το ισόγειο ούτε με νοιάζει αν μετράει στο σδ κατά την οικ. άδεια. Είναι στη ζώνη και θα μπει μέσα θέλει δεν θέλει (το υπόγειο) :smile:

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

:)

κοίτα όμως.. έχω περίβλημα ενός ενιαίου οικοδομήματος ύψους 15μέτρων.. με 20 υπνοδωμάτια, εμβαδού 100μ2..

και μένει ο Αμπράμοβιτς..τί θα πείς???

 

ΖΝΧ για έναν?ή θα πάμε με τον αραμπά της ΤΟΤΕΕ που λέει τόση κατανάλωση ανά υπνοδωμάτιο?

20 το δικό μου σπίτι, 20 και η πολυκατοικία..

 

το κέλυφος για τις απώλειες δεν είναι ίδιο?

η θέρμανση και η ψύξη??

Link to comment
Share on other sites

Οχι. Η λογική του ΚΕΝΑΚ δεν είναι φτιαγμένη για ιδιαίτερες περιπτώσεις, όπως κάθε άλλη παρόμοια νομοθεσία (Πυροσβεστική, ΓΟΚ κλπ).

 

Αλλιώς δεν θα βγαινε άκρη. Κάθε κτίριο με 20 υπν/τια προορίζεται για να κατοικείται από συγκεκριμένα άτομα. Είτε με 1,5 άτομο/υπνοδωμάτιο είτε από Χ άτομα/τμ. Την περίπτωση του Αμπράμοβιτς δεν θεωρούν ότι αξίζει να γίνει ιδιαίτερη αναφορά αναφορά ώστε να την αξιολογήσουν.

 

Είπαμε οι συνήθειες των χρηστών, όσο αξιοζήλευτες και να είναι, δεν υπεισέρχονται στους υπολογισμούς.

 

Δεν μου λες... Τι τα θέλει τόσα υπν/τια; Με ιντριγκάρει η σκέψη :twisted:

Link to comment
Share on other sites

αν σκάσει ο Ντρογκμπά δε θέλει να τον βρει..!! :smile: !..τεσπα..

 

 

hkamp..παρακολουθώ από την αρχή σχεδόν τα ενεργειακά και η αλήθεια είναι ότι με έχεις ξελασπώσει πολλές φορές χωρίς να το ξέρεις..

Η συζήτηση με τα ΠΕΑ είναι λαβύρινθος και κάθε φορά βγαίνει και μια εγκύκλιος-νομοθεσία-οδηγία-μπούρδα που θέτει κάποιους καινούργιους όρους..

 

επανέρχομαι..ποιά είναι η γνώμη σου?

παταράκι με ύψος h=2m 7m^2, υπόγειο με h<3m 48m^2, ισόγειο 48m^2, ;όλα επικοινωνούν με κυκλική σκαλίτσα:

 

1.Βγάζεις ΠΕΑ?

2.Εμβαδόν στην πρώτη μούρη (?)

 

hints:

συμβόλαιο 55m^2

ΔΕΗ 93m^2

Edited by mechanist
Link to comment
Share on other sites

Η μικρή σκαλίτσα είναι ένα θέμα. Οταν υπάρχει <<μικρή σκαλίτσα>> και <<μικρό άνοιγμα>> πολλοί συνάδελφοι κάνουν τους τυφλούς της Ζακύνθου και παίρνουν τα πάνω και κάτω ως μθχ. Αν μου τύχει τέτοια περίπτωση (ευτυχώς μια που συνάντησα είχε μια καταπακτή της κακιάς ώρας, αλλά υπήρχε καταπακτή!) δεν ξέρω τι θα κάνω.

 

Αν το άνοιγμα είναι αρκετά μεγάλο, τότε θα πάρεις όλα τα τμ που υπάρχουν. Και πατάρι και ισόγειο και υπόγειο. Το πως θα αντιμετωπίσεις τα ΗΜ... δικό σου θέμα. Προτείνω, εκεί που μπορείς, 2η ζώνη με τα στοιχεία των βοηθητικών χώρων κατά ΚΕΝΑΚ.

