Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετατροπή ηλιακού σε εξαναγκασμένης


Recommended Posts

Καλησπέρα,

έχω ένα ηλιακό θερμοσίφωνα σε στέγη (κεραμίδια) και θέλω να ρωτήσω αν γίνεται να μεταφέρω το BOILER στην σοφίτα (σε χαμηλότερο επίπεδο από τους συλλέκτες) βάζοντας σύστημα εξαναγκασμένης ροής και κρατώντας το ίδιο BOILER και συλλέκτες.

Ευχαριστώ.

Edited by Γιάννης
ετικέτες
Link to comment
Share on other sites

Εκτός του κυκλοφορητή θα χρειαστείς διαφορικό θερμοστάτη που πρέπει το ένα αισθητήριο να πάει στο boiler.

Αν το boiler δεν έχει αναμονή ( που μάλλον δεν θα έχει ) τι θα κάνεις?

Μάλλον δύσκολο.

Μία ιδέα ίσως είναι, αν έχεις ανακυκλοφορία στο σπίτι, να μπεί το αισθητήριο στο ΖΝΧ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι τριπλής ενέργειας το boiler οπότε έχει μια θέση για θερμοστάτη. Βέβαια την χρειάζομαι για να ζεσταίνει το νερό με τον καυστήρα. Υπάρχει τρόπος να χρησιμοποιήσω την ίδια θέση και για τα δύο?

Edited by Γιάννης
ορθογραφία
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι γίνεται.

Θα πρέπει να βρής ένα ελεγκτή (controller) που να ελέγχει και το λέβητα και τον κυκλοφορητή του ηλιακού, οπότε θα χρειάζεται ένα αισθητήριο.

Μάλλον η Siemens έχει αλλά δεν το έχω ψάξει.

Επίσης μη ξεχάσεις αυτόματο πλήρωσης και δοχείο διαστολής ξεχωριστό για τα ηλιακά.

Link to comment
Share on other sites

ltthemis

 

Να βάλεις ένα διαφορικό για τα ηλιακά και ένα αισθητήριο θερμόκρασίας (θερμομετρο) όπου θα παιρνεις ένδειξη θερμοκρασίας στο σπίτι σου στην ίδια φωλιά και να ενεργοποιείς το μπόιλερ με μπουτόν.

Διαφορικός θερμοστάτης στην ίδια φωλιά για ηλιακά και για μποίλερ σε οριζόντιο δοχείο δεν παίζει καλά.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.