 

Οσον αφορά το άλλο... Το τι λέει η ΔΕΗ, η εφορία, η άδεια... πολύ μικρή σημασία έχουν. Το τι λένε τα μάτια σου παίζει ρόλο σαν Ενεργ. Επιθ/τής (πρόσεξες τα κεφαλαία :grin: ). Αυτό θα βάλεις που βλέπεις και μετράς. We are the best, F.. the rest (κάνει και μια ζέστη...)

Link to comment
Share on other sites

We are the Champions my friend...(και παραλήρημα και μουσική και να πά να αυτωθεί και το ΠΕΑ και τα υπουργεία και όλη η κοινωνία...κτλ..κτλ..

 

Έχει τηλεφωνάκια στο υπουργείο μας την Δευτέρα..καλό βράδυ και ευχαριστώ..

 

ΥΣ: όποιος έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο ας βοηθήσει γιατί δεν προλαβαίνω...!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την σχέση του ύψους και τμ δαπέδου στον χώρο δεν το έπιασα. Αν βγάλω την 5όροφη με ύψος 15μ και εμβαδό 100 τμ είναι σωστό; Σε κάθε περίπτωση τα U του περιβλήματος είναι τα ίδια. <<Γιατί να βάλω και τα τμ των ενδιάμεσων δαπέδων αφού είναι αδιαβατικές επιφάνειες;>> Αυτή είναι η λογική; Γιατί αν είναι αυτή, φίλε μου, κάνεις τεράστιο λάθος.

 

Στην 5όροφη έχεις κατανομή δαπανών. Τη θεωρείς όλη μία ζώνη; Το λέω γιατί στο πρώτο παραδειγματικό xml του ΤΕΕ κατέληξε σε κέλυφος ελάχιστων τοίχων. Απ ότι είδα "έσπασε" το κτίριο σε τοίχους και έπειτα με τη συννένωση (γνωστό σε όσους έχουν της 4Μ, άγνωστο σε μένα καθώς θέλω να βλέπω όλες τις γραμμές στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ) έφτασε σε 5-10 γραμμές στα αδιαφανή.

Έτσι όπως το λες δεν υπολογίζεις θερμογέφυρες στα ενδιάμεσα δάπεδα αν δεν "σπάσεις" το κέλυφος σε τμήματα. Ως προς το UxA συνάδελφε (έλεγχο θερμ. επάρκειας σε μελέτη, κέλυφος σε ΠΕΑ) με ίδιο U και ίδιο Α το ίδιο αποτέλεσμα έχω. Στα κατακόρυφα λοιπόν το ίδιο θα βγάλεις και μιλώ για ασκίαστο κτήριο. Γιατί αν το ισόγειο σκιάζεται διαφορετικά πχ από τον 1ο πρέπει να χωρίσεις.

 

Για τα οριζόντια τώρα. Δάπεδο και οροφές εισάγεις σε όλες τις περιπτώσεις που αναφέρουν οι ΤΟΤΕΕ. Αυτή τη λογική επιβάλει η ΤΟΤΕΕ η 1 οχι εγώ. Έχω ροή θερμότητας και σε εσωτερικούς τοίχους ΟΜΩΣ στην ίδια ζώνη σε εσωτερικά κατακόρυφα ή οριζόντια στοιχεία θεωρείται αμελητέα βάση της ΤΟΤΕΕ. Είναι ίδια περίπτωση με εσωτερικό τοίχο ως προς το υπολογιστικό μέρος άσχετα αν είναι οριζόντιο το στοιχείο.

 

EDIT: Το λογισμικό ελέγχει καταναλώσεις συνολικά για κάθε ζώνη και όχι για τμήματα αυτής. Το κέλυφος για κάθε ζώνη το βλέπει το λογισμικό "τρισδιάστατα" σαν ένα "κουτί" (κέλυφος) από όπου το "κουτί" χάνει ενέργεια, κερδίζει αερισμό και λοιπά...

 

Στην περίπτωση καταστήματος με πατάρι πρέπει να βάλω το εσωτερικό δάπεδο; Επικοινωνούν οι 2 χώροι συνάδελφοι. Ίδια ζώνη. Αδιαβατικό το δάπεδο. 1 χώρος είναι όσο αφορά το κέλυφος του ΠΕΑ άσχετα αν ο ιδιοκτήτης θέλει να το νοικιάσει σα 2 στον πελάτη του... Εμείς καταγραφή κάνουμε. Αν πάλι είναι αποθηκευτικός (κλειστός) χώρος τότε κατακόρυφα / οριζόντια σε επαφή με Μ.Θ.Χ. ότι εφάπτεται σε εκείνο το χώρο.

 

@mechanist : Ο/Η εφοριακός θα ζητήσει προφανώς ΠΕΑ με συμφωνητικό 55. Κτηματολόγιο έχει; Δε φαίνεται εκεί πόση είναι η ιδιοκτησία του (οριζόντια);

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

Δεν το πιασα πάλι συνάδελφε.

 

Ελεγχο θερμομονωτικής επάρκειας. 5όροφη. Με ευνόησε η Θεά Τύχη και έκανα τέτοια. Μια ζώνη για τις κατοικίες. Κέλυφος. Σου βγάζω το κτίριο σε 6 γραμμές αδιαφανή (στο δικό μου είχε περισσότερες) ασκίαστο κι ας μην έχω σε εκτίμηση την 4Μ ούτε είμαι εξοικιωμένος με τον τρόπο της παρόλο που την έχω αγοράσει (για άλλα πράγματα... όχι για ΚΕΝΑΚ... βέβαια :smile: ). Υπολογίζω και τις θερμογέφυρες. Το εμβαδόν όμως της ζώνης δεν έχει να κάνει με τους υπολογισμούς μου. Εξωτερική παράπλευρη και όγκο. Ελεγξα το Um με τα ΣΑ, Σ(bxAxU), Σ(bxΨxl). Κέλυφος, το έκλεισα και τελείωσα. Κανένα πρόβλημα.

 

Πάμε τώρα στους υπολογισμούς ενεργειακής απόδοσης.

Εκεί παίζει ρόλο το εμβαδό της ζώνης. Τίποτα άλλο. Δεν θα μπω σε συζήτηση για την θερμική σύζευξη των αδιαφανών κατά την κατακόρυφη φορά. Αυτό είναι άσχετο και οφθαλμοφανές. Τα τμ της θερμικής ζώνης μου ψάχνω για να καθορίσει το πρόγραμμα την κατανάλωση/m2. Το εμβαδό της ζώνης είναι κρίσιμο. Δεν ζούνε σε 5όροφη οικοδομή κατοικίας με 100τμ εμβαδού κάτοψης καθαρής κατοικίας ανά όροφο (ζώνης), 5 άτομα. Ζούνε 5Χ5=25 άτομα. Ολα αλλάζουν.

 

Και άλλο μθχ χωρίς καμιά απαίτηση κατά ΚΕΝΑΚ και άλλο βοηθ. χώροι με μειωμένες απαιτήσεις. Αλλο το ένα, άλλο το άλλο.

 

Ή μήπως δεν κατάλαβα κάτι καλά.

 

Και ξανά. Δεν σε ενδιαφέρει mechinst τι γράφουν τα χαρτιά του. Τι πραγματικά μετράς με τον σωστό τρόπο σε ενδιαφέρει.

Αν τώρα γράφουν για τον έφορο <50τμ και δεν του ζητήσει ΠΕΑ.... άστον στην ευτυχία του..

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Μιλώ μόνο για το κέλυφος και όχι για τα δεδομένα που εισάγεις στο μενού "Κτίριο" και "Ζώνη" του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ. Προφανώς εκεί ο θερμαινόμενος όγκος θα είναι ολόκληρος και αν πχ μιλάμε για την 5όροφη θα βάλεις συνολική επιφάνεια 500τμ και συμφωνώ απολύτως. Το κέλυφος όμως δεν διαφοροποιείται είτε έχεις ένα μεγάλο "ισόγειο" 500τμ είτε μια 5όροφη 100τμ ανά όροφο. Σόρυ αν σας μπέρδεψα αλλά μιλούσα καθαρά για το κέλυφος.

 

Όσο αναφορά τα ατομα ΖΝΧ θα υπολογίσεις για υπνοδωμάτια σύμφωνα με την 2η έκδοση της ΤΟΤΕΕ και όχι με τα τετραγωνικά. Προφανώς και στο τέλος υπολογισμό θα σου βγάλει για τα 500τμ και για οχι για 100 σε 5όροφο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.